• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam123
Toplam Ziyaret2334213

Başarı yolunda gençlere tavsiyeler! (15)

17/01/2023

genclere tavsiyeler-15


HAYALLERİNİZE SAHİP ÇIKIN

Hatırladığınızda uykularınızı kaçıran, yapmayı tutku derecesinde istediğiniz hayalleriniz var mı? Cevabınız evet ise lütfen bu hayallerinizi kimsenin çalmasına izin vermeyin. Evet, yakın çevrenizde bir çok hayal hırsızları vardır. Bu hayal hırsızları hayallerinizi söylediğiniz zaman hemen size gülerler, alay ederler; sen mi bunu başaracaksın diye ulu orta konuşurlar. Hayal hırsızları kimler olabilir? Hayal dünyası geniş olmayan, rahat bölgesinden çıkamamış, kendine güvensiz kimseler olabilir. Veya sizin içinizde var olan büyük gücün farkında olmayan en yakın sevdikleriniz olabilir.

Ama sen hiç bir zaman şunu aklından çıkarma! Senin başarın onların sana inanıp inanmamalarına değil, senin kendine inanıp inanmamana bağlıdır. Eğer sen hayallerine sahip çıkarsan, hayallerinin ateşini hep canlı tutup onun sönmesine izin vermezsen, hayallerine ulaşman kolaylaşacaktır. Çünkü çevrendeki başarılı insanların hiçbiri uzaydan veya Marstan gelmedi. Senin gibi iki eli, iki gözü, iki ayağı olan insanlardır. Onlar da bir zamanlar senin gibi çocukluk ve gençlik dönemlerinden geçtiler. Diğer insanlardan farkları, tutku derecesinde bağlandıkları birer hayallerinin olmasıdır.

Şimdi önümde Beyaz Yayınlar’ının bir kitabı var. Adı ise çok ilginç “Başarılı Olmak Bir Tercihtir” Rick Pitino
 
Acaba sizin tercihiniz nedir? NECİP GÜVEN

HAYALİ GERÇEKLEŞEN ÇOCUK!

Marty Roberts gezgin bir at terbiyecisinin oğlu okur. Babasının işi sebebiyle sık, sık seyahat etmek zorunda kalması eğitimini zorlaştırıyordu. Buna rağmen Matrty gayret ederek liseyi bitirmişti. Lisenin son yılında öğretmeni tarafından Marty’den hayalleri ilgili bir kompozisyon yazması istendi. Marty bu ödevi çok ciddiye aldı. Hayalindeki geniş bir at çiftliğini ve içindeki çiftlik evini detaylarıyla anlatan bir yazı yazdı. Yazdığı şeyler ilerde yapmayı düşündüğü hedefler ve hayallerdi. Ve en ince ayrıntısına varıncaya kadar düşünülmüştü.

Kağıdın üstünde büyük bir kırmızı kalemle zayıf aldığı yazılmıştı. Marty beklemediği zayıf not karşısında öğretmenine niçin geçer not alamadığını sordu. Öğretmen Marty'‘inin gezginci bir at bakıcısının oğlu olması nedeniyle bu hayallerinin hiç de gerçekçi olmadığını düşünerek düşük not verdiğini söyledi. Öğretmenin dar görüşüne göre bunlar birer fanteziden ibaretti. Marty‘ye gerçekçi bir kompozisyon yazması halinde geçer not verebileceğini söyledi. Marty akşam eve gidip durumu babasına anlattı. Ve onun fikrini sordu. Babası kararı oğlunun vermesi gerektiğini söyledi.

Marty sabah öğretmenine aynı kompozisyonu değiştirmek istemediğini, çünkü hayalinden asla taviz veremeyeceğini söylemiş. Ve yıllar sonunda Marty hayaline kavuşmuştu. Kendi kompozisyonuna zayıf veren öğretmenini de çiftliğine davet etmişti. Öğretmen bu içten çağrıyı kabul ediyor. Çiftliği gezdikten sonra yıllardır öğrencilerine yaptığı büyük yanlışın farkına varıyor.

Pişmanlık duyarak ''Yıllar boyunca dar vizyonunum yüzünden senin gibi bir çok öğrencinin hayallerini çaldım; yaptığım bu yanlışlardan dolayı utanç duyuyorum. Sen ise hayallerinin çalınmasına izin vermedin. Bana da çok büyük bir ders verdin.'' demiş.

BÜYÜK DÜŞLER KURUN! Fark yaratma yürekliliğini gösterme ve gerçekten yapmaya değer bir şey yapma zamanı gelmiştir. Mutlaka büyük bir amaç değil, ama yüreğinizde tutuşan herhangi bir şey; arzunuz, düşünüz olan bir şey için… Yeryüzündeki günlerinizin, değerli ve anlamlı geçmesi kendinize olan borcunuzdur. Yaşamın tadına varın. Var gücünüzle hedefe odaklanın. Gerinin.

Değerli şeylerin, pek kolay elde edilmediğinin bilincinde olun. İyi günler olacak. Herhalde kötü günlerde olacak. Kendi kabuğunuza çekileceğiniz, tasınızı tarağınızı toplayarak teslim bayrağını çekmek isteyeceğiniz zamanlar olacak. Bunlar aslında kendinizi zorladığınızı, öğrenmek ve gelişmekten korkmadığınızı gösterme fırsatlıdır.

AZİMLE DEVAM EDİN! Bir düş kararlılık ve doğru araçlarla büyük işler başarabilirsiniz. İçgüdülerinizin, aklınızın ve yüreğinizin size yol göstermesine izin verin.

GÜVENİN! İnsanoğlunun olağanüstü gücüne ve bu güçle gerçekten fark yaratabilecek işler başarabileceğine inanın. Çok çalışmanın, neşelenmenin ve umut etmenin insanlara elini uzatmanın ve “seni seviyorum” demenin, sürekli dostlukların, yolumuza çıkacak fırsatların gücüne inanın. Yeni bir başlangıç, harika bir şey gerçekleşeceğinin umudunu simgeler. Böylece her şey mümkündür. Siz bir tanesiniz. Ve bu yoldan bir kez geçeceksiniz.

DÜŞÜNÜZÜ YAŞAYIN!........FARK YARATIN! Joyge GIULA
 
 
424 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın