• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam122
Toplam Ziyaret1590230

Matematik dersinde uyguladığım ilkeler!-7

11/05/2022

matematik-dersindeki-ilkeler-7

 

MATEMATİK DERSİNDE UYGULADIĞIM İLKELER!-7


ÇOCUĞUNUZ NOTUNU ARTTIRMIŞ!

Alişan KAPAKLIKAYA hocamın “öğrenmeyi öğrenme” kursları benim için edindiğim yeni bilgiler ve velileri gözlemleme yönünden çok verimli geçiyordu. hem bilgilerimi yeniliyor hem de öğrenci velilerini gözlemlemem bana daima yeni ufaklar açıyordu. Alişan hocam anne babalara hep ”Lütfen, çocuklardan elinizi çekin. Onları rahat bırakın. Göreceksiniz daha başarılı olacaklar” diye uyarıyordu. Kursun ilerleyen günlerinde birgün Alişan hocam “Kim benim sözüme uygulayıp çocuğundan el çekti” diye sordu. Bir bayan ise “Ben yardımcı olurken matematikten beş alıyordu. Ben kendi başına bıraktım. Şimdi üç aldı” dedi.

Ben hemen söz aldım “Hanım efendi çocuğunuz notunu yükseltmiş” dedim. Kursa katılan anne babalar şaşkın, şaşkın bakıyorlardı. Ben sözlerime devam ettim “Hanım efendi çocuğunuzun daha önceki aldığı beş ikinizin notu idi. İkiye bölünce 2,5’u sizin 2,5'ta çocuğunuzundu. Siz yardım ettikçe çocuğunuzun en yüksek notu 2,5 geçemezdi. Ama oğlunuz tek başına üç almış. Beraber aldığınız 2,5 hiç bir zaman 3 olamaz. Ama çocuğunuzun üçü ilerde dört hatta beş olabilir dedim.”

Bu açıklama anne babaları tatmin etmişti. Bunu da alkışları ile belli etmişlerdi. Ders yılı sonunda Alişan KAPAKLIKAYA hocamdan o bayanın telefonunu alarak görüştüm. Çocuğunun kendi kendine çalışması hem anneyi rahatlatmış hem de çocuğun özgüvenini ve başarısını arttırmıştı.

GERÇEK YARDIM İNSANA BECERİ KAZANDIRMAKTIR!

Amerikalı filozof ve eğitimci John Dewey, bir gün, küçük oğlu ile ayak bileklerine kadar çamurlu bir suyun içinde idiler. Kendisini bu halde gören bir arkadaşı:

-John, dedi. Çocuğu sudan çıkar, yoksa soğuk alacak. Eğitimci Dewey,
-Biliyorum, biliyorum, cevabını verdi. Ama, onu çamurlu sudan benim çıkarmamın ona faydası olmayacak. Kendisine bu çamurlu sudan çıkmayı istetmek için, ne yapmam gerektiğini düşünüyorum.
 
İnsana, bir işte bir beceri kazandırmak; akıl ve zekasını kullanmasını sağlamak, çok kere ona yapılacak fiili bir yardımdan daha faydalı ve eğiticidir. Böylelikle ona yardımsız kaldığında, kendi, kendine yardım etmenin yolunu öğretmiş olursunuz.

"Matematikte ilerlemeyi sağlayan muhakemeden çok hayal gücüdür." A. MORGAN

Necip Güven

 
 
211 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın