EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

MATEMATİK BİR OYUNDUR (1)

09/09/2020

MATEMATİK BİR OYUNDUR (1)


1-Eşit ağırlık öğrencisiyim. Yabancı dil istememe rağmen tm seçmek zorunda bırakıldım. Dikkatim çok dağınık. hiçbir zaman matematiği sevmedim. Şu anda da çok zorlanıyorum. güç bela karneme 3 düşürdüm:) sizce ne yapmalıyım? (Nimet Türker)

2-Arkadaşımızın sorunu genel bir sorun. matematiğin “baş belası” olarak görülmesi ve daha ne olduğunu bilmeden korkulması pek olağan. Ben şahsen bunun matematik öğretme yöntemlerimizle ilgili olduğu kanısındayım. Ancak çaresi de gene aynı yerde yatıyor. Diyorsunuz ki, hayallerimi gerçekleştirmek için matematik öğrenmem şart. O halde, matematik ömür boyu birlikte olacağınız bir yaşam gerçeğiniz. Önce matematiği sevmekle başlayın. Matematik dersini sevin demiyorum. Matematiği sevin. Matematikle oynayın. İskambil oynar gibi, tavla oynar gibi, oyun arkadaşınız olabileceğini görün. Derslerde başarılı olmak önemli ama, matematik ile matematik dersini özdeşleştirmeyin.

Göreceksiniz, baş belası matematik, yol arkadaşı matematiğe dönüşecek. Kolay gelsin. (M.Abalı)

3-Bir lise öğrencisiyim ve genelde oturup bi konuya kendimi yoğunlaştırdığımda çok çabuk anlıyorum.. fakat matematik ile ilgili kocaman bi sorunum var yıllardır matematikten korkuyorum. ileriye dönük hayallerim var ve bunları gerçekleştirmeyi çok istiyorum ama matematiksiz bu mümkün degil.. bunu bilmeme rağmen matematiğe ısınamıyorum çalışamıyorum bir önerisi olan? (Zehra Ölgen)

4-Ben Esat, matematik konusunda zorun üstüne gidilince onun üstesinden gelineceği öğreniliyor çünkü ben öyle yaptım diğer bir değişle matematiği yendim matematik konusunda korkusu olanlara da tavsiyem budur matematiğin üzerine gidin emin olun soruyu çözemedikçe daha da zevk alacaksınız, zevk aldıkça uğraşacaksınız ve o soruyu çözeceksiniz. (Esat Demirel)

5-MATAMATİK DERSİNİ ZORLUKLARIYLA SEVİYORUM.ZATEN ZOR OLMASI ONU GÜZEL YAPIYOR.ÖZELLİKLE SAYILARLA UĞRAŞMAK ONLARI KURCALAMAYI ÇOK SEVİYORUM. BÜTÜN KONULARIYLA MATEMATİĞİ SEVİYORUM. EĞER MATEMATİĞİ SEVMEK İSTEYİPTE SEVEMİYORSANIZ ÖNCELİKLE KENDİNİZE MATEMATİĞİN KOLAY BİR DERS OLDUĞUNU KABULLENDİRİN VE YETERLİ OLACAĞINA İNANDIĞINIZ KADAR ÇALIŞIN… (SÜMEYYE DİNÇ)

6-BENİM GÖZÜMDE MATEMATİĞİN YERİ BAMBAŞKADIR. MATEMATİKLE UĞRAŞMAYI ÇOK SEVİYORUM. ÖZELLİKLE SORULARI ÇÖZÜPTE CEVAPLARININ DOĞRU OLMASI İNSANA BAMBAŞKA BİR HAZ VERİYOR. BİR ŞEYLERİ YAPABİLDİĞİNİ GÖRÜP KENDİNLE GURUR DUYABİLİYORSUN.VAY BE BEN NEYMİŞİM, BU SORUYU DA ÇÖZDÜM DİYORSUN. GERÇEKTEN MATEMATİK BAMBAŞKA BİR ALAN. BU GÜNE KADAR Kİ MATEMATİĞİ BANA SEVDİREN TÜM ÖĞRETMENLERİME ÇOK TEŞEKKÜR EDİYOR, ELLERİNDEN ÖPÜYORUM. İYİ Kİ SİZİN GİBİ ÖĞRETMENLERİM VAR….(BERİL BİNER)

7-Selam ben 8.sınıf öğrencisiyim ve matematiği çok zevkli bir ders olarak görüyordum, görüyorum da fakat kişiler bir konuda ısrarla o şeyi yapamayacaklarına kendilerini inandırmaya çalışırlar ve bu yüzden de o şey üzerinde hiçbir başarıya ulaşamazlar ve dersler arasında en sevilmeyen ders nedense matematik oluyor ama kişilerin bu dersi sevmelerinde öğretmenlerin de çok etkisi oluyor. ben bütün öğretmenlere derim ki dersi öğrencilerinize göre eğlenceli ve anlaşılabilir hale getirin o zaman göreceksiniz ki matematik öğrenciler tarafından en zevkli ve anlaşılır ders haline gelecektir MATEMATİĞİ SEVİYORUM ÇÜNKÜ………..(MERVE BAŞ)

8-Bazıları matematik çözerken sıkılıyormuş… bense sıkıldığım zamanlarda matematik çözüyorum:) bence matematik mükemmel bir şey… (ömer faruk)

9-Merhaba; Matematiği bilmeyenler ne işe yarar dese de tüm matematik sevenlerin pi gününü kutluyorum.okulda öğrencilerimle de kutladık. çevrelerini bakmakla değil görmekle anlamaya çalışırlarsa herkes matematiğin varlığını anlar ve sever. Biz öğretmenler matematiği korkulu rüya olmaktan çıkarır ve bunun için uğraşırsak matematiği herkes sever ve anlar.(serap özden)

10-Erkut Özkan “matematik için ölüyorum” demiş. Valla matematik için yaşasanız daha faydalı olur hem size hem matematiğe .Gerçi bu sizin heyecanınızı nasıl yeneceğinizi anlatmıyor. Bence başarısızlık korkusunu düşüncelerinizin merkezinden çıkarmalısınız. Foruma katılan bütün arkadaşlarıma her türlü korkuyla savaşmalarını öğütlerim. Korkudan başka korkulacak bir şey yok! Korkuyla savaşmak için amatör tavsiyeler yerine doktora gidin! (M. Abalı)

11-Fatih Alemdar, YKS sonrasında matematiği özgür bırakacağını söylüyor. “herkes kendi yoluna” demiş. matematik kendi yoluna gider de acaba size matematiksiz yapabilir misiniz? Bence, matematikle ilişkiniz “ne seninle ne sensiz” şarkısı olacak. İyisi mi sevmeyi deneyin. Nasıl olsa dönüp dolaşıp kapısını çalacaksınız matematiğin. sevgilerle. (M. Abalı)

12-Sınıf öğretmeniyim. Öğrencilere matematiği sevdirmek için önce kendinizi sevdirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Bildiğinizi anladığınızı karşınızdakinin seviyesine göre anlatabilmek de çok önemlidir.bir çok öğrencim matematiği sayemde sevdiğini söylemiştir. Birkaç kişi de olsa sayemde matematiği sevdiyse bu bana yeter. ben de matematiği bana sevdiren ilkokul öğretmenim Fevzi Başeğmez’i rahmetle anıyorum. sevgiler saygılar sunuyorum. (sevgi elibol)

13-Ben matematiği sevmede öğretmenin çok etkisi olduğunu düşünüyorum. Benim şansıma neyse ki hep dersi güzel işleyen, sevimli hocalar denk geldi. Belki de benim matematiğe karşı ilgim ve sevgim bana o hocaları sevimli gösterdi, bilemeyiz! Ama ortada bir gerçek var ki matematik benim her şeyim. ve matematik dalında kendimi geliştirmek için elimden geleni yapacağım. İnşallah sadece öğretmen olmak için değil matematiğe yeni şeyler kazandırabilmek için çalışacağım. Şimdiden başladım bile:) (matematik aşıkı)

14-Ben matematikte 1 numaraydım. çok sever çok uğraşır bayılırdım, ta ki 6.sınıfa kadar. 6. sınıftan sonra zorlaştı, anlamsızlaştı ve şu anda (10.sınıftayım) çok kötü geliyor. Hayatla ilgili gerçeklerden uzaklaştırıyor (bence). Aslında bütün okullar böyle yapıyor hiç bir gerçeklik payı yok çoğu dersin umarım birileri bu sistemi düzeltir.. (nurullah özdemir)

15-İlköğretim matematik öğretmeniyim ve bir köy okulunda görev yapmaktayım. Öğrencilere yararlı olabilecek ve matematiği sevdirecek bir şeyler bulabilmek amacıyla birçok site gezdim ama bu kadar yararlı ve matematiği sevdiren bir siteyle karşılaşmadım. Tek üzüntüm öğrencilerimin çok büyük bir kısmının bu siteyi uzun yıllar göremeyecek olması çünkü daha internet kelimesini bile hiç duymamış bir çok öğrencim var. Duymuş olanlarında internete girme olasılıkları henüz yok. Ama onları bu siteyle bir şekilde tanıştırmalıyım. (KASIM GÜRSES)

16.Ben lise son sınıf sayısal öğrencisiyim. Matematiği sevmeyenler ‘’Ya hocam bu bizim hayatımızda ne işe yarayacak?’’ gibisinden saçma sapan sorular soruyorlar. Oysa ben matematik öğrendikçe, matematik sorusu çözdükçe (çözebildikçe) hayatta olaylara bakış açımın büyük oranda değiştiğini ve ufkumun genişlediğini hissediyorum.. Ve matematiği herkese tavsiye ediyorum.. arkadaşlar o kadar korkulacak bir şey değil, zevkine bir varsanız… (Hilal)

17-Matematik aslında çok zevklidir ama bunu hiç kimse anlayamıyor. Çünkü matematik deyince herkesin içi ürperiyor. Aslında matematik öğrenmekten ben de korkuyorum ama korkunun ecele faydası yoktur. Matematik herkes için gerekli bir eğitimdir, matematiğin püf noktalarını kavradıktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelir. Herkese tavsiyem matematiği öğrenin, sakın pes etmeyim. İnanın matematik kadar zevkli bir ders yoktur. (emine sungur)

18-Matematikle olan aşkımın ilkokuldan başladığını söylemem yanlış olmaz.Şu anda 30 yaşında olduğumu düşünürsek yaklaşık 23-24 yıldır ki son 10 yılı yüksek matematikle geçti (Hacettepe Matematik). Öğrendiğim en büyük şey ise tüm hayatımın matematiksel bakış sayesinde çok daha anlaşılır olduğuydu. bence karşımıza çıkan tüm zorluklar, engeller veya şanslar kısacası iyi yada kötü her şey benim için çok daha anlaşılırdı matematiksel düşünce sayesinde. Ve yeni başlayanlar yada yolun daha başında olan kişiler için söyleyebileceğim son şey matematiksel düşüncenin gücüne inanın olacaktır. Her şeyi daha anlaşılır kılmak için en azından denemenize değer. (Eray UÇMAK)

19-Ben MATEMATİĞİ çok sıkıcı bir ders sanıyordum. Çok da hoşlanmıyordum. Ama belli bir süreden beri bu siteye giriyorum. Matematiğim ne kadar eğlenceli olduğunu anladım. ARTIK MATEMATİĞİ SEVİYORUM…(zeynep )

20-MERHABA BENDE BU SİTEDE MATEMATİKLE İLGİLİ YAZINIZI OKUYUNCA ÖĞRETMENİMİZİN DEDİĞİNİ ŞİMDİ DAHA İYİ ANLIYORUM VE ONA TEŞEKKÜR EDİYORUM.ÖĞRETMENİMİZDE MATEMATİĞİ SAYILARLA OYNANAN BİR OYUN SAYMAMIZI VE SAYILARLA OYNAMAMIZI SÖYLEMİŞTİ.İLKOKUL ÖĞRENCİSİYİM SİTENİZİ ÇOK BEĞENDİM VE BU SİTEYİ KURUP EMEKLERİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİM ELLERİNİZE SAĞLIK BURDAN ÖĞRETMENİME BANA EMEĞİ GEÇEN BÜTÜN ÖĞRETMENLERİME TEŞEKKÜR EDİYORUM VE SELAM SÖYLÜYORUM İLKOKUL 5. SINIFA GİDİYORUM. (SELCAN ÖRDEK)

21-Evet gerçekten hayatım değişti yeni bir çığır açıldı hayat basamaklarımda! attığım adımları sayar oldum matematik iyi ki varsınnnnnnnnnnnnnnn. (aslıhan bulut)

22-Sözüme başlamadan önce bu siteyi yaratan arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bu konuyu açtığınız için aynı zamanda teşekkür ediyorum. Bu site bana matematik dersini sevdirdi. Derse nasıl giricem yada heycanlanıp cevap veremezsem diye düşünerek ve büyük bir tedirginlikle giriyordum. Ama bu konu bana matematiği sevdirdi. “TEŞEKKÜRLER” (Kadir MAGAT)

23-Ben bu siteye girdikten sonra, hayatım değişti diyebilirim. bu siteye girdikten sonra,hem bilmediğim bir çok şeyi öğrendim, hem de matematiğin önemini anladım. bu siteyi hazırlayanlara çok teşekkür ederim. (osman taha altunok)

24-ŞİŞLİ ANADOLU LİSESİ öğrencisiyim.. bugüne kadar çevremdeki herkes nedense matematikten nefret dolu sözlerle hep bahsederdi nedense… Bende ilköğretim hayatımdan beri matematik dersini seven birisiyim ve matematik eğlenceli bi derstir bana göre.. ama aslında bizim matematik dersini sadece öğrendiklerimizle sınırlamamak gerekir çünkü matematik aslında bizim gördüklerimizden veya okul hayatında aldığımız eğitimden çok daha fazlasını içerir mesela tübitak olimpiyatlarındaki gibi! 

Biz okulda farklı bir matematikle karşı karşıyayız ama gerçek matematik bunlardan ibaret değil.. Bir bakıma hayatımızı neşeli kılabilme becerisine sahip matematik.. hiç düşündünüz mü matematik öğrenmeseydik neler olabileceğini? bu açıdan baktığınızda aslında o çoğu kişinin sevmediği matematiksiz yaşam büyük bir boşluğa sahip olur!umarım sevmeyen insanlar biraz sevebilirler matematiği.. unutmayın ki; sevmediklerinizin, yapamadıklarınızın üstesinden gelmek onları kolaylaştırmak yine o kişinin elindedir!;) herkese başarılar.. (burcu akçeken)

25-MERHABA… ben bu siteyi keşfetmeden önce açıkçası bu kadar matematiği sevdiğim söylenemez. artık neler olduysa,bu dersi çok seviyorum. bu siteye girmeden önce bu konularla ilgili, araştırmalar yaptım. GÜNDOĞDU OKULUNDA OKUYORUM. çevremde kimse bu dersi sevmiyor. belki de sıkıcı sandıkları için.ben belki de korkularımın üstüne gittiğim için bu kadar zevkli.arkadaşlarıma bu sitenin ne kadar eğlenceli olduğunu, göstermek için elimden geleni yapacağım.14 yaşındayım. başka siteler yerine bu site ilgimi çekti. inşallah sizlerde bana cevap verirsiniz. bu siteyi bu kadar güzel ve eğlenceli hale getirenlere çok ama çok teşekkür ederim. (SEVİLAY KARATAŞ)

26-Matematik sadece bilim değil bir hayat bugüne kadar karşılaştığımız çoğu insan matematik deyince biraz irkiliyor ve matematik bölümünde okuyan öğrencileri görünce farklı bir gözle bakıyor matematik onlar için çok anlamsız hiçbir şey ifade etmiyor ama aslında bilse ki hayatının her alanında matematik var ve ondan sıkça yararlanıyor o zaman o belki onlarda sevmeye başlar bence matematik hayatın anlamı ve hayatı anlamak için matematiği sevmemiz gerekiyor çünkü hayatın özünde matematik var. (Sevinç TAN)

KAYNAK:

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/matematik/mesajpanosu
29 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın