• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam208
Toplam Ziyaret1874566

Bu lisede disiplin olayları 5 ayda %90 azaldı

30/12/2022

bu okulda displin problemi yok

matematikkafe.com
 

BU LİSEDE DİSİPLİN OLAYLARI 5 AYDA %90 AZALDI!


Bursa'nın Orhangazi İlçesinde Eğitim Öğretime devam eden yaklaşık 1500 kişilik çok programlı lisesinde disiplin olayları 5 ayda % 90 azaldı.

5 yıllık rotasyon uygulaması sonucu okula yeni atanan okul müdürü Yılmaz AYDEYER'in göreve başlaması ile birlikte disiplin sorununa okul idaresi, öğretmenler, okul aile birliği ve okul meclisi ile birlikte çözüm arandı. Ve alınan bir takım önlemlerle okulda disiplin olayları %90 azalarak toplam 9 disiplin olayı olurken 9 öğrenci disiplin cezası almış oldu.

Disiplin olaylarının azaltılması için ilk önce okul velileri ile görüşmeler yapılarak, özellikle öğrencilerin ergenlik çağı sorunlarının aşılması, zararlı alışkanlıklardan korunma ile ilgili bilgiler verildi.

İkinci aşamada ise okul meclisi aktif hale getirilerek okul meclisi tarafından öğrencilere anketler uygulandı ve öğrenci istekleri alındı. Bu istekler arasında okul bahçesine çöp bidonları ve oturak konulmasından teneffüslerde müzik yayını yapılmasına kadar her türlü talep değerlendirilerek uygulamaya konuldu. Üçüncü aşamada ise çok sayıda öğrenci sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere teşvik edildi ve okul idaresi tarafından desteklendi.
 
Okulda;

- Yaklaşık 25 öğrenci futbol dalında faaliyete katılarak yarışmalarda il grup 2.liği,

- 22 öğrenci Atletizm alanında çalıştırılarak hem kızlarda, hem erkeklerde Bursa 3.lüğü,

- 6 öğrenci karate dalında Türkiye 5.liği ve Bursa 1.liği ve 3.lüğü;

- 8 öğrenci masa tenisi,

- yaklaşık 70 öğrenci şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarına katılarak ilçe ve il genelinde çeşitli ödüller almışlardır.

Ayrıca okulun fiziki anlamdaki yetersizliğine rağmen okulda bir koridor "satranç koridoru" olarak düzenlenerek yaklaşık 50 öğrenci de satranç faaliyetine yöneltildi.

Okul idaresi tarafından, sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerde alınan başarılar, sabah törenlerinde tüm okul öğrencilerine duyurularak faaliyetlere katılan öğrenciler tebrik edildi.

Ayrıca okul idaresi tarafından öğretmenlere sosyal ve sportif faaliyetlere katılan öğrencilere sözlü notu verilirken bu başarılarının da göze alınarak not verilmesi istendi ve öğrencileri daha da teşvik etmek amacı ile iyi bir sözlü notu verilmesi sağlandı.

Dördüncü aşamada ise yine okul idaresi tarafından öğretmenler tarafından öğrencilere şiddet uygulanmaması, kötü söz söylenmemesi konusunda uyarılar yapılarak çatışma ortamlarının ortadan kaldırılması sağlandı.

Olumsuz davranış gösteren öğrencilerle birebir görüşmeler yapılarak sorunlarına çözümler arandı. Kesinlikle öğrenci haklarına saygı gösterilmeye çalışıldı.

Ayrıca dönem başında diğer okullarda cep telefonu yasağı olmasına karşın bu okulda cep telefonu derste kapalı olması şartı ile serbest bırakıldı. İşin ilginç tarafı geçen yıl cep telefonunun yasak olmasına rağmen cep telefonu yüzünden ceza alan öğrenci sayısı bir hayli fazla olurken, bu yıl serbest olmasına karşın hiçbir öğrenci bu yüzden ceza almadı.

Okul Müdürü tarafından sabah törenlerinde nasihat edici konuşmalar yerine öğrencilere kendileriyle gurur duyulduğu ve onlara güvenildiği konusunda motive edici konuşmalar yapıldı. Bu konuşmalar sırasında öğrenciler tarafından alkışlandığı ve okul müdürüne çiçek verdikleri görülmüştür.

Ayrıca Karne dağıtımı sırasında 76 öğrenciye sosyal ve sportif faaliyetlere katılımlarından dolayı Başarı Belgesi, örnek davranışları nedeniyle 120 öğrenciye onur belgesi ve 200 öğrenciye takdir ve teşekkür belgeleri verildi.

Bütün bu çalışmalar sonucu disiplin olayları %90 azalırken bu oranın % 100 olması için şimdiden çalışmalara başlandı bile...

KAYNAK: memurlar.net/haber/64121/bu-lisede-disiplin-suclari-yuzde-90-azaldi.html
 
 
302 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın