• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam423
Toplam Ziyaret1633213

Beklediğiniz şeyi elde edersiniz!

14/06/2022

ne beklerseniz onu elde edersiniz

 

Beklediğiniz şeyi elde edersiniz!


Selçuk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Hasan Yılmaz Hoca bazı eğitimcilerin öğrencileri nasıl ‘’linç’’ ettiklerini yaşadığı bir örnek olayla ortaya koyuyor;

Bir gün öğretmenevinde oturuyorum. Saat 15.00. Ortam tenha ve sessiz. Sadece gazete okuyan bir öğretmen var. Daha sonra X lisesinde Y derslerini okutan bir öğretmen olduğunu öğrendiğim meslektaşımın yanına, aynı okulda görev yapan bir başka öğretmen geldi. Gazete bırakıldı ve sohbet başladı. Yeni gelen öğretmen söze başladı: ’’Üstat, dün senin 3-A’ları bir sınav yaptım, Allah seni inandırsın 45 kişilik sınıftan sadece 4 kişi iki alabildi, geri kalanların hepsi bir...’’ dedi ve bastı kahkayı. Bunu anlatırken yüzünde hatta bedeninin tümünde, yaptığı işten haz duyduğunu gösteren belirtiler vardı. Diğer öğretmen sabırsızlıkla söze girdi: ’’-O da birşey mi? Sen benim geçen hafta yaptığım sınavın sonuçlarını görsen! İki yok iki...’’ O da bastı kahkayı. O sırada kapıdan içeri giren bir başka öğretmen de katıldı sohbetlerine.

Onun anlattıklarının da benzer şeyler olduğunu duyunca dayanamadım: ’’Beyler sizin mesleğiniz nedir?’’ diye sordum. Şaşkın şaşkın baktılar.

‘’Sizinle bir oyun oynayalım’’ dedim.’’ Varsayalım ki sizler cerrahsınız ve burası tabipler odası. O zaman bu anlattıklarınız şu şekilde olacak: Üstat, Allah seni inandırsın ameliyat masamda yatan her 5 hastadan 4’ünü öbür dünyaya gönderiyorum. Sonra kahkaha atmanız gerekiyordu. Varsayalım ki siz avukatsınız, burası da baro; o zaman, ’’-Aldığım 6 davadan 5’ini kaybetmesem içim rahat etmez’’ deyip gülmeniz gerekiyordu. Varsayalım ki siz bakkalsınız, bu durumda da ’’-Dükkana gelen 4 müşteriden 3’ünü kazıklamazsam ne olayım...’’ Keşke bu mesleklerden birine sahip olsaydınız. Kısa bir süre içinde ne hasta, ne müvekkilne de müşteri bulabilirdiniz. İflas ederdiniz.

Ne yazık ki öğretmensiniz. Her zaman ve her şart altında müşteri bulabiliyorsunuz. Ve istediğiniz gibi de katledebiliyorsunuz. Halbuki bizim mesleğimizin bu özelliği bizim daha fazla sorumluluk hissetmemizi gerektirmeli, öyle değil mi? Sonra ne mi oldu? ’’Hadi biz ihale oynayalım’’ dediler ve diğer masaya geçtiler.

KAYNAK: HASAN YILMAZ
LÜTFEN ÖĞRETMENİM, BU KİTABI OKUR MUSUNUZ?
 
 
170 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın