• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam208
Toplam Ziyaret1874566

Başarı yolunda gençlere tavsiyeler! (16)

17/01/2023

tavsiyeler 16


RİSK ALIN!

Risk kelimesi insanlara çoğu zaman korkutucu gelmiştir. Ve insanların bir çoğu risk almaktan kaçmıştır. Fakat çevremizdeki başarılı insanlara baktığımız zaman onları diğer insanlardan ayırtan en önemli özelliklerden birinin risk almak olduğunu görürüz. Aslında dünyaya geldiğimiz zaman risk almaya daha yatkın olduğumuzu görürüz. Nesneleri tanımak için risk almaya başlamışızdır. Sobayı ellemişiz onun elimizi yaktığını görmüşüzdür. Bir şey almak için uzanmışız ve düşmüşüzdür. Yürümek istemişiz bu seferde düşme riski ile karşılaşmışız. Etrafımıza bakmışız çocuklar bisiklet biniyor. Biz de binmeyi çok istiyoruz. Onun da riski vardır. Düşebiliriz ve bir yerimiz kanayabilir. Yüzmeyi öğrenmek isteriz onda da boğulma riski vardır.

Risk, risk, risk hayatın her bölümünde karşımızda olan bir durum. Bir şey yapmaya karar veririz. Başarısız olma riskimiz vardır. Risk almaktan kaçarız. O zaman da gelişememe, olduğumuz yerde kalma riski vardır. Yani bisiklete binmeye karar verdiğinde düşme riski, vazgeçtiğinde bisiklete binmeyi öğrenememe riski. 

Fakat başarılı insanlar en büyük riskin risk almamak olduğunu söylemişlerdir. Risk almanın her durumda insanlara faydalı olduğunu söylerler. Risk aldığın konuda yanlış yaparsan öğrenirsin, doğru yaparsan kazanırsın derler. Risk almazsan ne kazanırsın ne de öğrenirsin derler. Risk almayan kişilerin gelişme imkanları olmadığını, hep yerlerinde saydığını söylerler. Risk almaktan korkmayanlar başarılı kişiler yanlış kararlar tecrübeyi; tecrübe doğru kararları başarıyı getirir derler. Konfüçyüs’ün dediği gibi “Güneşi görmek istiyorsan gölgeden çık” yoksa gölgede büyümen ve gelişmen mümkün değildir.

Seçim senin; Ya risk alarak büyüme ve gelişme ya da risk almaktan kaçarak en büyük riski almak. NECİP GÜVEN

ÖZGÜR OLMAK İÇİN RİSK ALIN!

Gülmek, aptal görünme riskidir. Ağlamak, duygusal görünme riskidir. Birine el uzatmak gerçek benliğini açığa vurma riskidir. Düşünceleri, düşleri herkesin ortasında anlatma onları kaybetme riskidir. Sevmek sevilmeme riskidir. Yaşamak ölme riskidir. Umut etmek ümitsizliğe kapılma riskidir. Denemek başaramama riskidir.

Ama riskler alınmalıdır, çünkü yaşamdaki en büyük tehlike hiç risk almamaktır. Hiç risk almayan bir kişi hiçbir şey başaramaz, hiçbir şey elde etmez ve hiçbir şey olmaz. Acı ve çile çekmekten kaçınabilir, ama aslında öğrenemez, duyumsayamaz, değişemez, gelişemez, sevemez ve yaşayamazsınız. İnançlarının zincirine vurulmuş kişi bir köledir. Ceza olarak özgürlüğünü kaybetmiştir. Yalnız risk alan insanlar özgürdür. (Yazarı Bilinmiyor)

DAİMA MÜKEMMELİ ARA!

Hayatına anlam ve renk katmak için daima en iyisini ve en güzelini yapmak için gayret et. Başarıyı bir durum değil bir yolculuk gibi gör. Parolan daima en iyisi ve en güzeli olsun. Yoluna çıkan engeller seni bu yolculuktan geri çevirmesin. Bilmelisin ki başarı ve mutluluk bir bisiklet gibidir. Yola devam edersen ilerlersin. Durursan inmek zorunda kalırsın. Geçmişte yaşamış olduğun olumsuz deneyimlerin yolculuğuna engel olmasına fırsat tanıma. Bil ki en başarılı insanlar bile hayatın bazı bölümlerinde başarısızlığı tatmış, bir ço kacılar çekmişlerdir. Ama gene de geri dönmeyi düşünmemişlerdir.

Evet, önünde iki yol var. Ya ilk yenilgide pes etmek, ya da her şeye rağmen yola devam etmektir. Bil ki geleceğini yapacağın seçimler belirleyecektir. Ya başarmak ve kazanmak için and içersin ya da hedeflerinin, hayallerinin üstüne bir bardak su içersin. Başkaları kelebek olup uçarken tırtıl olarak yerde sürünmek niye? NECİP GÜVEN

EN BÜYÜK BENİM! Biliyorum, en büyüğüm. Çünkü büyük olmak zorundayım. Çalışmadıkları için çalanları, yapamadıkları için yapanların ayaklarını kaydıranları, bilmedikleri halde biliyorum diyenleri; yenilik peşinde gidenlerle dalga geçip kabuklarını kırmak bir yana burunlarını şöyle birazcık çıkardıklarında bozguna uğrayanları biliyorum. Onlara, “Sizler iyi ki varsınız!” diyorum. Çünkü sizler olmasanız, iyilerin, büyüklerin ve güzellerin farkına varmak kolay olmayacaktı. Çünkü bu ülkede birbirinden güzel, birbirinden başarılı, birbirinden yaratıcı insanlar var. Bu ülkede ağlayıp sızlanmayanlar, başkalarının hakkını gasp etmeyenler de var. Bu ülkede yaratıcı, sıradışı, çalışkan insanlar da var. Onlar, yarını hayal, bugünü hak eden alçakgönüllü insanlar. Sizler olmasanız ya... Bu işler çekilmez. YAPRAK ÖZER

 
383 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın