• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam534
Toplam Ziyaret2503913

Bu kitap beni matematikle barıştırdı

09/12/2021

bu kitap matematikte ilerletir


BAŞARIYA SUSAYANLAR ( 17 )
 

ARTIK YAPABİLİYORUM!

BU KİTAP BENİ MATEMATİKLE BARIŞTIRDI!

 
İlk öğretim döneminde başarılı ve parlak bir öğrenciydim. Matematik bana hiç zor gelmiyordu. Belki de öğretmenlerimin yardımcı olmasıyla başarabiliyordum.

Ancak liseye geldiğimde işin hiç o kadar da kolay olmadığını anladım. Çünkü matematik hayat demekmiş. Öğretmenlerimin benimle ilgisi fazla olamadı, çünkü benim gibi 500 tane öğrencileri vardı. Matematik dersinin gelmesini istemiyordum, boş geçtiği günlerde sevinçten uçuyordum. Ama bu düşünce benim için anlıktı. Çünkü matematik hayatımızın tüm alanında karşımıza çıkıyordu.

Daha bir hafta öncesine kadar bize öğretilenlerin ne kadar boş olduğunu düşünüyordum. Ancak şimdi anladım ki hiç o kadar da zor değilmiş. Hani bir şarkı sözü vardır ya “kendimi kendimden çıkarsam 0 kalmaz, bu matematik bizi kandırıyor hocam!” diye, işte bende onlardandım.

Daha sonra Necip Hocamı tanıdım. Kendisi babamın arkadaşıydı. Ve iyi ki de tanımışım. Bana “Matematikle Barışıyorum” adlı kitabını okumamı tavsiye etti. Kitap ilk önce bana pek te cazip gelmemişti. Şöyle biraz karıştırıp karikatürlerine baktım ve okuma gereği duymadan ortalıktan kaldırdım.

Bir kaç ay sonra Necip Hocam kömür satış büromuza tekrar geldi. Kitabı okuyup okumadığımı sordu. Ben de okumadığımı söyledim. Bana kitabı ve matematik dersi hakkında açıklamalarda bulundu. Matematik hakkında anlattığı şeyler ve verdiği örnekler bu zamana kadar duyduklarımdan çok farklıydı. Bu konuşmadan sonra kitabı okumamın gerekliliğine inandım ve hocama kısa sürede kitabını okuyacağıma dair söz verdim. Eve gidince kitabı tekrar alarak ciddi şekilde okumaya başladım. Okudukça matematik dersi hakkında düşüncelerim değişmeye başladı. Hocamın kitabı hayatımın dönüm noktası oldu diyebilirim…

Kitaptaki tavsiyelere uyunca o kadar da zor olmadığını anladım. Aslında başarı ve kolaylık bana çok yakınmış. Bu kolaylık benim içimdeydi. Kafamda, matematiği bir yığın formül mezarlığı değil de eğlencenin diğer bir yolu, bir oyun gibi görmeye başladım.

Artık yapabiliyorum diyebilirim. Çünkü bu kitap bana işin özünü anlattı. Bundan sonra kesinlikle ezber yok, eğlence var. Sevgili hocama bu kitabı yazdığı için bir de ben teşekkür ediyorum.

Necip Hocamın bize bulunduğu tavsiyeleri ben de arkadaşlarıma anlatacağım. Eminim ki onlarda bu kitabı okumak isteyeceklerdir.

TURGAY KIVRAK / ESKİŞEHİR
 
 
 
3540 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın