• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam176
Toplam Ziyaret1458905

Çarpma ve bölme öğretiminde parmaklar serbest!

14/01/2022

matematikte parmaklar serbest


MATEMATİK, PAPAĞANLAR YETİŞTİRME SİSTEMİ DEĞİLDİR!

 
‘’Çarpım Tablosunu‘’ Anne- babalarımız ve bizler, siz anne-babaların çoğu gibi önce ‘’Kerrat Cetveli’’ daha sonra da ‘’Çarpım Tablosu‘’ adı altında ezberleyerek büyüdük. Daha sonra bu sisteme göre biraz daha avantajlı olan ritmik saymalar ve katlamalar yoluyla öğretilmeye geçildi. Bir çok eğitimci ve anne-baba alışkanlarını terk etmenin zorluğu ve direnciyle, bildiklerini okumaya devam ettiler.

Yeni yöntem eskisine göre daha avantajlı idi ama bu yöntemde de çarpma ve bölmelerde doğru cevabı bulmak için parmaklar kullanılıyordu. Söylenenleri aynen tekrar eden papağanlar yetiştiren eğitim sisteminin çarklarından geçmiş biz eğitimcilerin bir kısmı, bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Çünkü papağanlar düşünmez, sadece ne öğretilirse onu tekrar ederlerdi, böylece düşünmek için zaman kaybetmeye gerek olmazdı.

Bizim, düşünen çocuklar yetiştirmeye ne sabrımız ne de zamanımız olmadığı için bu parmak kullanma işi hiç hoşumuza gitmemişti. Öğrenci dediğin Tak diye sorduğun çarpım tablosuna şak diye cevap vermeliydi. Ne de olsa ezberci ve yasakçı sistemden geliyorduk. Hemen yasağı koyduk ve tekrar ezbere döndük. Yasağın ne olduğu belliydi ’’Parmakları Kullanmak Yasak!’’ Çocuklar zor duruma düşüyormuş, strese giriyormuş bize ne efendim. Hem işleri ne, oturup ezberlesinler. Biz de zamanında ezberleyeceğiz diye canımız çıkmıştı.

Ben ise öğretmenliğimin hiçbir devresinde çarpma ve bölmede parmak kullanılmasına karşı çıkmadım bilakis destekledim. Biliyordum ki hiçbir çocuk çarpma ve bölmede parmaklarını beni gıcık etmek için kullanmıyordu. İyice pekiştirip öğrendikten sonra da ben istesem de kullanmayacaklardı.

Çarpma ve bölme öğretiminde önce ritmik saymaları öğrenmek birinci hedefti. Parmaklar ise hedefe ulaşmakta kullanılan en önemli kozlarıydı. O önemli kozları ellerinden alınmamalıydı. Bu düşüncemi öğretmenliğim boyunca muhafaza ettim. Çevremdeki bazı veli ve öğretmenlerden de aynı şikayeti duyduğum için konu ile ilgili ‘’Çarpma ve Bölme Öğretiminde Parmakları Kullanmak Serbest‘’ başlıklı yazıyı yazdım. Son yıllarda Çarpma Öğretimini kolaylaştırma üzerine araştırma ve çalışmalarım hala devam ediyor.

2008 Kasımının başlarında aşağıda okuyacağınız konu ile ilgili Elif Hanım’dan aldığım bir elektronik posta ne kadar haklı olduğumu ortaya koyuyordu. Konu ile ilgili yazıyı Elif Hanıma cevap olarak gönderdim.

Önce Elif Hanım’ın elektronik postasını, Elif Hanıma gönderdiğim cevabi yazıyı ve bu müjdeli habere Elif Hanımın oğlu Barış’ın ilginç tepkisini birlikte okuyalım. Devamında da başlıktaki konunun açıklamasını okuyalım.

Necip Bey, İlkokul 4. sınıfa devam eden bir oğlum var. Çok zeki bir çocuk olmasına rağmen matematik konusunda çok zorlandığını, sık sık matematikten nefret ettiğini dile getirdiğini görüyorum. Onunla matematik çalışmak benim için de onun için de bir işkenceye dönüşmüş durumda. Ben yüzlerce defa anlattığım bir şeyi oğlumun anlamadığını, ya da o konuda hala hata yapmaya devam ettiğini görünce, ne kadar sakin olmaya çalışsam da öfkeleniyorum. O zaman, çocuk hata yapmaktan iyice korkmaya başlayarak daha da saçmalıyor. Kısacası dersler bir sinir harbi içinde geçiyor.

Oğlum 4. sınıf olmasına rağmen, hala çarpma işlemlerini parmaklarıyla ritmik sayarak yapma alışkanlığı devam ediyor. Öğretmeni bundan vazgeçmesi ve örneğin 49 sayısını gördüğünde bunun 7 X 7 olduğunu algılıyor olması gerektiğini söylüyor. Bu konuda ne yapmam gerektiğine dair araştırma yaparken sizin adınıza ve "Matematikle Barışıyorum" kitabınıza rastladım. Bu kitabınızı ve ayrıca çarpım tablosunun öğrenilmesini kolaylaştıran teknikleriniz ve tekerlemeli çarpım tablonuzu nasıl edinebileceğim konusunda bana bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
 
Oğlumun, şeytanın bacağını bir kırsa gerisini büyük başarılarla getireceğini hissediyorum ama bunun için ne yapmam gerektiğini bilemiyorum. Bana bu konuda da yol göstermenizi rica ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Saygılarımla, ( Elif Hanım )

ÇARPMA VE BÖLME ÖĞRETİMİNDE PARMAKLAR SERBEST!

Sevgili ”Matematiği Sevdiren Adam ” sitesi dostları merhaba. Bu gün de daha önce aklımda olduğu halde bir türlü yazmadığım, yazmaya fırsat bulamadığım bir konuda görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Bu konu belki anne-baba olarak öğrenciliğinizde başına gelmiştir.

Matematikte bir işlem yapıyorsunuz ve yaptığınız işlemden emin değilsiniz. Hemen parmaklar araya giriyor, yaptığınızdan emin olmak istiyorsunuz ama otoriter bir ses hemen gök gürültüsü gibi yanı başınızda gürlüyor. ”Parmakları kullanmak yasak.” İşte o zaman eliniz ayağınız dolaşıyor, işiniz şansa kalıyor. Gelin bu yasak doğru ve faydalı mı araştıralım.

45 yıldır bu eğitim sisteminin içindeyim ama matematikle ilgili işlemler yaparken parmaklardan faydalanmak zararlıdır veya yanlıştır şeklinde bir bilgiyle karşılaşmadım. Gören varsa lütfen kaynak belirterek yanlışımızı düzeltsin. Yaratıcı bize herhalde parmaklarımızı yalnızca süs olsun diye yaratmadı. Bu yasak yüzünden çocuklara verilen zararın farkına varmak istiyorsanız ”Bu gün matematik dahil hiçbir işimde parmaklarımı kullanmayacağıma söz veriyorum.” deyin ve uygulayın bakalım. O zaman görürüsünüz Hanya’yı, Konya’yı ….

Bu yasaktan amaç ”üzüm yemekse” bu uygulama amacımıza hizmet eden bir uygulama değildir. Eğer amacımız ”bağcıyı dövmekse” uygulamaya devam nasıl olsa ”Eti öğretmenin, kemiği anne-babanın”… Hem bize öğretmemişler miydi ”Öğretmenin vurduğu yerde gül biterdi!” Hem bize öğretmemişler miydi ”Dayak cennetten çıkmıştı.”

Ama bizi tek tip insan yetiştirme sevdası nedeniyle sorgulama melekelerimize zarar verilmesi yüzünden yanlışları sorgulayamadık. Eğer sorgulayabilseydik işte o zaman ” Dayak, iyi bir şey olsaydı cennetten kovulmazdı. Acaba cennetten kovulmasının nedeni nedir?” diye sorabilirdik.

Parmaklarımız da diğer organlarımız gibi boşa yaratılmamıştır. Hele de katlamaya dayanan çarpma işlemi ve onun kardeşi olan bölme işleminin öğretilmesinde ve öğrenilmesinde en önemli yardımcımız parmaklarımız olacaktır. Eğer öğrenmeye ve öğretmeye niyetli isek.

Hayatta her öğrendiğimiz yeni bir işte belli bir acemilik dönemi yaşarız. Yeni bir elektronik alet (çamaşır, bulaşık makinası, tv, vcd, vb ) aldığımızda eve gelen servis elemanları önce bize nasıl kullanıldığını açıklar. Sonra da sıkıştığımızda kullanma kılavuzuna başvurmamızı önerirler.

Anne ve babalar, bana ”çocuğunun işlem yaparken parmaklarını kullandığını” söyleyerek görüşümü sorarlar. Annelere ”Eve ilk çamaşır makinası aldığınızda ne yapıyordun?” diye sorarım. ”Sıkıştığımda kullanma kılavuzuna bakıyordum” diye cevap veriyor. ”Çamaşır makinesinin kullanma kılavuzunu nereye koyuyordun?” sorusuna ”Kolayca bulabileceğimi bir yere koyuyordum.” diye cevap veriyorlar. En sonunda da en can alıcı soruyu soruyorum ”Çamaşır makinenizin kullanma kılavuzu şu anda nerede biliyor musunuz?” sorusuna

”Evet, biliyorum, şurda diyen bir anneye rastlamadım. Hep cevap ”Bilmiyorum Hocam” olmuştur. ”Neden bilmiyorsun?” dediğimde de ”Çünkü, çamaşır makinesinin nasıl kullanıldığını iyice öğrendim; artık kullanma kılavuzuna fazla ihtiyacım yok. İhtiyacım olursa da ara bulurum.” diyorlar.

İşte böyle, çocukların da acemilik döneminde parmaklarını kullanması en doğal hakkıdır, gereklidir, faydalıdır. Eğer ”Ezberci bir papağan” yetiştirme niyetinde değilsek.

Benim anlamadığım başka bir şey de, çocuklara bu yasakları koyan büyükler yarışmalarda kendileri için yok % 50, yok telefon yardımcısı, yok joker hakkı vb. gibi şeyler icat ediyorlar. Sizi cingözler sizi!

Necip GÜVEN ESKİŞEHİR

ELİF HANIM: Merhaba Necip Bey. Bu kısma benim sizin cevabınızı aldıktan sonra, Barış’a parmaklarını kullanabileceği müjdesini verdiğimde aldığım tepkiyi ilave edebilirsiniz belki. Aslında sizinle paylaşıp paylaşmamak konusunda tereddütlüydüm ama eşim ve ben gerçekten çok güldüğümüz için sizinle de paylaşmadan edemeyeceğim:

“Parmaklar Serbest” konulu mailinizi aldığım akşam eve gittiğimde, odasında ödevlerini bitirmeye uğraşan oğluma “sana bir müjdem var. Bugün bir öğretmenden, çarpım tablosunu öğrenirken parmaklarla ritmik saymanın serbest bırakılması gerektiğini öğrendim. Çarpım tablosunu iyice öğrendiğinde parmaklarını kullanmayı kendiliğinden bırakırmışsın. Ben ve matematik öğretmenin parmakların yasaklanması konusunda yanlış düşünüyormuşuz. Bu yüzden, artık çarpım yaparken parmaklarını serbestçe kullanabilirsin.” dedim.

Suratına kocaman bir gülümseme yayıldı ve mutluluk içinde “Bu da size kapak olsun!” dedi.

NECİP GÜVEN
 
 
 

Beyinde Parmaklar ve Matematik Arasındaki Evrimsel İlişki:

https://www.youtube.com/watch?v=fTVHnH6tFew&app=desktop

 
228 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın