• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam529
Toplam Ziyaret1659947

Matematik temelim yok ne yapabilirim-1

16/07/2022

Matematik temelim yok ne yapabilirim


MATEMATİK TEMELİM YOK, NE YAPMALIYIM?

Ağlayarak dünyaya bir bebek olarak geliriz. Önce yürümeyi sonra konuşmayı öğreniriz. Sonra da okula başlarız ve matematiğin korkulacak bir ders olduğunu öğreniriz. Öğreniriz öğrenmesine de pek kulak asmayız. Çünkü biz bir çocuğuz dalarız oyunlara unuturuz matematiğin önemini. Kör topal ilk okulu bitiririz.

Birden bir bakarız büyümüşüz orta okula, liseye başlamışız. Anlarız matematiğin ne kadar önemli olduğunu fakat aradan geçen yıllar yükümüzü daha da ağırlaştırmıştır. Başlarız sıkıntıdan kıvranmaya ve ''Matematik Temelim Yok'', ''Çalışıyorum fakat yapamıyorum'', ''Matematik korkulu rüyam'', ''Geometri görme işidir, ben kör oldum'', '' Nereden başlayacağımı bilmiyorum'', ''Matematikle uzaktan yakından alakam yok.'' demeye...

Daha sonra da aşağıdaki arkadaşlar gibi sorunlarımızı internette paylaşıp çözümler aramaya...

*1. Matematik temelim yok, sıfır hiç yok. Diğer derslerim iyiydi, liseyi 3. olarak bitirdim fakat matematikten hep nefret ettim. Ama artık kpss b gurubundan sınava gireceğim. Daha önümde bayağı vakit var. Gerekirse ilkokul kitaplarından başlıyacağım. Nasıl yapacağıma karar veremiyorum. Durumum sıfır. Sizlerden ricam nasıl bir yol izlemeliyim. Fikirlerinize ihtiyacım var.

*2. Matematikle aram hiç iyi değil bu aralar kendimi matematik için motive etmeye çalısıyorum başarıyorum sanki... Ama bir sorum olacak. Matematik temelim yok gibi kpss de 10 -15 net çıkarabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim. Bu seviyede temmuza kadar düzenli şekilde çalışır isem 10 -15 net çıkarabilecek düzeye gelebilir miyim? Hangi kaynaklardan yararlanmamı, nasıl bir yöntem uygulamamı önerirsiniz?

*3. Anadolu lisesi TM ögrencisiyim. Bu yıl YKS ye gireceğim ama bazı sorunlar (psikolojik) yüzünden matematikten ve diğer derslerden çok zayıfım. Hatta matematikten hiç bir şey bilmiyorum diyebilirim.

En baştan öğrenmem lazım. Sizce 2 ayda başarabilir miyim bunu? Çok hırslıyım günde 15 saat bile çalışmaya hazırım yoksa boşuna çabalama mı dersiniz, gelecek seneyi mi beklemeliyim?

*4. Anadolu meslekteyim, lise 1. sınıfa gidiyorum, 1. senem olduğundan mesleki değil Anadolu statüsünde ders görüyoruz, sınıftan kimse matematikten anlamıyor sanırım, herkes benim gibi. 6. sınıfa yani orta bire geçtiğimden beri matematikten hiç anlamıyorum. Formülleri, yöntemleri her şeyi okuyorum ama anlamıyorum. Hiç ders çalıştığımı da hatırlamıyorum. Matematikten ve geometri den hiç anlamadığım için 1 alacağım. Matematikte daha hızlı öğrenme için ne yapabilirim? Ne gibi bir yol izleyebilirim?

Web sitesi kurduğumuzdan bu yana bize de benzer sorunlarla bir çok kişi başvurarak yardım ister.

Devamı

Necip Güven
 
 
 
3329 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın