• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam196
Toplam Ziyaret1874554

Annelerin şefkati toplumu neden kucaklamıyor?

18/01/2023

anneler toplumu neden sahiplenmiyor

matematikkafe.com
 

ANNELERİN ŞEFKATİ TOPLUMU NEDEN KUCAKLAMIYOR?


Annelerimizin şefkat kahramanı olduğunu, herkesin annesini yerlere göklere sığdıramayacağını biliyoruz. Kime sorsanız, annelerimiz bir tane… Sevgi denilince, fedakarlık denilince akla gelen isim hep annelerimiz. Duygu deseniz, şefkat deseniz onlarda… Toplumumuzun yarısını kadınlar oluşturuyor ve onların çoğu da annelerimiz değil mi? Peki o zaman millet olarak yaşadığımız bu sevgi ve şefkat yoksunluğu neden? Nefret kusan, yalan ve düzenbazlıkta rakip tanımayan insanlar, annesiz mi büyüdü, annelerinden hiç mi şefkat namına bir şey görmedi?

Ana ocağı, ana kucağı, ya da şefkatın insanları doğru yola götüreceği, şefkat timsali annenin iyi bir insan yetiştireceği düşüncesi bir yanılgıdan mı ibaret?

Sadece sevgi ve şefkatin ya da sadece çocuk doğurmuş olmanın “iyi insan” yetiştirmek anlamına gelmediği aşikâr. Böyle olmasaydı, kötü insanlara adım başı rastlanılmazdı.

...

Anneler, çocuklarına şefkati yeterince öğretebiliyorlar mı dersiniz? Görünen köyde şefkatli insanların sayısı hala azınlıktaysa bu soruya “hayır” denmeli. Sevgisi ve şefkati yüzüne ve diline aksetmiş insanların güzel huyları ülkede hiç bir anarşiye, düzenbazlığa geçit vermezdi yoksa!

Bugünkü nesiller, annelerin şefkat eğitimine çok muhtaç. Sevmeyi, acımayı, mantıklı düşünmeyi, doğru sözlü olmayı ve en önemlisi Tek ve Bir olana inanmayı öğretebilecek yegâne kaynak annelerimiz. Anneler, o kutsal annelik vasıflarını tamı tamına yerine getirse ortada yamuk insanlar dolaşmaz. Annelik sadece çocuk dünyaya getirmek değil; dünyada sağlam karakterli gür fidanlar yetiştirmek olmalıdır.

Ne zaman ki annelerimizin şefkati, içtenliği, fedakarlığı, sevgisi evlerin dışına taşar, sokaklarda yol alırsa toplumunda değiştiğini görebiliriz. Şefkat kahramanı annelerimiz bu ağır vazifenin altında dünyanın en zor işini yaparken, yani çocuk yetiştirirken, babaların da bu meşakkatli vazifeye destek olması çok önemli bir görevdir.

S. Şeftali
 
 
258 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın