EĞİTİM İMECEMİZ MATEMATİK KAFE'YE HOŞ GELDİNİZ...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK HİKAYELERİ
MAKALELER
EĞLENCELİ MATEMATİK
KONU ANLATIM
SİTE HARİTASI

ŞİMDİ MATEMATİKTE ÖNYARGILARI SIFIRLAMA ZAMANI!

12/11/2020

ŞİMDİ MATEMATİKTE ÖNYARGILARI SIFIRLAMA ZAMANI!


Eğitimci Yazar Hatice Nurseven Evren: “SIFIR ZAMAN” İsimli Kitabını yayınladı.

Yazar, Kitabımı meslek hayatım boyunca edindiğim tecrübe, pek çok sayıda öğrenci başarısı, sahip olduğumuz dereceler nedeniyle; bir bilim dalı olan matematiğe ön yargılı bakış açısını değiştirmek için ” hayata dair herkes için matematik” amacıyla oluşturmaya çalıştım.

25 yılda her kesimden yüzlerce çocuğa öğretebildiğim matematik ve onların başarıları bana sağlıklı her beynin istenirse matematiğin zevkli ve düşünmeyi geliştirici bir etken olduğunu kanıtlamıştır. Benim öğrencilerimin çoğunun bilmedikleri matematik korkusu, sırf bu duygu yüzünden farklı bir kategoriye konulsa da iyi bir matematik severin penceresinden bunu seyretmek çoğu zaman üzüntü verici olmuştur. Çünkü beyin herhangi bir süper bilgisayardan daha esnek ve çok boyutludur. Hayat boyu saniyede 7 şey öğrenebilir ve daha çok öğrenecek yeterli yeri bulur. Eğer doğru şekilde kullanırsanız yaş aldıkça gelişecektir. Hemen hemen sınırsız sayıda kromozom bağlantısı yapma kabiliyetine ve düşünce durumu potansiyeline sahiptir diyen Eğitimci Yazar Hatice Nurseven Evren: Matematikte Formüllerden Önce Felsefesini Anlatmalıyız.

Binlerce öğrenci yetiştiren, kendisini eğitime adayan ve ‘Sıfır Zaman’ isimli kitabıyla matematiğin Felsefesini yazan Eğitimci –Yazar Hatice Nurseven Evren, eğitim sisteminde ve hayatımızda matematiğin yerini dile getirerek, matematiği formüllere mahkum etmeden öğrenmenin yollarını gösteriyor.

Binlerce öğrenci yetiştiren, kendisini eğitime adayan ve ‘Sıfır Zaman’ isimli kitabıyla matematiğin Felsefesini yazan Eğitimci –Yazar Hatice Nurseven Evren, eğitim sisteminde ve hayatımızda matematiğin yerini dile getirerek, matematiği formüllere mahkum etmeden öğrenmenin yollarını gösteriyor.

Ülkemizde eğitim sisteminde matematikte başarı oranlarının neden düşük olduğunu irdeleyen eğitimci yazar Hatice Nurseven Evren, Türkiye’de matematiğin felsefesi üzerine eğilen nadir isimlerden birisi olarak öne çıkıyor. Matematiği felsefi bakış açısı ve metotla öğrenmenin ve öğretmenin önemine dikkat çeken eğitimci yazar Hatice Nurseven Evren, matematikte başarının eğitimde alt sınıflarda başladığını vurgulayarak şu açıklamayı yapıyor:

METAMETİĞİ FORMÜLLER ÜZERİNDEN DAYATMAMALIYIZ

Matematik Felsefenin içinden doğmuştur. Biz matematikçiler, felsefenin doğrularını ispatlarız. Çünkü matematik kesin doğruluktur. Matematikte de formüllerden önce matematik konularının felsefesi çok önemlidir. Ne yazık ki ülkemizde matematik formüller üzerinden anlatılıyor. Matematiği formüller üzerinden dayattığınız zaman konular anlaşılmadan geçip gidiyor. Her konunun sonunda çocuk tek bir formül ve yüzlerce soru ile başbaşa kalıyor. Sorular ise konunun felsefesinin en başından sonuna kadar çeşitlilik içerdiğinden sadece formülle bir yada 2 soruyu çözüyor. Halbuki konuların ne olduğunu geniş bir çerçevede çocuklarımıza geçlerimize gösterebilirsek formülleri kendileri keşfedeceklerdir. Bugün ortaya çıkan başarısızlıkta bu bakış açısı en önemli unsurlardan biridir.

İLKÖĞRETİM MATEMATİĞİ GÜÇLENDİRİLMELİ

Bugün genel tabloya baktığımızda ülkemizde matematikte başarı oranı gerçekten çok düşük durumda. İlköğretim matematiğinin güçlendirilmesi gerekiyor. Bu altyapı güçlü olmazsa lise ve sonraki yıllar maalesef başarısız geçiyor. 5. sınıftan başlayarak matematiğin hem sevdirilmesi hem de güçlendirilmesi gerekir. Çünkü temel çok önemlidir. Bu temeli atlarsak öğrencinin ileriki sınıflarda başarı oranı çok düşük olacaktır. Şimdi ilköğretimde matematik zayıf olduğu için liselerde de başarı oranı çok düşük. Temel olmayınca başarı oranı da düşük oluyor. Çünkü lise matematiği de ilköğretim matematiğinin temeli üzerine kuruluyor.”

MATEMATİK DEĞİŞTİRİCİ VE DÖNÜŞTÜRÜCÜ BİR ROLE SAHİPTİR

Bir insanın gelişiminde doğru mantığın kazanımı ve davranışlarına yansımasında toplumda yer edinmesinde matematiğin rolü fazladır. Beyin önce edebiyatla 360′ dünya algısına, sonra matematikle işlem becerisi, doğru analiz, muhakeme ve doğru kararlar verebilme yetisi kazanır. Özgüven ve bireysel gelişim aşamasında yol kateder. Bu anlamda bir insanın toplumdaki yeri ve doğru mantığın oturmasında davranışlarına yansımasında matematiğin çok önemli bir yeri vardır. Kitap okumak ve matematik değiştirici ve dönüştürücü bir role sahiptir. Matematik aynı zamanda beyni geliştirici bir etkendir.”

İLKÖĞRETİMDE SINIFTA KALMAMA KALDIRILMALIDIR

Bugün çocukların okulu bir oyun yeri olarak gördüğünü ve hayatlarında “bugün”ün ne kadar önemli olduğunu kavrayamadıklarını kaydeden Evren, “Çocuklarımıza eğitim hayatlarının gelecekleri için çok fazla önem taşıdığının öğretilmesi ailelerin görevidir. İlköretim’in öneminin farkına varılmalı, iyi bir eğitim bilinci, iyi bir okul, iyi bir temel zorunluluğunun geleceklerini şekillendirmelerinde geliştirici etkenler olduklarının üzerinde durulmalı.Çocuklara okulu ve derslerini sevmelerinin öğretilmesi bir amaç olmalıdır. Bunun için ilköğretimde sınıfta kalmama kaldırılmalıdır. Biz henüz sınıfta kalmadan öğrenerek geçmenin bilincinde olan bir toplum değiliz” diye konuştu.

SIFIR ZAMANI KİTABIM ÜLKEME KARŞI BİR SORUMLUĞUMDUR

Binlerce öğrenci yetiştirdiğini ve yetiştirdiği öğrencilerin bugün devlet ve özel sektörde üst düzey görevlerde ülkesine milletine hizmet ettiklerini kaydeden eğitimci yazar Hatice Nurseven Evren, kendisini ülke ve topluma adayan bir vatansever eğitimci olarak bu durumdan çok mutlu olduğunu vurguluyor.

Yazarı olduğu “Sıfır Zaman” isimli kitabı hakkında da konuşan Eğitimci yazar Hatice Nurseven Evren, Mesleğim gereği matematik ve matematik başarısızlığının nedenleri, matematik öğretimi ve öğrenimi, beyin- bilgi depolama, kişiselleştirme gibi alanlarda çalışmalar yürütüyorum. Araştırmacı bir kişiliğe sahibim. Ülkemizde matematik eğitimi metodolojisinin yanlışlığı nedeniyle büyük bir başarısızlık yaşanıyor ve bu durum kesinlikle çocuklarımızın başarısızlığı ile ilgili değil. Bu gençlerimiz ülkemize hizmet edecekler ve biz onların iyi yetişmesini sağlamalıyız. Ama yetenekli beyinlerimiz matematik gibi derslerde başarı sağlayamıyor ve ülkemizde genel olarak başarı grafiği çok düşük.

Hayatını matematiğe adamış idealist bir eğitimci olarak bu konuda şahsıma düşen bir sorumluluk olduğunu düşünerek bu kitabı yazmaya karar verdim. Orta okul ve lise yaşlarındaki öğrencilere matematiğin ve konularının felsefesini benimsetmek ve bilimsel özgür düşünceyi yerleştirilebilmek kitabımda ki temel düşüncedir.

KAYNAK: corumyasam.com/egitimci-yazar-hatice-nurseven-evren-sifir-zaman-isimli-kitabini-yayinladi/
29 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın