EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
Maske Seti
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

BİZ DE BİRAZ İŞİN KOLAYINA KAÇIYORUZ!

16/10/2020

BİZ DE BİRAZ İŞİN KOLAYINA KAÇIYORUZ!


Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesinde okuyan bir öğrenciyim. 8 Şubat 2004 Pazar günü memleketim Afyondan trenle Eskişehir’e dönüyordum. Kütahya’da trene yeni yolcular bindi. Bunlardan biri de benim gibi açık öğretimde okuyan çocuklu genç bir bayandı. Tanıştıktan sonra derslerini sordum. Genç bayan matematik dersi hariç diğer dersleri verdiğini, matematik dersinden ise çok zorlandığını söyledi.

Bu arada sohbete sonradan öğretmen olduğunu öğrendiğim Necip Güven de katıldı. Bize matematiğin aslında zor bir ders olmadığını fakat korku ve yanlış yöntemler yüzünden öğrencilerin zorlandığını örneklerler vererek açıkladı. Bu sorunlara yazdığı matematik kitabında daha geniş şekilde yer verdiğinden bahsetti. Kitabın ilk bölümünden bazı yazıları bana da okuttu. Daha sonra benim düşüncelerimi sordu. Ben de trende hemen görüşlerimi dilimin döndüğü kadarıyla yazdım.

Ailede başlayıp ilkokulda devam eden matematiğe karşı olan olumsuz önyargımız bir süre sonra yerini işin kolayına kaçmaya bırakıyor. Çevremiz bizi önce matematiğin zor olduğuna ve kolay başaramayacağımıza inandırıyor. Biz de bu düşünceleri sorgulamadan kabul ediyoruz. Sonra da biz mücadeleden kaçıp hemen pes ediyoruz. Ben aslında matematikten çok da başarısız değilim. Bir ara ortaokuldaki matematik öğretmenim yüzünden matematik dersinden soğur gibi oldum. Çünkü bir eğitimci olarak bu öğretmenimiz öğrencilere yaklaşımı hiç hoş değildi. Aslında matematiği başlı başına değerlendirdiğimde ‘’zor olmadığını da’’ biliyorum. Biraz istek ve çaba gerekiyor. Eğer matematikle uğraşmak istemiyorsam kendimi fazla zorlamadan işin kolayına kaçıyorum. Matematikle uğraşırken zevk almaya başlarsam yaşadığım bütün sorunların da biteceğine inanıyorum.

Böyle bir kitap yazdığı için Necip Güven hocama teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Hasibe ÖZÇELİK

Eğer siz olumlu düşünerek elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışırsanız; kısa bir süre sonra gecelerin gündüz,önünüzdeki dağların ve tepelerin dümdüz yollara dönüşmeye başladığını göreceksiniz. NECİP GÜVEN
11 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın