• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam438
Toplam Ziyaret1633228

Matematik her yaşta öğrenilebilir

09/06/2022

matematikle dost olmak

 

Matematik her yaşta öğrenilebilir

 
Yüksek okul mezunu 40 yaşında bir kamu çalışanıyım. Ayrıca bir memur sendikasının bölge başkanıyım. Sosyal hayatımda başarılı olduğumu zannediyordum. Küçük yaşlarımdan bu yana matematikten yeteneğimin olmadığını düşünürüm. Onun için yüksek okul bitesiye kadar matematikten hep başarısız oldum. Bazen Ö.K.K.(Öğretmenler Kurul Kararı) ile bazen de borçlu olarak sınıfı geçtim. Diğer derslerimde oldukça başarılı olmam nedeniyle öğretmenlerimin iyi niyeti ve yardımıyla okulumu bitirdim.

Şimdi bile sayılardan ve problemlerden nefret ediyordum ki; Necip Güven ile Kütahya-Eskişehir arası tren yolculuğumda bu kitaptan bahsedip, matematiğin nefret edilecek kadar zor olmadığını ve istenirse her yaşta öğrenebileceğini anlatıncaya kadar. Necip Güven Hocama matematikten niçin nefret ettiğimi anlattım. Hocam da bana olaylara bakış açısının ve çözüm için kullanılan metotların başarıyı olumlu veya olumsuz nasıl etkilediğinden bahsetti.

Anladım ki matematik dersine yaklaşım tarzımın ve matematiği öğretenlerin sert tutumunun beni bu dersten nefret ettirdiğini, oysa bu dersin korktuğum kadar zor olmadığını 15-20 dakikalık sohbetimizde anladım. Hemen kendisine bu yaştan sonra beni matematik dersinden çalıştırması için yardım istedim. Necip Hocayı dinleyince matematikle tekrar barışabileceğimi, daha da önemlisi ilköğretim 4.sınıfa giden kızımın matematik sorularına bilmiyorum demekten kurtulacağımı düşünüyordum.

Şimdi dört gözle Necip Güven hocanın bu kitabının yayınlanmasını bekliyorum. Öyle inanıyorum ki bu kitap okula gidenlerden çok, benim gibi matematikten nefret edenlerin elinden düşmeyecektir.

NAİL USLU

Nail Bey’le konuştuğumuzda toplumumuzda ki birçok insan gibi yanlış önyargılar yüzünden matematikle ilgili sorunlar yaşadığını gördüm. Nail Bey’den duygu ve düşüncelerini yazmasını istedim. Nail Bey; Hocam belki görüşemeyiz. Ben şimdi hemen yazayım dedi ve cebinden bir kağıt çıkarttı. Duygu ve düşüncelerini o kağıdın arkasına yazmaya başladı. Tesadüfe bakın ki kağıdın ön yüzünde Nail Bey ve onun gibi düşünenlere yol gösterici ’’ZOR BİR YOLDA YÜRÜMEK’’ başlıklı bir yazı vardı. Bu yazıyı sizinle paylaşmak için kitabıma aldım.

Necip Güven

ZOR BİR YOLDA YÜRÜMEK!

Zor bir yolda yürümek mecburiyetinde olan insanlar yolda yürümeye başlamadan önce, gönüllerinde ve zihinlerinde yürümek ve yol almak zorundadırlar. Evvela, ’’Bu yolu ben nasıl aşarım?’’ korkusundan kurtularak yola çıktıklarında görürler ki yol zor da olsa bir müddet sonra aşılmış, yürünmüş ve gidilmiştir. İşte o zaman, insanların yüreklerinden; aslında yolun zannedildiği kadar zahmetli olmadığına ve bütün sıkıntılı yolların açılabileceğine dair iman doğar.


 
158 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın