EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

ÖĞRETMENLER MATEMATİĞİ TARTIŞIYOR! (2)

13/09/2020

MATEMATİK NEDEN ÖNEMLİDİR; NASIL SEVDİRİLİR? (2)


ÖĞRETMENLER MATEMATİĞİ TARTIŞIYOR! (2)

Dekadan– Matematik neden mi önemlidir? Matematik insan zekasının temelidir. Zekayı kullanma becerisidir. Ana dil eğitiminden yani Türkçe dersinden sonra en gerekli ve önemli derstir. Liseyi sosyal bilimler öğrencisi olarak bitirmeme rağmen sınavda 22 matematik netim vardı. Türkçe öğretmenliğini kazanmama neden olan netlerdir. Seni seviyorum matematik :)) Bilmediğin bir şeyi çözmeye çalışmak, ispatlamak; bilinmeyen eşittir bilineni ortaya çıkarmak en büyük keyif bence. Çoğu kez ciddi olarak düşünmüşümdür akademik düzeyde matematik eğitimi almayı. Velhasılı matematik, öğretimin en önemli derslerinden biridir. Yalnız matematik öğretmenlerinin yaklaşımlarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Ben bu açıdan çok şanslıydım, matematik öğretmenlerimi hep sevdim. Ancak birçok öğrenci öğretmeninin yaklaşımından dolayı derse önyargıyla yaklaşıyor.

inndark–- Matematik analitik düşünmeyi geliştirir ve insanların yeni şeyler üretmesine yardımcı olur. Hatırlayın yakın zamana kadar hukuk fakülteleri sözel bölümde iken şimdi Türkçe Matematik alanına alındı neden? Çünkü sözel alandan mezun olupta hukukçu olanlarda analitik düşünme yeni yeni fikirler bulma konusunda eksiklikler ortaya çıkmıştır yani olaylara çok yönlü yaklaşabilme konusunda eksiklikleri mevcuttu bu sorunu aşmak için hukuk T M ye alındı. Mesela cinayet masası dedektiflerine ve kurmay subay statüsünde insanlara üstü düzey matematik konuları öğretilir yine aynı sebepten dolayı.

antalyali— Hem hayat matematiktir, hem matematik hayattır. Matematiği yalnızca hesap makinesi gibi düşünenler cahillerdir. Okullarda ve dersanelerde verilen matematik eğitimi matematiği anlaşılır kılmaktan ve sevdirmekten çok uzaktır. Matematik öss sınavları adına katledilmektedir. Özellikle dersanecilerin ellerinden kanlar damlamaktadır!… Devletin okulları ile dersaneler korsan matematik alanında yarışır olmuşlardır. Üstelik ister istemez sınav sisteminden dolayı bu yanlışı hepimiz paylaşmaktayız. Geçen gün geometri dersinde çok temel bir iki ispat yaptırmaya kalktım kıyamet koptu. Kuralları ezberleyip! test çözmek istiyorlar. Nereden geldiğini merak eden yok artık. Eskiden bir iki öğrenci kalkıp nereden geldiğini sorardı da anlatma fırsatı bulurduk. Her geçen gün daha testmatik oluyorlar. Bunun için onları suçlamıyorum tabii ki. Matematik nerede derseniz okulda yok onu söyleyeyim...

SayMüd— Matematiksel zekanın gelişimi için, bilinçli veya kültürlü aileler bu işi; çocuklar daha emekleme çağında iken, çocuğa kazandırma yönüne gidiyorlar. Bunu bilimsel bir metoda bağlı olarak yürütüyorlar. İlk eğitimi, evde ve yakın çevrelerinde uygulamaya koyuyorlar. Özel kreş veya anaokulunda sürdürerek katkıda bulunuyorlar. Sayısal yeteneğin kazandırılması diğer yetenekleri kazanmasına yardımcı oluyor ve öğrenme işini çok kolaylaştırıyor. Çocuğun gelişimi, her yönden destekleniyor.

İlköğretimin ilk beş yılında; çocuğa matematik sevgisi ve de yeteneği kazandırılamamış ise, sonraki yıllarda çocuklara bu melekenin kazandırılması çok zor oluyor. İmkansızlaşıyor da..

Oyun veya oyuncak dünyasında, zeka gelişimine katkı yapacak türler seçilmeli ve bunlara fazlaca öncelik de verilmelidir!

Eğitim ve öğretim çağında matematiksiz ve fensiz bir kafayla epeyce zorlanılır. Çok üstün başka yetenekler kazanılmamışsa ileri yaşlarda, çok daha zorlu bir eğitim-öğretim yaşamı bu kişileri bekler ve zorlar!. Meslek kazanımlarını güçleştirir!

Velilerin, ailelerin ve çevrenin eğitime verdiği önem kişiyi yönlendirir. Eğitim çizgisi veya güzergahı; maraton koşuları gibi zorlu ve uzun, dereli-tepeli, karlı-buzlu ve dikenlidir!

Bebeklikten sonra; otuz yaşına kadar dur-durak bilmeden, bir sınavdan diğer sınava koşanlar var!.. Nefes nefeseler! Zira, hayat zor ve onlar gelecek kaygısı yaşıyorlar! Saygılarımla..

matematik28– Hocam matematiksiz bir hayat mümkün değildir. Bilgisayar çağındayız bilgisayar bile rakamlardan ibaret. Fakat bizler Türk milleti olarak eğitim politikamız çocuklara erken yaşta ne kadar yüklenir isek o kadar iyi olacağı anlayışına sahip olduğumuzdur. Bu anlayış bir insanın gelişimini göz ardı eden bir anlayıştır.

Çünkü matematik özde soyut bir işlemler şeklidir. Öğrencilerimize yüklendiğimiz zamanlar onların soyut zekalarının henüz gelişmeye başlamadığı zamanlara denk geliyor. Dolayısı ile öğrencilerimiz anlayamadığı için matematikten soğuyor. Oysa bizler matematikten başarılı insanlar yetiştirmek istiyorsak onlara öncelikli resim, müzik, beden eğitim, iş-eğitim derslerine ağırlık vermeliyiz.

Eğer bu dersleri yeterince alan bir çocuk matematik için gerekli zamanı hem kazanmış olacak hem de soyut zekası gelişmiş olacak.

akarcalı– Öğrenmenin ilk adımı “kişinin bilmediğini fark etmesidir.” Bilmediğini fark etmeyen kişiler hayatları boyunca cahil kalmaya mahkumdur.
***
İşlem Kabiliyetim Az ve Konuları Anlamıyorum

Nasıl ki alfabenin ilk harflerini bilmeyen kişi okuyamaz, matematiğin temel kurallarını bilmeyen öğrenci de matematik konularını anlayamaz.
***
Konuları Anlıyorum Fakat İşlem Kabiliyetim Az: Konuları anlayabilmek, kültürünüzün o konuyu öğrenmeye yeterli olduğunun göstergesidir. İşlem kabiliyetinizin az olması da çok soru çözmediğinizi belirtir. İşlem kabiliyetini geliştirmenin en güzel yolu bol soru çözmektir. Bu sayede hem konuları pekiştirmiş hem de hız kazanmış olursunuz.Az sorulu bir çalışmayla, bol sorulu bir çalışmayı, az antrenman yapan bir sporcu ile çok antrenman yapan bir sporcunun durumunu kıyaslayarak anlayabiliriz.
***
Çok Yanlış Yapıyorum: Bu sizin aceleci bir ruh haline sahip olduğunuzu, çalışmanızı belli bir sistem çerçevesinde yapmadığınızı gösterir. Size tavsiyemiz bir bilene gidip, kalan günlerinizi nasıl değerlendirmeniz gerektiğini programlatın.
***
Matematiğim Mükemmel, Geliştirmek İstiyorum: Size tavsiyemiz sistemli çalışmanız, çalışkan öğrencilerle yarış ortamlarında birlikte olmanız ve soru bankaları ile dostluğunu ilerletmenizdir.
psikodebiyat–Matematik ve geometri her şeyin temelidir. Eski medeniyetlerde felesefe okullarının kapısında geometri bilmeyen giremez diye yazdığını bir yerlerde okumuştum. Temelden bahsederken bir anımı anlatmak istiyorum müsadenizle. Umarım başlığın amacına çıkmamış olurum. Çünkü bir temel nasıl atılıyor ondan bahsetmek istiyorum.

Geometri dersinde matematik öğretmenimiz geldi. ‘Arkadaşlar’dedi ‘bir matematik öğretmeni olarak ilk defa geometri anlatacağım. En son üniversitedeki bilgilerimle duruyorum ve çoğunu unuttum. Ben sizinle birlikte öğrenmek istiyorum. Benimle var mısınız’ dedi. Sene sonunda hepimiz mükemmel şekilde geometriyi öğrenmiş ve mutluyduk. Sayın matematik öğretmenim ismini unuttum fakat hala geometri sorularının çoğunu çözüyorum bir sözelci olarak.

matematik28– Matematik Üzerine Bazı Fikirler

Matematikçinin desenleri ressam veya şairlerinki gibi güzel olmalı, fikirleri renkler veya kelimeler gibi birbirlerine ahenkle uymalıdır. … Dünyada çirkin matematik için asla daimi bir yer yoktur.G. H. Hardy

Geometri zekayı aydınlatır ve aklı doğru yola sokar. Onun bütün kanıtları açık ve düzenlidir. Çok iyi düzenlendiğinden geometrik mantık yürütmeye hata girmesi neredeyse imkansızdır. Bu nedenle sürekli geometriye başvuran bir aklın hataya düşmesi çok nadirdir. Buna göre de geometri bilen kişi zeka kazanır. Eflatun’un kapısında aşağıdaki sözlerin yazılı olduğu nakledilir: “Geometrici olmayan evimize giremez.” Ibn Haldun (1332-1406
Matematikte büyük olmanın iki yolu vardır: İlki herkesten zeki olmak, ikincisi de herkesten aptal, fakat sebatlı olmak. Raoul Bott

Matematik en bariz olanı en az bariz olan yolla kanıtlama işidir. George Polya

nesekan– Matematik demek hayatın ta kendisi demektir. İnsanlar matematiği sevmezler,çoğu ürker hatta ama farkında değildirler,aslında her şey matematiktir metabolizmanın işleyişi bile matematiktir.

Matematik değildir aslında sevilmeyen matematik öğretmenleridir. Çünkü hep anlamsız şeyler öğretir öğretmenler, öğrencilerin gözünde. Öğretmen derse gelir, tahtayı fonksiyonlarla doldurur. Bir dolu soyut şeyi öğrencilerin somutlaştırmasını ister, sanki çok kolaymış gibi… Aslında bir çok matematikçinin kendi bile başaramamıştır öğrenciden istediğini. Aslında bir kıyma makinesinin bile bir fonksiyon olabileceğini söylemek. Parça etleri kıyma yapmasının içindeki matematiği onlara sezdirebilmek yada trigonometrideki anlamsız gelen tan,cot,sin ve cosların aslında kolonsuz sinema salonları yapmak, kesilen bir ağacın evimizin çatısına düşüp düşmeyeceğini hesaplamak için kullanılacağını öğretmek onlara zor gelir. Belki kendi bile farkında değildir bunların.

Matematik ve matematikçiler gereksiz birçok şeyden ibaret ve bu gereksizleri aktaran kişiler olarak görülürler. Ama öğrenci kendi çabası ile matematikte bir şeyler yapabildiğinde siz (bir matematikçi) onun gözünde devleşirsiniz. Çünkü o artık hayattaki en anlamsız şeylerden biri olan matematiği anlamlaştırmaya başlamıştır ve bunu sizin sayenizde başarmıştır. Sonrasında gelen özgüven, derse karşı artan ilgi ve sevgi de cabası. Tabii sizin duyduğunuz haz hepsinden öte.

Velhasıl, matematik sevilmezse matematiktir ama sevildiği ölçüde kişiler için su gibi hayat gibidir.

tria_13— Matematik sevimli midir korkunç mu?

Profesör bir yazılı sorusunda öğrencilerden bir karıncanın çevresindeki hayvanları nasıl değerlendirebileceğini düşünmelerini istemiş. İşte çıkan iki sonuç: Karınca hayvanlar alemini iki sınıfa ayırmaktadır.

A.) Aslan, kaplan ve çıngıraklı yılan gibi şefkatli ve iyi huylu hayvanlar,

B.) Piliçler, ördekler, kazlar gibi yırtıcı hayvanlar.

Her şey sizin görüşünüze bağlıdır….

KAYNAK: http://forum.memurlar.net/topic

Necip GÜVEN: “Harika bir benzetme… Matematik karşısında karınca olarak kaldıkça piliçlere, tavuklara ve kazlara yem olacağız demektir.”
13 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın