• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret1874554

Başarı yolunda gençlere tavsiyeler! (17)

17/01/2023

genclere tavsiyeler 17


DÜRÜST OLUN!

Başarılı ve mutlu olmak istiyorsanız dürüst olun. Dikkat edin başarılı olmak istiyorsanız demiyorum. Çünkü bir başarı sizi mutlu etmiyorsa onun ne önemi olur ki. Bazı değerlerin hızla aşındığı günümüzde bazı gördüğünüz durumlar sizi aldatmasın. Başarılı gördüğünüz, yerinde olmak için can attığınız bir çok meşhur insanın aslında elde ettikleri bu başarılı görüntülerinin altında elden çıkardıkları nice insanlık değerleri vardır. Sonuç olarak başarı gelmiştir ama ondan daha kıymetli değerler feda edilmiştir.

Çevrenizdeki insanlardan bazılarının savunması hazırdır. Parasız bir şey olmuyor. Evet, parasız bir şey olmuyor. Buraya kadar bir itirazımız yok. Fakat paranın bıçak gibi iki tarafı keskin olduğu da hatırdan çıkarılmamalıdır. Bıçak nasıl ekmek ve benzeri şeyleri kesmede kullanılması yanında yanlış insanların elinde bir cinayet aracı olabildiği de hatırdan çıkarılmamalıdır. Para da ellerinizin üstüne aldığınız zaman onun ağırlığı altında ezilirsiniz. Eğer ellerinizin üstüne almak yerine ayaklarınızın altına alırsanız o para da sizi yükseltir.

Parayı elde etmek için doğru yolları kullansanız da yanlış yolları kullansanız da çalışmak zorundasınız. Yanlış yolları kullanırsanız insanları aldatmak için, doğru yolları kullanıyorsanız sonuca ulaşmak için çalışmaktasınız. İki yol arasında yol ayrımı DÜRÜSTLÜK, doğru yolları kullananların en büyük başarı silahıdır. Dürüst insanlar için paranın nereden kazanıldığı kadar önemli olan nasıl kazanıldığıdır. Nasıl kazanıldığını düşünmeyen kişiler kısa zamanda kazanmış görünseler de uzun zamanda bunun bedelini mutlaka maddi ve manevi yönden ödemek zorunda kalırlar. Atalarımız boşuna “Alma mazlumun ahını çıkar aheste, aheste “Mazlumun ahı düşürür şahı“ demişlerdir.

DÜRÜSTLÜK EN İYİ POLİTİKADIR!

Çocuklarınıza dürüstçe yaşama yeteneği kazandırmak eğitimin başlangıcıdır. John RUSKIN

Dürüstlük, bireyin, şirketin ya da ürünün başarısını doğrudan etkileyen en önemli unsurdur. ED MCMAHON

İnsanlar, yaşamları boyunca kandırabilecekleri yönündeki boş inançların altında eziliyor. Oysa insanı kendinden başka birinin kandırması imkansızdır. Emerson

Hamlet’te bir babanın oğluna dediği gibi: Bu herşeyden önemlidir; doğru yaşamak. Gündüzün geceyi izlemesi gibi, sen de kimse kandırmamalısın. Shakespeare

Başarılması gereken yalnızca üç şey vardır: Birincisi; normal bir zeka. İkincisi: azim. Üçüncüsü: kesin dürüstlük. İnsan birazcık düzenbaz olamaz. Dürüstlük, kişide ya tümüyle vardır ya da hiç yoktur. William JAMES

KİŞİLİK YOKSA!

Yıl: 1993 Yer: Gazi Üniversitesi... Hoca kürsüye geçiyor. Gözleriyle öğrencileri süzdükten sonra elinde tebeşirle tahtaya çıkıyor. Tahtaya kocaman (1) bir rakamı yazıyor. Ve “Bakın bu kişiliktir. Hayatta sahip olabileceğiniz en değerli şey …” diyor. Sonra (1) birin yanına bir 0 (sıfır) koyuyor. “Bu başarıdır. Başarı 1 kişiliği 10 yapar” Bir sıfır (0) daha koyup “Bu tecrübedir. 10 iken 100 olursunuz” Sıfırlar böyle uzayıp gider. Yetenek, disiplin, azim, mücadele, sevgi, saygı, dürüstlük, bilgi vb. eklenen her sıfırın kişiliği 10 kat daha zenginleştirdiğini anlatıyor.

Sonra eline silgiyi alıp en baştaki (1) biri siliyor. Geriye bir çok sıfır kalıyor. Ve son cümlesini söylüyor. “Kişiliğiniz yoksa öbürleri hiçtir.

”GÜNÜN MENÜSÜ!

Bir ölçek “GÜNAYDIN”. Bir ölçek “İYİ GÜNLER”. Biraz ilgi. Bir tutam anlayış. Normal ölçüde nezaket. Bir tatlı kaşığı tolerans. Malzemeyi iç dünyanızdan alın, Yıkamanıza gerek yok, tertemizdir. Gönül teknenizde yavaşça karıştırın. Kokusu her yanınıza sinince içine duygu şerbeti ekleyin, karıştırın. Karışımı hayat tabağına yavaşça boşaltın. Üzerini sevgi marmelatı ile süsleyin. Birkaç parça gökkuşağının renginden serpiştirin. Gün boyunca afiyetle yiyin. Sadece kendiniz yemeyin, Herkese verin... Yemeğin adı: “İNSANLIK”...

KENDİNİ ADAMAK!

Kişi kendini adayana kadar geri çekilme olasılığını içeren kararsızlık hüküm sürer. Bu her zaman verimsizliğe yol açar, girişimciliği ve yaratıcılığı olumsuz yönde etkiler. Temel bir gerçek vardır ki, bunun yadsınması sayısız düşünceyi ve harika planları öldürür. Kişi kendini bir amaca adadığında, evren onunla işbirliği yapar. Başka türlü asla oluşmayacak güçler ortaya çıkarak kişiye yardım eder. Kişinin verdiği karar sonucunda, kendini destekleyen bir olaylar zinciri gerçekleşir; aklımın ucundan bile geçmeyen her türlü beklenmedik olay ve yardımla karşılaşır. Düşleyeceğiniz herşey için yola koyulabilirsiniz. Yüreklilik, içinde zekayı, gücü ve büyüyü barındırır.

HEMEN BAŞLAYIN! GOETHE

Necip Güven

 
 
 
 
331 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın