Matematik Kafe Eğitim İmecesi

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
FOLLOW MATHKAFE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam1619
Toplam Ziyaret1178266

EZBERCİLİĞİN ZARARLARI!

31/03/2021

ezber zarar

matematikkafe.com

PROF. DR. YILMAZ ÖZAKPINAR

Düşünerek, anlam vererek ve özümleyerek öğrenme yolundan ezberciliğe sapanlar ne kadar talihsizdir. Onlar, çok zevkli olabilecek ve öğrenciliğe mutluluk getirebilecek olan öğrenme etkinliğini tatsız bir angaryaya çevirmişlerdir. Ezbercilik, her şeyden önce kişiliği zedeleyen, aşağılayıcı bir öğrenme tarzıdır...

Gençlik çağında doruk noktasına tırmanmakta olan zihin kapasitesi, sürekli ezbercilik yapılırsa körleşir. Zihinlerini işletmeyen, yıllarca doğru dürüst anlamadan ezberleyen öğrenciler, potansiyel kapasitelerini gerçekleştiremeden, o potansiyeli gerçekleşmiş kabiliyet haline dönüştüremeden mezun olup çıkmışlardır. Bu gibi öğrenciler, gerçek anlamda eğitim görmüş sayılmaz. Hafızalarında bir takım bilgiler kalsa bile düşünceyle yoğrulmamış olan o bilgileri değişik zamanlarda içinde bulundukları durumun gereğine göre hatırlayıp kullanamazlar.

Ezbercilerin bilgileri çabuk aşınır, bölük pörçük olur, belirsizleşir, birbirine karışır. Çünkü bilgileri koruyan onların içine girdiği mantıksal yapıdır. Yapı olmayınca bilgiler izole parçalar halinde kalır ve bazen gülünç bir şekilde birbirine karışır.

Öyleyse öğrenciliğinizin sırasında düşünmekten, anlamaktan, yorumlamaktan vazgeçmek yok. Bilgilerinizi ancak düşünme yoluyla yapılandırabilirsiniz. Yapılandırma, karmaşığı basite indirger, karışıklığın yerine düzen getirir. Basitlik ve düzen hafıza yükünü azaltır; bilgilerin kalıcılığını sağlar.

Muhakeme etme alışkanlığı, öğrencilik yıllarından sonra da olumlu etkisini sürdürür. Muhakemenin sağladığı anlamlı ilişkiler sayesinde bilgileri unutma hızı azalır. Böylece, kavrayışlı öğrenmenin getirdiği zihin olgunluğu ile birlikte, zamanı ve yeri gelince eski bilgilerden doğal bir şekilde yararlanma imkanı da gelmiş olur. Unutulan bilgi öğelerinin bir kısmı ise yine muhakeme yoluyla dolaylı olarak hatırlanabilir.

PROF. DR. YILMAZ ÖZAKPINAR

Matematik Kafe

51 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın