• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam483
Toplam Ziyaret1279343

Uzaktan eğitimde ailelerin görevi

15/04/2021

Geçtiğimiz günlerde başlayan uzaktan eğitim tüm çocuklar ve aileler için yeni bir sürecin de başlangıcı oldu. Öğrencilerin bu süreci verimli geçirebilmeleri için ebeveynlere de bazı sorumluluklar düşüyor.


“Uzaktan eğitimde motivasyon için disiplin önemli” diyen uzmanlar, aileleri günlük rutini çocuklara göre planlamaları konusunda uyarıyor. Uzmanlara göre evin bir köşesi çocuğa yaşam alanı olarak ayrılmalı, ders sırasında çocuğun dikkatini dağıtacak etkenler uzaklaştırılmalı.

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nurper Ülküer, uzaktan eğitim sisteminin programlı ve disiplinli olmayı gerektirdiğini belirterek, öncelikle ebeveynlerin uzaktan eğitim sistemi hakkında bilgi sahibi olması gerektiğini vurguladı.

EBEVEYNLER BİLGİ SAHİBİ OLMALI

Uzaktan eğitim programlarının takvimi, ne tür teknolojilere ihtiyaç olduğu ve bunları çocukların en etkili nasıl kullanımına sunulacağı konusunda ailelerin bilgi sahibi olması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nurper Ülküer, “Ebeveynler, günlük rutini oluştururken evde uzaktan eğitim alacak çocuklarının durumlarına göre plan yapmalılar. Onların, en iyi şekilde konsantre olmalarını sağlayacak şekilde hazırlanacak çalışma köşeleri olmalı” dedi.

MOTİVASYONU SAĞLAMAK İÇİN TAVSİYELER

Prof. Dr. Nurper Ülküer, çocukların ders çalışma motivasyonunu sağlama konusunda ebeveynlere önerilerini şu şekilde sıraladı:

1. Derslere ayrılan zamanlar günlük rutinin içine yerleştirilmelidir. Örneğin kahvaltıdan sonra, saat 09:00’da uzaktan eğitim başlaması ve ekran karşısında çalışma masasında çocuğun yer alması.

2. Ders esnasında çeldiriciler etraftan uzaklaştırılmalıdır.

3. Evin uygun bir köşesi çocuğa yaşam alanı olarak ayrılmalıdır.

4. Uzaktan eğitim sistemini ebeveynler de incelemeli ve konu hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

5.  Uzaktan eğitim kaynaklarının yetersiz kaldığı noktalarda aradığı cevapları bulabilmesi için bilgi kaynaklarına erişimine yardım edilmelidir.

6.  Oyuna da zaman kalacak şekilde planlama yapılmalıdır.

(Kaynak: www.e-psikiyatri.com)

64 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın