• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam51
Toplam Ziyaret1250638

Öğrenen Okul Olmak

08/06/2021

bilen okul olmak

 
matematikkafe.com
 

Öğrenen Okul Olmak


Sanayi devrimi zamanında yapılanmış, programlanmış bir okulla, bugünün ihtiyaçlarına cevap vermek, bugünün problemlerini çözmek mümkün değildir.
 
Öğrenmeyi, öğrenme becerisini kazandırma merkezleri olarak kabul edilmesi gereken okulların kendilerini yeni gelişmelerden uzak tutarak varlıklarını nitelikli bir şekilde sürdürmeleri mümkün değildir ve düşünülemez.

Ayrıca kendisi öğrenmeyi öğrenmemiş olan, başka kimseye öğrenmeyi öğrenme becerisini kazandıramaz. Bu bakımdan okulların öğrenen ve gelişen örgütler olmaları zorunludur. Öğrenen örgüt olmak, örgüt olarak öğrenen olmak ve öğrenmeyi örgütleyebilen bir örgüt olmakla mümkün olacaktır. Örgütsel öğrenme, başta yapısal olmak üzere bir değişimi ve gelişimi ifade eden dinamik bir kavramdır.

Öğrenen okul, örgüt olarak öğrenen bir kurumu ifade eder. Öğrenen okul olmak, mensuplarının işbirliği içerisinde öğrenmesiyle mümkün olur. Böyle bir öğrenme, okul mensuplarının niteliklerini sürekli geliştirdiği bir süreç olmakla birlikte, aynı zamanda öğrenen okulun öğrenme kapasitesini ve deneyimini geliştiren bir süreçtir.

KAYNAK:
mustafakaragol.com/ogrenen-okul-olmak.html
researchgate.net/publication/298972105_Ogrenen_Okullari_Kurmak

 

66 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın