• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi19
Bugün Toplam621
Toplam Ziyaret2504000

Sıfırlamanın benzer yöntemlerden farkı

22/03/2021

sifirlama-farki

matematikkafe.com / Sıfırlama-6Sıfırlama, çok farklı bir sınavlara hazırlık yöntemidir

Önceki Sayfa

Sıfırlama programının benzer yöntemlerden farkı nedir?

Sıfırlama programıyla diğer yöntemler arasındaki farkları şöyle sıralayabilirim: (Sıfırlama programı nedir?)


1. Sıfırlama programının dışındaki programlarda, öğrenci sadece, YKS soruları çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu durum, öğrencinin kapasitesini tam olarak ortaya koymasına engel olmaktadır. Sıfırlama programında ise öğrenciye, ailesi, arkadaşları, sosyal çevresi, okulu ve YKS sorumluluk alanı birleştirilerek, bir bütün olarak bakılır.

2. Diğer çalışma şekillerinde ya başı boşluğa varan rahatlıklar ya da robot görünümlü katılıklar dikkat çekmektedir. Sıfırlama programında ise, öğrencinin bireysel durumu dikkate alınarak, kendi bireysel farklılıklarına uygun bir çalışma çizelgesi oluşturması için ipuçları verilir. Bu ipuçları ışığında öğrenci, günlük çalışma saatini net bir şekilde belirler.

3. Bilindiği gibi sistem, bir bütünün parçalarının bütünle, bütünün de parçalarıyla ilişkili çalışmasına verilen addır. Sıfırlama programında sisteme uygun bir çalışma yapılmasına karşılık, diğer çalışma şekillerinde, sistematik bir yapıdan söz etmek mümkün olmadığı gibi, yapılan çalışmalar, dersler arası dengesizliğe sonuç verecek bir duruma dönüşür.

4. Sıfırlama programıyla YKS-ALES-TÖS-KPSS-DGS vbg sınavlara hazırlanan bir öğrenci, çalışma sistemini ana hatlarıyla öğrendikten sonra, günlük, aylık ve yıllık planlara otomatik olarak kavuşur.


5. Sıfırlama programı ile sınavlara bu sene girecek olan bir öğrenci, 10 gün gibi kısa bir sürede, bir branştan yanlışlarını en aza indirerek, yüksek bir motivasyon elde eder. Bu durum, daha sonra ele alacağı dersler için, bir moral kaynağı olur.
(8.Programın aktif bölümünde elde edilen sonuçlar ışığında, programın sabit kısmında yapılması öngörülen çalışma miktarının taksimatı, bilinçli olarak yapılır.)

 

6. Diğer çalışma programlarının, bilerek bilmeyerek, öğrenciyi sosyal hayattan koparmasına karşılık sıfırlama programı öğrenciye, sadece sosyal etkinlik imkanı sağlamakla kalmaz, öğrencinin sosyal etkinliklere aktif katılımını teşvik eder.

7. Diğer çalışma şekilleri, ’sonuç alda nasıl alırsan al’ mesajı verirken, sıfırlama programı, alınan sonucun olumluluğuyla da yetinmeyip, yapılan çalışmaların, öğrencinin tüm eğitim öğretim hayatında ve meslek hayatında etkili olmasını sağlar.

Davut Aksoy

Sonraki Sayfa


 

1817 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın