• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam435
Toplam Ziyaret1633225

Matematik öğretiminde en iyi yöntem nedir?

16/06/2022

matematik ogretiminde en iyi yontem nedir

 

Matematik öğretiminde en iyi yöntem nedir?


Hiçbir zaman "En iyi öğretim yöntemi şudur." denemez. En iyi öğretim yöntemi diye tek bir yöntem yoktur. Önemli olan hedeflerin gerçekleştirilmesi için en uygun yöntemi seçebilmektir. Matematik öğretiminde, farklı konularda, farklı düzeylerdeki hedefler için farklı öğretim yöntemi seçilmelidir. Başka bir ifadeyle, bilgi düzeyinde ya da hesaplama becerisi geliştirilmek isteniyorsa tercih edilecek yöntem farklı, problem çözme becerileri geliştirmek için kullanılacak yöntem farklı olmalıdır.

Matematik dersinde uygulanan yöntem, çoğunlukla buldurucu değil, maalesef bildirici ve aktarıcıdır. Bilinen öğretim yöntemleri ile çoğu zaman bilgi bile aktarılamaz. Sadece bazı problemlerin çözüm yöntemi ezberletilir. Buldurucu yöntem uygulanmadığı için öğrenciler ezberledikleri ile yetinmektedir. Öğrencilerin yaratıcılığını geliştirmek için çeşitli teorilerin sonuçları yerine, matematiğin sistematiği ve inşa yöntemi öğretilmelidir. Bununla öğrencilere gerçek hayatta karşılaştıkları problemleri matematiksel modelleme yaparak çözme yeteneği kazandırılabilir.

Matematik öğretiminin somut, hayatın içinden olması gerekir. Fakat somut, soyut gibi iki kavramdan birisi yerine zaman zaman her ikisinden de faydalanmalıdır. Bütün örnekleri gündelik yaşamdan almak mümkün değildir. Böyle yapılırsa konu yavanlaşır, alış veriş hesabına indirgenir. Esas amaç; bilinen matematiği uygulama yerine, bilinmeyen matematiği bulabileceğine öğrencileri inandırmaktır.

Matematik öğretiminde başarılı olabilmek için en önemli şey öğrencinin yapabileceğine inanmasıdır. Bu inanma, öğrencinin başarabileceğini görmesiyle olur. Başarı yoksa motivasyon da yoktur. Öğrenci başarırsa matematiği sever. Başlangıçta başarısız olan nice öğrenciler, yapabildiklerine inandıklarında başarılı olabilmektedir.

Anahtar kelimeler: Matematik, öğretim, yöntem, başarı.

İbrahim GÜL Öğ. Alb. K.H.O.Dekanlığı Tem.Bil.Böl.Bşk.lığı Öğr.Elemanı, İgul@kho.edu.tr
 
 
197 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın