• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam213
Toplam Ziyaret1277351

Başarı yolunda gençlere tavsiyeler (1)

27/06/2021

genclere tavsiyeler


KENDİNİZE SAYGI DUYUN!

Bizler yüce yaratıcının yeryüzüne gönderdiği eşsiz varlıklarız... Yeryüzüne güzel şeyler yapmak, başarılı ve mutlu olmak için geldik. Yetenek olarak diğer insanlardan hiçbir eksiğimiz yok. Bu zamana kadar istediğiniz başarılara ulaşamamış olmamız bizim başarısız olduğumuzu göstermez. Bu durum bizim birçok yeteneklerimizin farkına varamadığımızı veya yeteneklerimizi ortaya çıkaracak ortamı bulamadığımızı gösterir.

Bilirsiniz, dağlarda, kırlarda, parklarda ve bahçelerde çiçekler tohumlarını toprağa bırakırlar ve derin bir uykuya dalarlar. Kış mevsiminde bu çiçeklerin tekrar canlanacağına dair bir işaret göremezsiniz. Ne zaman ki havalar ısınır. İşte o zaman, güzel bir bahar sabahıyla dünya renk renk, güzel kokulu çiçeklere bürünür.

Haydi arkadaşlar, biz de baharda tabiata merhaba diyen çiçekler gibi hepimiz kendi rengimizde açalım. Bunun için önce kendimize saygı duyalım, kendimizi beğenelim. Kendimizi beğenelim dedim. Çünkü kendini beğenen, kendine saygı duyan, kendini seven insan diğer insanlara da değer verir. Bence kendini beğenmek çok önemlidir. Bunu kibirli olmakla karıştırmayalım. Kibirlilik kendinden başka herkesi küçümseme hastalığıdır. Yunus Emre'nin deyimiyle ''Yaratılanları yaratandan ötürü sevme'' prensibi bize kendimize ve tüm canlılara saygı göstermemize neden olacaktır. Böyle düşünen bir insan için ise başarısızlık diye bir sorun olmayacaktır.. NECİP GÜVEN

"Kişi için en faydalı işlerden birisi kendini tanıması ve kendi değerini iyi bilmesidir..." BEYDABA

ÖZSAYGIMIN İLANIDIR!

Ben eşsizim. Dünyada tümüyle benim gibi olan kimse yok. Bazı yönleri benzeyen kişiler var, ama aynı değil. Dışa vurduğum her şey bana özgü, kendi seçimim. Kendimle ilgili herşey benim: Sergiledikleriyle vücudum; düşünceleriyle aklım, gördüğü imgelerle gözlerim; kızgınlık, sevinç, hüsran, heyecan gibi duygularım; yüksek ya da alçak sesim; kendime ve başkalarına yönelik eylemlerim; düşlerim, umutlarım, korkularım bana ait. Utku ve başarılarımı, bozgun, başarısızlık ve hatalarımı sahipleniyorum. Bunun için de kendimi tanıyabilirim. Kendimi sevebilir ve benliğimle barışık olabilirim. Tüm benliğimi, kendim için en iyi olanı başarmaya çalışabilirim.
 
Biliyorum; bazı yönlerim beni açmaza sokuyor, bazılarının farkında değilim. Ama kendimle barışık olduğum ve sevgimle yaklaştığım sürece, açmazları çözebilir ve kendimi tanıma yollarını yüreklice ve umutla arayabilirim.

Belli Bir anda nasıl görünürsem, ne söylersem, ne yaparsam, ne düşünürsem, ne hissedersem, bu benden başkası değil. Bu durum tümüyle bana özgü ve o anda bulunduğum konumu simgeliyor. Nasıl göründüğümü, ne söyleyip ne yaptığımı, ne düşünüp ne hissettiğimi gözden geçirdiğimde tablonun bazı yönleri uygun gelmeyebilir.

Uygunsuz bölümleri atar ve uygun olanları koruyarak yoluma devam eder ve attıklarımın yerine yeni şeyler katabilirim. Görüp duyabiliyor, hissedip düşünebiliyor, konuşabiliyor ve çaba harcayabiliyorum. Ayakta kalmak, insanlara yakın olmak, üretken olmak, çevremdeki insanlar ve nesneler dünyasından anlam çıkarmak için gereken araçlara sahibim. Benliğimi sahipleniyorum ve kendimi sürekli geliştirebilirim. Bu benim yaşamım ve ben eşsizim.... VIRGINIA SATIR
 
 
 
 
174 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın