Matematik Kafe Eğitim İmecesi

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
FOLLOW MATHKAFE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi25
Bugün Toplam1544
Toplam Ziyaret1178191

GENLERİNİZİ DEĞİL, DÜŞÜNCENİZİ DEĞİŞTİRİN

12/02/2021

genler yerine fikirleriniz


AH ŞU GENÇLER NELERE KADİR!

“ Aynı anneme çekmişim, o da matematikten hiç anlamazmış”
“ Bizim ailede ezber gücü olan zaten yok ki”
“ Babamın unutkanlığı bana da geçmiş”
“ Dedemin de sayılarla arası hiç iyi değilmiş”
“ Bizim çocuk fizik dehasını halasından almış”
“ Teyzesi gibi bizim oğlanın da müzik kulağı çok iyi"
“ Dayım da liseden sonra okuyamamış.”
“ Ders çalışmak benim genlerim de yok.”

Siz hayatınızda bunun gibi kaç tane; genlerinizde olduğuna ya da olmadığına dair göndermeler yapıyorsunuz?

Kaşımızın, gözümüzün, boyumuzun, tüm fiziksel özelliklerimizin genler yoluyla getirildiğini öğrenmişiz bir kere. Öğrendiğimiz gibi de her şeyin faturasını genlerimize kesmeye başlamışız.

Yapamadığımızı düşündüğümüz konularda kendimizi kandırmak konusunda kullandığımız piyonlardan biri de genlerimizdir. Topu sahiplenip, sorumluluğunu üstlenmek yerine atarız topu genlerimize, oyundan çıkıp keyfimize bakarız. Artık o düşünsün ne yapacağını, bize ne?

 

Hayatınızda sizi birçok kişi kandırabilir, sizi oyuna getirebilir. Ama emin olun ki hiç kimse sizin kendinizi kandırdığınız kadar, sizi kandıramaz. İçiniz rahat olsun, Bu Genlerinizin Değil, Sizin İşiniz!

 

Anne ve babası fizik öğretmeni olan bir çocuğun fizikden sürekli kalması, babası mühendis olan çocuğun sayılardan köşe bucak kaçıp, kendini müziğe vermesi çok sık rastlanan bir durumdur.

Öte yandan ailesi resimle uğraşan bir çocuğun da resim becerilerinin geliştiğini gözlemleyebilirsiniz. Ya da aileden biri matematik öğretmenidir ve çocuğunda matematiği oldukça iyidir.

Çıkan sonuç bize şunu göstermektedir: Aile bireylerinin sahip olduğu nitelikler çocuklarında olabilir de olmayabilir de! Ama çocukta bu niteliğin olmasını ya da olmamasını sağlayan şey genleri değil çevre faktörüdür.

 

Anne babası fizik öğretmeni olan çocuk, okulda fizik öğretmeni ile yaşadığı bir sorun yüzünden fiziği sevmemeye ve doğal olarak da anlamamaya başlamıştır. Babası mühendis olan çocuksa, arkadaş çevresinde müzikle ilgilenenlerin etkisinde kalmış ve o alana yönelmiştir.

 

Ailesi resimle ilgilenen çocuk da onları örnek almış ve o da resimle ilgilenmeye başlamıştır.

Çevre faktörünün sizin üzerinizde bırakmış olduğu iz, yapabilecekleriniz ve yapmakta olduklarınız üzerindeki en büyük etkendir.

GENLERİNİZİ DEĞİL, DÜŞÜNCENİZİ DEĞİŞTİRİN

Eğer gözünüzün renginden ya da vücudunuzdaki çillerden şikayetçiyseniz; genlerinizi suçlayabilirsiniz. Ama zihninizle ilgili olup bitenlerden onların hiçbir suçu yok. Masum birini mahkum etmek vicdanınızı rahatsız etmiyor mu?

 

Derslerle, öğrenmeyle, hafızanızın etkinliği ile ilgili bir probleminiz varsa ya da daha iyisini yapmayı arzuluyorsanız, sorumluluğu üstünüze almak zorundasınız. Top sizde olmadığı sürece değişim ve gelişim adına hiçbir şey yapamazsınız.

Sorumluluktan kaçmak için genlerinizi şamar oğlanına çeviriyorsunuz. Oysa gerçek sorumlu düşünceleriniz yani onu üreten sizsiniz. Kendinizle yüzleşin ve genlerinizin masum olduğunu, sizin gelişmeye ihtiyacınız olduğunu kabullenin.

 

Bülent ŞENYÜREK
bsenyurek@yahoo.com

44 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın