• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret1277332

Matematik dersinde uyguladığımız ilkeler-4

26/06/2021

Matematik dersinde uygulanan ilkeler

 

Matematik dersinde uyguladığım ilkeler-4


KENDİME GÜVENİM GELDİ!

Ben bu yıl 5. Sınıfta okuyacak bir kız öğrenciyim. 4. Sınıfın 2.Dönemine kadar matematikten oldukça sıkıntı çektim. 1. ve 2. sınıflarda ödevlerimi yaparken annemden yardım alıyordum. Sınıfta da problemleri ve işleri matematikten başarılı olan arkadaşlarımdan bakarak yapıyordum. Bir türlü problemleri kendim yapmaya cesaret edemiyordum. Çünkü içimde hep “yanlış yaparsam öğretmen kızar mı acaba” diye bir korku vardı.

3. sınıfta gelince bir çok problemde annem de zorlanmaya başladı. Bunun üzerine ilköğretim ortaokul bölümüne giden ablam yardım etmeye başladı.” Abla gel ödevimi yapalım“ dediğimde ablam “Benim de ödevlerim var“ diye nazlanıyordu. Ödevlerime yardım ederken de bana kızıyor, bağırıp çağırıyordu. Bu durumda ödevlerim yapılıyor ama ben birşey anlamıyordum. Bazen de ablam kızıp bağırınca ben de karşılık veriyordum. Bunun üzerine kavga büyüyor birbirimizin saçını başını yoluyorduk. Defterler, kalemler ve yastıklar havada uçuşuyordu.

Bu seferde sinir olma sırası anneme geliyor, bizim kavgalarımız yüzünden fenalık geçiriyordu. 4. sınıfın 2. döneminde öğretmenimiz değişti. Yeni gelen öğretmenimiz annelerimize lütfen çocuklarınızın ödevlerine karışmayın, yanlışta olsa ödevlerini kendileri yapsın dedi. Bize de “Çocuklar, yanlış yapmaktan korkmayın. Başarılı olmak istiyorsanız bağımsız çalışmayı öğrenmelisiniz. Benim için, sizin yaptığınız yanlışlar, arkadaşlarınızın, annenizin ve babanızın doğrularından daha değerlidir. Çünkü kendi yapacağınız bu yanlışlar zamanla sizi doğru yapmaya götürecektir. Bir insana yapılabilecek en büyük kötülük onun yapması gereken işi onun yerine başkasının yapmasıdır” dedi. Ben de yeni öğretmenimin tavsiyesiyle sınıfta, evde problemleri ve işlemleri kendi kendime yapmaya başladım.

Önceleri biraz bocalandım ve zorlandım. Yapmadığım problem ve işlemlerimi kitaptan araştırdım ve öğrendim. Sonunda yavaş, yavaş başarılı olmaya başladım. Problemleri ve işlemleri yardım almadan kendi kendime yapmaya başladıktan sonra kendime güvenimin artmaya başladığını hissettim. Şimdi artık kendim de doğruyu yanlışı birbirinden ayırabilecek duruma geldim. Bu sayede kendi başarımı kolayca görebiliyorum. Böylelikle ben baskıdan, ablam benimle uğraşmaktan, annemde bizim için üzülmekten kurtuldu. Matematik dersi önceden benim için çok sıkıcı bir dersti. Ama matematiği yavaş, yavaş sevmeye başladım.

Yine de eksiklerimin olduğunu biliyorum. Fakat artık matematikten eskisi gibi korkmuyorum. Annemin, babamın ve öğretmenimin moral destekleri sayesinde 5.Sınıfta daha iyi olacağıma inanıyorum. Arkadaşlar siz de benim gibi, annemize babamıza veya ablamıza değil, kendimize güvenin. Başlarda biraz zorlansanız bile azimle çalışmaya devam ederseniz başaracağınıza inanıyorum. Hepinize başarılar diliyorum. Rumuz: Cici Kız

YAPTIĞINIZ HATALARI BİRER GELİŞME FIRSATI GÖRÜN!

Deneyimden daha güçlü bir öğretmen yoktur ama öğrenme isteği ululanmadıkça deneyimlerden bir şey öğrenilemez. (Bernard SHAW)

Cesaretimi kaybetmiyorum; çünkü vazgeçiren her yanlış girişim ileri doğru atılmış yeni bir adımdır. (Thomas EDİSON )

Bazı hataları erken yapmanın hayatımıza çok yararları olacaktır. (ThomasHUXLEY)

Bundan yirmi yıl sonra yapmadığınız şeylerden dolayı, yaptıklarınızdan daha fazla pişman olacaksınız. öyleyse demir alın ve güvenli limanlardan çıkın. rüzgarları arkanıza alın, araştırın, hayal edin ve keşfedin. (Mark TWAİN)

Hiç hata yapmamış adam, yeni bir şey denememiştir. (EİNSTEİN)

Keskin bıçak olmak için çok çekiç yemek gerekir. (TÜRK ATASÖZÜ)

Hataları saklamak, düzeltmekten daha çok acı verir. (Benjamin FRANKLİN)

Kusursuzluğu değil başarıyı hedefleyin. hata yapma hakkınızdan hiçbir zaman vazgeçmeyin. yoksa yeni şeyler öğrenme ve hayatta daha ileri gitme yeteneğinizi kaybedersiniz. (BURNS)

Yanılgılarla tüketilmiş bir yaşam, hiçbir şey yapmadan tüketilmiş yaşamdan daha onurlu olduğu gibi, daha yararlıdır da... (Bernard SHAW)

Başarı merdivenlerini hata üstüne hata yaparak tırmandım. (Mae WEST)

Hatalar, dolu bir hayat için ödediğimiz bedeldir. (Sophia LOREN)

Aldanmak, yanılmak insana özgüdür. (THEOGNİS)

Başarıyı hedef alın, mükemmel olmayı değil. yanlış yapma hakkından vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni seyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz. Unutmayın, mükemmeliyetçiliğin arkasında korku yatar. insan olduğunuzu hatırlayarak korkularınızı göğüsleyin. Daha mutlu ve daha etkili bir insan olursunuz... (David M. BURNS)

Kendini yetersiniz gören insan tereddüt içinde beklerken, girişimci insan hata yapmaktan korkmadığından daha üstün hale gelir. (Henry C . LİNK)

Yaptığınız şeyler için duyduğunuz pişmanlık zamanla geçer; ne var ki, yapmadığınız şeyler yüzünden duyulan pişmanlığın çaresi yoktur. (Sydney L. HARRİS)

BÜYÜK BİR YÜREKLİLİKLE ÇABALAYIN!


Asıl saygıya değer olan, eleştiren kişi değildir; Güçlü adamın nasıl tökezlediğine ya da işi yapanın eksik olduğu noktaya dikkat çeken de değildir. Saygınlık, gerçekten meydanda olan, yüzü toza toprağa, tere ve kana bulanmış, yiğitçe çabalayan, düşen ve her seferinde ayağa kalkan, büyük coşkuları, yürekten bağlılıkları bilen ve kendini değerli bir amaca adayan, en iyi durumda üstün başarının tutkusuna ulaştığının, en kötü durumda -yani başarısız olursa- en azından büyük bir cesaretle savaş vererek başarısız olduğunun bilincinde olan; böylece, ne utkuya ne yeniliği bilen ürkek ruhların arasına katılmayan kişiye aittir. THEODORE ROOSEVELT

Necip Güven
 
 
113 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın