Matematik Kafe Eğitim İmecesi

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
FOLLOW MATHKAFE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1572
Toplam Ziyaret1178219

HER EVE BİR MATEMATİK KÖŞESİ

06/04/2021

Oyunlarla Matematik

matematikkafe.com/Matematik OyunlarıMATEMATİK ÖĞRETİMİNDE AKLIN YOLU BİRDİR!

ÇOCUKLAR İÇİN OYUNLARLA MATEMATİK ATÖLYESİ!


Çocuklar İçin Oyunlarla Matematik Atölyesi, matematiğe karşı yanlış algılar oluşmadan çocukların matematikle ilişkisini güçlendirme amacını taşıyor.

Atölyenin kurucusu Can Gürses atölye ile ilgili sorulara şu yanıtları verdi:

ÇOCUKLAR İÇİN OYUNLARLA MATEMATİK ATÖLYESİ NEDİR?

Çocuklar için Oyunlarla Matematik Atölyesi, çocuklara matematiği sevdirmeyi, günlük hayatla olan bağını görmelerini sağlamayı hedefleyen bir oluşumdur. Genel olarak misyonu:

⦁ Çocukların, matematiğin önemini, anlamını ve faydalarını en erken aşamada anlamalarını sağlamak

⦁ Bu amaç doğrultusunda, matematiğin en temel kavramlarını en kolay algılayabilecekleri şekilde etkinlik ve oyunlarla sunmak

⦁ Oyun ve etkinliklerle deneyimleyerek tanıştıkları matematiksel kavramlar üzerinde kendi fikirlerinin oluşmasını sağlamak

⦁ Matematik dersinin zor olduğu, günlük hayatta işe yaramadığı vb. yanlış algılar henüz daha oluşmaya başlamadan, çocukları matematiğin gerçek, eğlenceli ve günlük hayatla bağlantılı yüzünü tanıtmak

⦁ En nihayetinde; çocuk yaştaki bireyde bilimsel ve matematiksel düşünceye dair ilk adımların atılmasını sağlamaktır

Hedef yaş grubu 2. Sınıf ile 8. Sınıf arasındaki çocuklardır.

Program, okul dönemi başladığı zaman başlamakta ve dönem sonlarına dek 16 hafta boyunca hafta sonları gerçekleşmektedir.

...

 

İLERİYE YÖNELİK PLANLAR NELER?

Matematik Akademisini Türkiye’nin her iline yaymak hedefindeyiz. Bunu kontrollü şekilde kaliteden ve içeriğinden ödün vermeden yaparak Türkiye’nin her köşesindeki aile ve çocuğa ulaştırmak en önemli hedefimiz. Salgın nedeniyle online eğitime geçtiğimizde gördük ki Türkiye’nin dört bir tarafından ve hatta yurt dışından başvuru alıyoruz. Bu bağlamda online eğitim altyapımızı, yüz yüze eğitime başladığımız durumda da koruyacağız ve hatta genişleteceğiz.

NEDEN MATEMATİKLE İLGİLİ BİR GİRİŞİM?

...

Matematik hem bilim ve mühendisliğin temelini oluşturur hem de ülkenin başarı açığı en fazla olan dersi… Ancak büyük bir ironidir ki bu alanda yapılan en ufak bir girişim dahi mevcut değil. Sınav hazırlık ajandası olan kurumları bir kenara koyarsak... Matematiği günlük hayat bağlamıyla beraber çocuklara hem eğlenceli yüzünü hem de önemini gösteren bir girişime ne kadar ihtiyaç olduğunu bize başvuran ailelerden bizzat duyuyoruz.

SON BİR YILDIR HAYATIMIZA GİREN ONLİNE EĞİTİM HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Online eğitim konusunda biraz talihsiz bir deneyim yaşadığımızı düşünüyorum. Geçtiğimiz Mart ayında salgın nedeniyle okullar kapandığında hem eğitimciler hem de öğrenciler bu duruma hazırlıksız yakalandı. Öncelikle şunu belirtmeliyim, son dönemde bazı gazetecilerin “öğretmenler de rahata alıştı” düşüncesinin aksine özellikle soyut bağlamı olan sayısal konuları online eğitimde çocuklara aktarmak, yüz yüze eğitimden misliyle daha zordur. Eğitim programının ve sınav ajandasının değişmediği ancak eğitime dair her türlü ortam şartının değiştiği bir süreçte herkesin ne kadar zorluk çektiğini tahmin etmek zor olmaz.

"BU ALANA YATIRIM YAPILMADIĞINI GÖRMEK ÜZÜCÜ"

Ancak her şeye rağmen, başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği takdirde online eğitim araçlarının prensipte bir fırsat eşitliği yarattığı gerçeğini de görmezden gelemeyiz. Online eğitim derken sadece şu an yürütülen okul eğitiminden bahsetmiyorum. Genel olarak e-learning denilen alanın kapsamına giren mobil uygulamalar dahil her araç eğitim imkanlarını daha ulaşılabilir kılıyor. Bu alana yatırım yapan bir girişimci olarak Türkiye gibi nüfusun neredeyse dörtte birinin öğrenci olduğu, sınavlara girdiği bir ülkede bu alana yeterince özel yatırımın yapılmadığını görmek üzücü ve düşündürücü… Bu durum dünyadaki mevcut trendlerin de aksine işliyor ülkemizde.

TÜRKİYE'DE MATEMATİK EĞİTİMİNİN DURUMU NEDEN BÖYLE?


Çok özet şekilde ifade etmek gerekirse Türkiye’de eğitimi oluşturan iki ana yapı var: eğitim programı/sistemi ve sınav sistemi. Normal şartlarda bir ülke, evrensel ölçütleri barındıran bilimsel bir eğitim programını öğrencilerine sunar ve sınavı bunu ölçmek için bir ölçme-değerlendirme aracı olarak kullanır. Ancak ülkemizde bu durumun tersini yaşıyoruz, belirleyici olan sınav sistemi oluyor. Tersi olması gerekirken “eğitim sistemi, sınav sisteminin etrafında dönüyor”.

Bunun en basit yansımalarını, sınavlarda çıkmıyor, çoktan seçmeli bir soru olarak sorulamıyor veya başka politik kaygılarla matematik dahil birçok dersin içeriğinde ilgili alanın en önemli konularının gösterilmemesi şeklinde görüyoruz.

Sınav bu kadar belirleyici bir pozisyonda olunca, sadece öğrencilerin başarısı da sınavla ölçülmüyor. Okullar reklamlarını kaç öğrenciyi kaç puanla hangi okullara soktukları üzerinden yapıyor, bu da zincirleme şekilde öğretmenlere yansıyor. Özetle eğitim çarkındaki her oyuncunun başarısı sınavla ölçülüyor. Şartlar böyle olunca herhangi bir dersin içeriğinin tek önemi sınavdaki çıkması yüksek ihtimalli konulara indirgeniyor ki bu vahim bir durumdur.

...
Can GÜRSES 19 Ocak 2021

KAYNAK: https://t24.com.tr/haber/10-soruda-cocuklar-icin-oyunlarla-matematik-atolyesi,927541

71 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın