• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam407
Toplam Ziyaret1633197

Siz şanslı insanlardan mısınız?

10/06/2022

siz sanslı insanlardan misiniz

 

Siz şanslı insanlardan mısınız?


Altın Bey, yerel bir Haber gazetesinde çalışan değerli bir dostumdur. Yolum düştükçe sık sık yanına uğrarım. Frekanslarımız birbirine uygun olduğu için de sohbetlerimiz genellikle başarı ve motivasyon üzerine olur. Bahri Bey’in elinin altında her çeşit motivasyon kasetlerinden bulunur. Bu kasetlerinde iş hayatında nasıl başarılı olunacağı anlatılır. Zaten hayatın her alanında başarının bir çok kuralı evrenseldir. Bir çok konuda genel kurallar birbirine benzerlik arz eder.

Bahri Bey de bunu bildiği için elinin altında benim ilgimi çekecek motivasyon kasetleri varsa dinlemem için bana verir. Bu kasetlerin birinde geçen konuşmalar çok ilgimi çekti. Kasetler bazı insanların diğerlerinden daha şanslı olduğunu anlatıyor. Aşağıdaki yazıyı okuduktan sonra kendinizin şanslı mı şansız insanlardan mı olduğunuzu tekrar düşünün.

Bazılarımızın diğerlerimizden daha şanslı olduğunu fark etmişsinizdir. Ben şanslılardanım. Çünkü doğduğum evde yaşarken babam bana önemli temel dersler vermişti. Bana devamlı olarak söylediği şeylerden biri “Yapamam” diye bir kelime olmadığıdır. Biliyor musunuz? Bu çok hoş bir şey! Dediklerimi hiçbir zaman unutmadım.

"Şunu yapamam bunu yapamam dediğim zaman bana bir daha yapamam dersen seni bir güzel pataklarım” derdi. Allah’tan hiç pataklamadı! Bir çok evde anne baba çocuğuna “bunu yapacağını nasıl düşünebildin” gibi laflar söyleyerek babamın yaptığının tam tersini yapar. Ama ben şanslıyım. Çünkü babam bizde “ne yapabiliriz” diye bir kavram geliştirdi.

Belki de sizin cesaretinizi kıran arkadaşlarınız vardır. Hayalleriniz ve fikirleriniz ne olursa olsun “Bunu yapamazsın. Başkası yapmış olabilir ama sen yapabileceğini nasıl düşünebildin?” diyen biri çıkacaktır. Şanslıyım çünkü geçmişimde bana ne yapabileceğimi öğreten birileri oldu.

Bunu yapmamanızın tek sebebi yapmaya karar vermemiş olmanızdır. Şu anda bunu yapmaya karar vermeye hazır olduğunuzu umuyorum. Şayet hazırsanız size anlattığım her şey gerçeğe dönüşebilir. Size gereken azimdir, inançtır. Size bu konuşmayı yapmamın nedeni inancınızı güçlendirmektir. Ve sizi “Görebiliyorum efendim, demek istediğinizi anlıyorum. Şu ana kadar başarının gerçek boyutlarını fark edememiştim. Ama artık gördüğüme göre artık bu işi yapmam gerektiğini biliyorum” diyecek noktaya getirmektir.

Yazımı bitirirken son olarak okumak istediğim bir şiir var. Adı İNANÇ.

İNANÇ!

Şüphe, engelleri görür,
İnanç, önündeki yolu.

Şüphe, en karanlık geceleri görür,
İnançsa gün ışığını.

Şüphe, adım atmaktan korkar,
İnanç yükseklere doğru uçar.

Şüphe sorar, kim inanıyor diye,
İnanç cevap verir, BEN diye.

NECİP GÜVEN
 
 
81 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın