• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam508
Toplam Ziyaret1659926

Dört işlem matematik satrancımızda ne var

15/07/2022

matematik satrancinda ne yok ne var

matematikkafe.com
 

DÖRT İŞLEM MATEMATİK SATRANCIMIZDA NE YOK, NELER VAR?


Dört İşlem Matematik Satrancında kesinlikle EZBER yok. Proje, çarpım tablosu başta, dört işlemin de öğretimini kapsar. Öğretimde öğrencilerin beş duyusu işin içinde olduğu için kalıcı öğrenme sağlanır. Bunun yanında klasik sistemde olmayan akıl oyunları ile bilinenden bilinmeyene, parçadan bütüne, bütünden parçaya giderek farklı yollardan aynı sonuca ulaşma yolları gösterilecek.

Sistem öğrencilere kavratıldıktan sonra, öğrenciler dört işlem çalışmasını kendileri yalnız başına uygulayabilecekleri gibi, arkadaş grupları ile eğlenceli oyunlarla hem eğlenip, hem de öğrenebilirler.

Korona sıkıntısı aşılınca bu projenin uygulamasını önce matematikkafe ailesine dahil olan ve Eskişehir'de ikamet edenlerin gözetiminde öğrencilerle uygulamaları yaparız. Uygulama sonuçlarını da diğer matematikkafe takipçileri ile paylaşırız. Bu çalışmalardan hiçbir ücret talep etmeyeceğim.

Dört işlemi ezbersiz öğreten projeyi ne zaman yaptığımı hatırmıyorum. Fakat ben bu projeyi yaptığımda TL'den 6 sıfır atılmamıştı. Bu da projeyi 31 Ocak 2004'ten önce yaptığımı gösteriyor.

Projeyi incelemesi için hocam, eğitim uzmanı Dürdane Elhan'a gönderdim. Çünkü hocamın ilk görevi ilkokul öğretmenliğiydi. Hocamın değerlendirme yazısına metal 1 TL.ler çıktıktan sonra paralarla ibaresini ben ekledim.

Hocamın proje için yaptığı yorum: Necip Öğretmen, yurdum çocuklarının sıkıntı ile öğrendikleri, hatta nefret ederek, bazende ağlayarak bir türlü ezberliyemedikleri çarpım tablosunu kolayca öğrenebilemeleri için düşünmüş, taşınmış, yüreğinin derinliklerinde onların acılarına çareler bulmaya çalışmış. Beynindeki çarpanını, bölenini, daha çok nasıl somutlaştırırım sorusuna cevabı; "SATRANÇ" gibi bir oyunla çocuklara sunmayı uygun bulmuş.

Yarının büyüğü olacak çocuğunuza hoş vakit geçirterek bıktırmadan öğretmek. Aritmetiği acı ve üzüntüye yol açmadan sevdirmek. Ne kadar doğru güzellikler içeriyor. Haydi anneler ve babalar paralarla çocuğunuza çarpım tablosunu mutluluk içinde öğretmek için sıvayın kollarınızı. Sizin de hoşunuza gidecek. Siz de öğretirken eğleneceksiniz. Başarılar dileğiyle... Eğitim Uzmanı Dürdane ELHAN


Eğitimci Yazar Necip GÜVEN, ESKİŞEHİR

matematikkafe

 
281 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın