• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam178
Toplam Ziyaret1459872

Gençler matematiği tartışıyor (1)

11/01/2022

gencler-matematigi-tartisiyor-1

 

Gençler matematiği tartışıyor (1)


(anaconda)– Matematik ile aramda sanki büyük bir savaş var… Matematik dersinde bulunduğum zaman veya matematik testi çözeceğim zaman bana tuhaf şeyler oluyor… İlk önce titreme başlıyor, sonra terleme, ardından baş dönmesi ve biraz daha zorlarsam bayılıyorum… Dershanede oluyordu bu olay çok sık olmaya başladı. Matematik derslerine girmemeye başladım. Zaten matematigim iyice kötüleşti… Bu psikoloji ile sınava girdim, denemelerden de daha kötü bir sonuc aldım… Psikiyatriste gittim ilk prozac ardından başka bir hap verdi ama o zamandan beri matematik ile ilgili bişi yapmadım. Geçti sanıyorum ama bir daha matematik ile ilgili bişi karşıma çıkarsa yine bu sorunların olmasından korkuyorum. Psikolojik bir hastalik olarak görüyorum ve bunun çaresini arıyorum… Yardım eder misiniz? Şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim.

cimcime bekliyor)– merhaba anconda.. Ben liseyi bitireli 4 sene oldu. Artı lise süreci dahil bu zamana kadar hep çalıştım. Ders kitaplarıyla aram yoktu..Derslerle de öyle..Zaman bu zaman oldu bir de şu TYT ye bir girelim bakalım neymiş dedim. Dersaneydi, eski notlardı derken ben bile kendime hayret ettim. Meğer matematik dahil olmak üzere ne kadar zevkli ne kadar eğlenceliymiş şu tırstığım dersler…

(YKS ye girdim, istediğim yere yetmiyor ya da kıl payı yetiyor o ayrı) kendin de belirtmişsin zaten “matematik sorusu çözeceğim zaman…” demişsin. Bilinçaltını matematikten korkmaya ve onunla ilgili başarısız olacağına dair yönlendirmişsin bir şekilde!! Bunu aşmak senin elinde... Senden daha fazla matematik yapanların belki senden eksiği var fazlası yok emin ol... Önyargı bu başka bir şey değil... İnatlaşman gerek, üstüne gitmen... Şöyle düşün; “şu iki satır soruyu mu yapamıycam” meydan oku… Hiçbir başarı tesadüf değilse madem sende oturup bekleme. Hatta hemen bir kalem kağıt ve çözümlü test soruları al eline ve başla. İnanki zor değil.. İnceldiği yerden kopsun..!

(anaconda)– Matematiğin zevkli olmasına bir şey demiyorum. Benim kanaatimce de zevkli fakat bende değişik bir etki yaratiyor işte… Ben onun üstüne ne kadar gidersem sanki oda benim üstüme o kadar geliyor gibi, ne oluyor anlamıyorum. Her neyse okul başlasın da kim daha çok inatçıyım göstercem. Sana da çok teşekkür ederim 'cimcime bekliyor', biraz olsun içimi rahatlattın.
 
(Cimcime bekliyor)- Haa şöylee… Bana günümü göstermeni sabırsızlıkla bekliyorum.

Dertli kız- Matematikle benim aramda hiç iyi olmadı. Yıllardır kpss'ye girdim kaç kez. Düşük puanlar alıyorum. Sözelin çoğunu yapıyorum ama matematikten tek bir soru bile çözemiyorum o yüzden 80 den fazla puan alamıyorum…

(yağmurbulutu)– Matematik fobisi olanlardan biri de benim.. Aöf işletme okuyorum ve 5 yıldır matematik yüzünden 3. sınıfa geçememiştim. 2. kursa gidişimdi bu sene.. Dedim yapıcam ben bunu, ilk okuldan sonra matematiğin m sini bilmeden geçtim. Hiç bir alt yapım yok... İnan kursa da 2. gidişim olduğunu duyanlar epey gülmüşlerdi... Ama ben artık bu korkutucu fobimi yenmek zorundaydım, yoksa okulum bitmeyecekti..

İlkokula giden bir çocuk gibi sil baştan yaptım... Her gün çalıştım, tekrar ettim... Ve gördüm ki nefret ettiğim şey aslında çok zevkliymiş... Bulmacadan bile daha zevkli... Beni artık hızlı ve akılcı olmaya, mantık yürütmeye başladım. Matematik insanın zihnini geliştiriyor bence... Hatta matematik dersini vermeme rağmen konuları tekrar kararı aldım... Unutmamak için, hatta sınıfın en iyileri arasına girdim... Düşünebiliyor musun, hoca bir şey sorduğunda bir tek ben cevap veriyordum... İnan her cevap verişimde daha da üzerine gittim korkumun ve bu inanılmaz bir duygu. Bence korkmayı bırakmalısın... Evet bu çok zor ama ben başardım... Sende başarabilirsin... Kendine inan ve çalış...

(hades 17)- Ya ben de tam bir matematik düşmanıyım, matematiği yapamıyorum. İmkansız bir şey 4 netin üstüne sanki çıkamıyorum. Testi bile çözmek içimden gelmiyor. Ama Türkçe, tarih, kimya, fizik, coğrafya hepsini yapabiliyorum. Şaka gibi ama matematik kelimesini duyunca korkuyorum. Bu benim bilinçaltımdan gelen bir şey. Ailemin matematik düşkünlüğü benim küçükken yapamamamdan kaynaklanan bir şeydi sanırım. Şimdi de yapmaya çabalıyorum. Umarım iki seneye kadar matematiğimi düzeltirim yoksa üniversite hayallerim suya düşer.

(sanal prenses)– Diğer arkadaşların yazdıklarını okumadım ama ben matematiği çok seven biri olarak üzerine gitmelisin diyorum. İlkokul 3'teyken öğretmenim tahtaya yazdığı problemi çözene kanaat notu olarak 5 vereceğini söyledi. Herkes uğraşmaya başladı ben hariç. Çünkü çözemeyeceğimi biliyordum. Ama 5 almayı da çok istiyordum. Bir süre baktım öyle etrafıma. Bu arada öğretmenim beni çok severdi. Yanıma geldi ve sen neden yapmıyorsun dedi. Çözemiyorum ki dedim. Aldı kalemimi eline. İlk adımı yazdı. Bundan sonrasını da hadi sen yap dedi. Ben de tüyoyu almıştım. Başladım yapmaya ama sonucu bir türlü bulamadım. Hocam yine geldi yanıma ve sonucu bulacağım son adımı da yazdı defterime ve bana da 5 verdi.

O günden sonra ben matematikle barıştım. Kardeşlerim benden küçüktür. Annem babam da onların problemlerini çözecek kapasitede değildir. Hepsinin matematik sorularına yanıt veriyorum hala. Anlatarak çözüyorum. Hatta ben şu anda onlardan ayrıyım, yani başka bir şehirde. Kardeşimin bir tanesi dershaneye gidiyordu ben taşınırken. Ve ilk telefonunu çözemediği problemi sormak için açtı! Canım kardeşim en iyi benden öğreniyordu. Çünkü ne okuldaki ne de dershanedeki öğretmenlerini bir süre benim yerime koyamadı. Taki ben onu bir daha beni soru sormak için arama öğretmenlerine sor diye uyarmama kadar.

(sgsa)- Matematiği seven ve sorularını zevkle çözen biri olarak ben de üzerine gitmeni öneriyorum. Zor olduğunu düşünme ve kendini o şekilde şartlandırma. Eminim ki birçok kişi matematiği zor olduğuna şartlandırdıgı için yapamıyor, ya da başaramıyor demem daha iyi olacak. Kendini rahat bırak, korkma, üzerine git, kararlı ol, bu konuda eminim başaracaksın. Önelikle kendini inandır buna. Ve başarı haberlerini almak ıstıyorum. Artık halledince matematiği haber verirsin bizlere, başarılar….

(dpkroses)- Ben de matematiği çok sevenlerdenim ve özel ders de verdim iki -üç yıldır. Ama öğrencilerin çoğu önyargıyla yaklaşıyor. Yapamıycam, sevmiyorum... Daha ders anlatmaya başlamadan kalın bir duvarla karşılaşıyor insan. Konu anlatmaktan çok motivasyonla uğraşıyorum. Seninki biraz aşırı olmuş, titremeler falan. Yapamazsın diye birşey yok, sadece istemek ve azim... Alt yapın eksikse temel konulardan başla çalışmaya, zaten öğrendikçe zevk almaya başlarsın. Ama bir konu daha var ki, bazıları sözelde bazıları sayısalda daha başarılı olur. Bu yadsınacak bir durum değil. Sen çalışarak sorunları halledeceksin.

 
98 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın