• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam204
Toplam Ziyaret1874562

Çarpım tablosunu öğrenmek çocuk oyuncağı!

28/12/2022

kerat tablosu kolay

matematikkafe.com

ÇARPIM TABLOSUNU ÖĞRENMEK ÇOCUK OYUNCAĞI!

 
Ben bir eğitimciyim! Ama yaşadıklarım çocuklarımızı ve öğrencilerimizi nasıl eğitmemiz gerektiği konusunda ne kadar da yetersiz olduğumuzu bana gösterdi. Bununla ilgili bir anımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Bu olay da yaşın öğrenmeyle ilgisinin zannedildiği kadar olmadığını; düşüncenin ve beynin serbest bırakıldığında bunu doğal olarak kendiliğinden halledebileceğini fark edeceksiniz.

İlkokul birinci sınıfa giden yeğenim ile o zaman beş yaşına yeni girmiş diğer yeğenim akşam saatlerinde birlikte oyun oynuyorlardı. Bir süre sonra küçük olan ağlayarak yanıma geldi. Neden ağladığını sorduğum zaman:

– ‘Onur ağabeyim bana arabalarından vermiyor’ dedi.

Neden vermediğini sordum.

-Bana çarpım tablosu soruyor ben de bilemeyince ‘’Sen bilemedin cezalısın oynamayacaksın!’’ diyor.

Ben de gidip tekrar sormasını iste, ne sorarsa gel ben sana cevabını söyleyeyim dedim.

Sevinerek gitti ve 3 kere 2 kaç eder diye fısıldadı. Ben de (parmaklarını da kullanmasını sağlamak için) o öyle olmaz 2 kere 3 kaç eder dersek doğru olur dedim ve parmaklarıyla (sayı saymayı biliyor) iki tane 3 göstermesini istedim.

Küçücük parmakları ile bir elinden 3 parmak diğerinden de 3 parmak açarak bana uzattı. Say bakalım dedim. Kısa bir aradan sonra 6 dedi. DOĞRU! Küçük gözlerde parlama!

Tam koşarak giderken durdurdum.
—‘’Bu konuyu iyice öğrenmek ister misin?’’ dedim.

—‘’Evet’’ dedi.

Biz hemen aramızda alıştırmalar yapmaya başladık. Ben küçüğe ‘’Çarpmada değişme özelliğinden bahsetmeden bu kuralı hissettirmiştim. Kuraldan filan bahsetmedim çünkü onun gözü kuralda değildi. Onun işi, söylenenin basit ve kullanışlı olması ve işe yaramasıydı."

Küçük öğrenmeye çok hevesliydi, çünkü öğrenmezse Onur abisinin sorularını cevaplayamayacaktı. Onur abisinin sorularını da bilemediği için onun arabaları ile oynama şansını kaybedecekti. Ama ‘’o’’ Onur abisinin arabaları ile oynamayı çok istiyordu çooooooook…………..

Hedef belliydi! Çarpmayı öğrenmek, bunun sonucunda da Onur abisinin oyuncakları ile oynamak!………

İstekle çalışıyor, anlamadığı yeri tekrar tekrar soruyordu. Çok karalıydı ve işi şansa bırakmak istemiyordu……

1 kere 4; Cevap: 4 parmak sayılıyor ve 4 deniyor. (DOĞRU)

5 kere 2 cevap 2 küçük 2 kere 5 demek değil mi? Evet! Cevap 10 DOĞRU

Birkaç alıştırmadan sonra koşarak gitti. İçeriden gelen kavga sesi kesilmişti. Biraz sonra büyük olan (Onur) koşarak yanıma geldi:
 
–‘’Bu çarpım tablosunu nasıl öğrendi be, ne sorsam biliyooo!‘’ diye ağlamaya başladı…..

Bu yaşadığım deneyim bana (ezberden kaçınarak çarpmanın mantığına uygun davranılması halinde) çarpım tablosunu öğrenmenin çocuk oyuncağı olabileceğini gösterdi. Tabii oyun haline getirilebilirse!……..

Veya bir çok çocukta olduğu gibi ”MODERN EĞİTİM İŞKENCESİ!”..
 
Seçim sizin!…………

Kubilay İPEK Biyoloji Öğretmeni ESKİŞEHİR


ÇAĞDAŞ EĞİTİMDE EZBERİN YERİ YOKTUR!

3. sınıfa giden yeğenimin bayram ödevi çarpım tablosunun ezberlenmesiydi. Dedelerimiz kerrat cetveli hafızlamışlardı. Babalarımız da kerrat cetvelini ezberlemişlerdi. Biz çarpım tablosunu ezberlemiştik. Çocuklarımız da aynı işi yapıyorlar. Eğitimimiz 70 yılda aynı noktada…

Eğitimimizden ezber kavramının tamamen temizlemek zorundayız! Öğretmenlerimiz bırakın ezber ödevleri vermeyi, kolaylarına geldiği için ezberlemeyi tercih eden öğrencilerine ezberin zararlarını anlatmalıdır.

11 yıl hiçbir şey ezberlemek zorunda kalmayan öğrenci üniversite ve iş yaşamında da daha verimli ve üretken olacaktır. Çağdaş eğitime en büyük adımı ezberden uzaklaşarak atabiliriz.

Kaynak: Aydın Tiryaki
egitim.dagarcigi.tripod.com

 
Matematik Kafe
 
372 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın