EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

MATEMATİKLE BARIŞIYORUM KİTABININ ÖNSÖZÜ!

11/10/2020

MATEMATİKLE BARIŞIYORUM KİTABININ ÖNSÖZÜ!


"BERLİN DUVARI YIKILDI, FAKAT TOPLUMUMUZDAKİ YANLIŞ ÖNYARGILAR HALA DİMDİK AYAKTA!" NECİP GÜVEN
 
"ÖNYARGILAR MEŞE AĞAÇLARA BENZERLER; DALLARINI BUDADIKÇA DAHA GÜR ÇIKARLAR.ONDAN KURTULMAK İÇİN KÖKÜ İLE BERABER ÇIKARIP ATMALIYIZ." NECİP GÜVEN

Sevgili çocuklar ve gençler sorunlarımızı çözmek için ne yapmalıyız? Hemen sorun çözme yollarını bilmeliyiz dediğinizi duyar gibiyim. Bu cevap bir noktaya kadar doğru fakat bizim toplumumuz için tam olarak geçerli değildir. Çünkü bizim toplumumuzda bu kural çok ters işliyor.

İnsan hayatında çözülecek sorunlarla yüz yüzeyiz. Biz bunlara çözümler üretmemiz gerekirken aslında sorun olmayan şeyleri önce sorun haline getiriyoruz; sonra da kendi ürettiğimiz sorunları çözmek için zamanımızı, enerjimizi, paramızı harcıyoruz.

Matematikte aslında bir sorun olmadığı halde bizim toplumumuzun ürettiği sözde bir sorundur. Önce kendimizi farkına varmadan önyargı çukuruna atıyoruz. Sonra da “Bizi bu çukurdan kurtarın!!!” diye bağırıyoruz. Pekiyi çözüm nedir? Bu soruyu sorduysanız size bir müjde vereyim kurtuluşun ilk adımını attınız demektir.
Gelelim sorunun cevabına. Sorunun cevabı çok basit; bu çukura hiç girmemeliyiz. Ama biz zaten çukurdayız diyorsanız yine de endişelenmeyin. Bu zamana kadar sorgulamadığınız önyargıları bilinçli bir şekilde sorguladığınız zaman kısa bir süre sonra bu çukurun kaybolduğunu göreceksiniz. Zaten böyle bir çukur yoktu. O çukur sizin beyninizde, olmayan hayali bir çukurdu.

Bakınız PARADOKS kitabından aldığımız bölümde neler yazıyor. “Açlığı yaşamadan, açlığın ne olduğunu ancak hayal edebiliriz, ama onu tam olarak anlayamayız. Evrensel bilince hazır bilgi ile, nasihatlerle, yargılarla, baskılarla varılamaz. Evrensel bilince ancak deneme yanılma ve öğrenme yoluyla varılabilir. Hayat her zaman eğiticidir. Korkularla, kurallarla insan, hayat eğitiminden tam olarak geçemez… Kurallar kendi doğrularımızı bulmamıza fırsat vermezler; kurallar bizim için hazır bilgilerdir, onun içindir ki üzerlerinde düşünmeyi gerektirmez; kurallara sadece uyulur.

Oysa evrensel bilince düşünce özgürlüğü ile varılır. Düşünen insan kendi yolunu arayan insandır. Kendiniz için doğru olan düşünceleri seçmek, kendi seçimlerinizi yaşamak ve tüm sonuçların sorumluluğunu yüklenmek, (gerçek) özgürlüktür.”

Mucize, bir kurtarıcının gelip zorlukların içinden çekip çıkarması değildir. Gerçek mucize içinizde varolan güç ve yeteneklerin farkına varıp kendi kurtuluşunuzu ilan etmenizdir.

BAŞARMANIZI SAĞLAYACAK SIR BU KİTABIN İÇİNDE DEĞİL BEYNİNİZİN İÇİNDE GİZLİDİR. FAKAT BEYNİNİZİN ANAHTARLARINI KAYBETTİYSENİZ; ONLARI BU KİTABIN SAYFALARI ARASINDA BULABİLİRSİNİZ.

NECİP GÜVEN
15 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın