• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam210
Toplam Ziyaret1874568

Matematikte hata yapmak iyidir

02/01/2023

matematikte-hata-yapmak-gereklidir-ve-iyidir


matematikkafe.com

MATEMATİKTE HATA YAPMANIN İYİ BİR ŞEY OLDUĞUNU GÖSTEREN 8 NEDEN!

Merhaba, bu hafta sizleri “Math Geek Mama” isimli web sitenin arkasındaki kişi blog yazarı ve Öğretmen Bethany’ nin “8 Reasons Making Mistakes in Math is a GOOD Thing” adlı yazısıyla buluşturacağım. Bu konuda Bethany ile iletişime geçtim ve yazısını sizlerle paylaşmamdan dolayı büyük bir heyecan duyduğunu belirtti. Bethany kendisini sizlere şu şekilde tanıtmamı istedi: “Bethany matematikte güçlü bir kavramsal anlayış oluştururken aynı zamanda matematiğin daha eğlenceli ve ilgi çekici hale nasıl getirilebileceği üzerine kurulan “Math Geek Mama” isimli bloğu yürüten bir annedir. Sayılarla oynamıyorsa, ya dört küçük çocuğuyla bir şeyleri keşfediyordur ya kahve içiyordur ya da hayatın karmaşışının tadını çıkarıyordur. Bethany’ i Facebook, Instagram, Pinterest, ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz“. Math Geek Mama da “Hakkında” kısmına gözatarak kendisi hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

matematikte-hata-yapmak-iyi

Ben de öğrencilerin matematikte hata yapmaktan korkmadığı zaman neler yapabileceğini ve nasıl severek matematik çalışacağını deneyimleyerek gördüm. Bu nedenle bu yazıyı keyifle okudum. Yazıyı okurken benim kadar sizinde keyif almanız dileklerimle. Şimdi sizi sevgili Bethany’ nin yazısıyla baş başa bırakıyorum. Umarım sizde okurken benim kadar keyif alırsınız.

Matematik çoğu zaman ya doğrudur ya da yanlıştır dersi olarak görülür ve bu nedenle de doğru cevapları verseniz iyi olur yoksa sınavda başarısız olursunuz. Öğrencilerin matematik kavramlarını derinlemesine anlamalarını ve matematik problemlerini doğru bir şekilde çözebilmelerini sağlamak için teknik açıdan doğru olsa da, bu tür bir zihniyet her hata yaptıklarında öğrencilerin hayal kırıklığına uğramasına ve kendilerini başarısız hissetmelerine neden olabilir. Gerçek şu ki, hatalar öğrenme sürecinin bir parçasıdır ve öğrencilerimize (ve kendimize!) hataları gelişmek ve daha derin bir şekilde anlamak için bir fırsat olarak görmeyi öğretip bu konuda onları teşvik etmeliyiz.

Hata yapmak gereklidir, öğrenmeyi derinleştirir ve düşünmeye zorlar (bu sadece matematik için değil herhangi bir yeni beceri veya konu içinde geçerlidir) ama çoğu zaman öğrenciler bir matematik sorusunu çözmeyi denemek veya hata yapmak yerine o soruyu boş bırakmayı tercih ediyorlar.

Ancak bunun aksine, beyinle ilgili araştırmalar gösteriyor ki derinlemesine öğrenme ve daha fazla sinirsel bağlantı, basit aktiviteler devamlı başarılı bir şekilde yapıldığı zaman değil zor aktiviteleri yaparken hata yapıldığı zaman oluşur.

Bu nedenle, matematik dersinde öğrencilerinizi hatalarına bu açıdan bakmaları için teşvik edin ve hataların gelişmeleri için bir fırsat olduğunu öğrenmelerine yardımcı olun!

Öğrencilerimi hatalarını kucaklamaya teşvik etmek ve onları azimli ve sıkı çalışmaya özendirmek için onlarla beraber Charlotte Jones tarafından yazılan “İşe Yarayan Hatalar” adlı kitabı okuyoruz. Bu kitap gerçekten her yaştaki çocuk (ve yetişkinler!) için harika bir kitap!

Matematikte Hata Yapmanın İyi Bir Şey Olduğunu Gösteren 8 Neden:
 
1. Hata yapmak denediğinizi gösterir: Bir sınıf öğretmeni olarak hiçbir şey beni boş ev ödevleriyle ve “Ama nasıl yapacağımı bilmiyordum” bahanesi ile sınıfa gelen öğrenciler kadar hayal kırıklığına uğratmadı. Denemeden asla öğrenemezsiniz. Dünyanın en büyük liderlerinin ve mucitlerinin çoğu başarıyı yakalamadan önce inanılmaz derecede başarısızlığı deneyimledi. Fakat oturdukları yerden “Ama nasıl yapılacağını bilmiyorum” deseydiler başarıyı asla elde edemezlerdi.

2. Bu bir beyin egzersizidir: Beyin güçlenmesi için kullanılması ve egzersiz yapılması gereken kaslar gibidir. Zor sorularla uğraşmak da beynimiz için önemli ve iyi bir egzersizdir!

3. Öğrenmesinden kendisini sorumlu tutar: Çoğu kişi sınıf öğretmenin rolünün bir üniversite hocasınınkiyle aynı olduğunu düşünse de gerçek şudur ki öğrenciler kendi öğrenmelerinden sorumlu olduklarında ve çözümleri kendi kendilerine keşfettikleri zaman daha iyi öğrenirler ve hatırlarlar. Öğrenciler hatalarını bulduktan sonra neden yanlış olduğunu ve nasıl düzelteceklerini anlamaya çalıştıkları zaman kendi öğrenmelerinin sorumluluğunu üstlenmiş olurlar ve cevabı vermesi için sadece öğretmene güvenmezler.

4. Neyin işe yaramadığını gösterir: Öğrenme sürecinde neyin işe yaramayacağını bilmek doğru yöntemi ve çözümü bilmek kadar önemlidir.

”Benim istediğim şey sadece olumsuz sonuçlardır. Olumsuz sonuçlar benim için olumlu sonuçlar kadar değerlidir. İşime yaramayanları bulana kadar en iyi neyin işe yaradığını asla bulamam.”

5. Önceden fark etmediğiniz bir kavramın veya örüntünün farkına varabilirsiniz: Bazen bir soruyu çözebilmek için işe yaramayan bir yöntemi denemek, başka türlü elde edilemeyecek önemli matematiksel fikir ve tartışmaların doğmasına neden olabilir. Bir sorunun doğru cevabını bulamamanız başka önemli matematiksel olgu veya kavramları öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

6. Problemi daha iyi anlar ve problemle ilgili daha iyi yorum yaparsınız: Zor bir soruyu çözmek için çok zaman harcamanıza rağmen çözemezseniz bile hâlâ sorunun ne olduğunu ve neden çabalarınızın boşa çıktığını açıklayabilirsiniz. Belki de ilk bakışta soruyu yanlış anladığınız için çözümünüz yanlıştır ama daha sonra soruyu çözebiliyorsunuzdur. Matematiği bu şekilde öğrenmek değerlidir.

7. Bir yöntemin neden işe yaramadığını anlamak doğru sonuca ulaşmayı sağlayabilir: Bu bizi ilk maddeye götürür. Denemeden asla çözemezsiniz. Belki ilk denemede (belki onuncu denemede) doğru çözüme ulaşamayacaksınız ama neden yanlış olduğunu görmek de size doğru yönü gösterebilir, ve er ya da geç soruyu çözmüş olursunuz.

8. Hatalar çözüme ulaştığınız anı daha da tatlı hale getirir: Tek yaptığınız size kolay gelen soruları çözmek ise bu pek de başarı anlamına gelmeyecektir veya başarıymış gibi hissettirmeyecektir. Ama on yanlış cevaptan sonra çözüme ulaştığınız zaman zafer ve gururu hissedersiniz!

Hatalar matematiği sağlıklı ve iyi bir şekilde öğrenmenin bir yolu olsa da aslında bu, hayatın her alanında geçerlidir. Alina Tugend tarafından yazılan “Better by Mistake: The Unexpected Benefits of Being Wrong” adlı kitabın birazını okudum ve şu ana kadar okurken tam anlamıyla keyif aldım. Mükemmeliyetçi olmayı bırakmayı ve bunun yerine beyin ile ilgili araştırmalar hakkında daha fazla bilgi almak ve öğrenme için bir katalizör olarak hatalarımı nasıl kucaklayabileceğimi öğrenmek için sabırsızlanıyorum!

Çocuklarımızın hatalarımızın beynimiz açısından iyi olduğunu hatırlamalarına yardımcı olmak için renklendirdiği harika, ücretsiz bir poster ister misiniz? Buradan elde edebilirsiniz: The (Reformed) Idealist Mom!

Siz ne düşünüyorsunuz? Hataları başarısızlığın bir işareti olarak mı yoksa bir şeyler öğrenmek için bir fırsat olarak mı görüyorsunuz. Öğrencilerinize ne tür bir mesaj göndermek istersiniz?

Matematik dersinde yapılan hatalar hakkında daha fazla öğrenmek ister misiniz? Matematik hatalarının türlerini ve çocukların onlardan nasıl öğreneceklerini ve o hataları yapmalarının nasıl engellenebileceğini açıklayan bu yazıya bir göz atın.

Ana Kaynak: mathgeekmama.com/8-reasons-making-mistakes-in-math-is-a-good-thing/

Türkçe Kaynağımız: egtmatematik.com/matematikte-hata-yapmanin-iyi-bir-sey-oldugunu-gosteren-8-neden/
 
620 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın