• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
 • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam462
Toplam Ziyaret1277052

TEKNOLOJİNİN ETKİLERİ VE AİLELERE ÖNERİLER

15/04/2021

Her gün hızla gelişen teknoloji artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Gelişen teknoloji hayatımıza büyük kolaylıklar katsa da, çocukların teknolojiye pandemi sürecinde artan ilgisi sorunlara neden oluyor.

Her gün hızla gelişen teknolojiye yetişkin beyinler ayak uydurmakta zorlanırken, çocuklar yeni bir geçici bilgiyi beyinlerine alıyorlar. Bu da çocuklar için çok daha büyük sorunlar doğuruyor. Bu konuda ailelere ise büyük sorumluluk düşüyor.

Çocukların günde 7 saatten fazla teknolojik cihazlarla etkileşim halinde olduğuna dikkat çeken pediatrik çalışmalar, çocukların sağlıklı olarak gelişmelerini birçok açıdan engellediğini gözler önüne seriyor.

Yapılan araştırmalar, uzun süre teknolojiyle olan çocukların kalp krizi riskini artırdığını da ortaya koyuyor. Ayrıca, saatlerini TV, PC, tablet ve benzeri cihazlarla geçiren çocuklar aile yaşantısından ve sosyal ilişkilerden uzaklaşıyor, yaşıtlarıyla bir şey paylaşmıyorlar.

Uzun süre tablet, bilgisayar, televizyon gibi teknolojik aletlerle iç içe olan çocukların motor reflekslerinden, öğrenme ve algılama yeteneklerine kadar her şeyi etkileniyor. Pedagoglara göre bir ekran önünde hem görsel hem de fiziksel etkileşimde bulunan çocuklar anlık şeyler öğreniyor ve sonra hızla unutuyorlar.

OBEZİTE SORUNU

Yapılan araştırmalarda, elektronik cihazlarının çocuklarda çok hızlı bağımlılık yarattığı belirtilirken, bunula beraber yeme alışkanlığının bozulması ve obezite gibi tehlikeler de ortaya çıkıyor. Teknoloji bağımlısı çocuklarda uyku düzensizlikleri ve anksiyete bozuklukları da sık görülüyor.

Öte yandan çocuklar, akıllı cihazlar üzerinde ebeveynlerin davranışlarını taklit ediyorlar. Uzmanlar bu nedenle aileleri, örnek teşkil edecek şekilde sorumluluk almaları konusunda uyarıyor.

BİLİNÇLİ İNTERNET KULLANIMI İÇİN ÖNERİLER

 • Öncelikle ebeveynler, teknoloji ve internet kullanımı ile ilgili çocuklarla sürekli iletişim kurmalı ve onlara rol model olmalı.

 • Teknolojik aletlerin ve internet kullanımının faydaları anlatılıp bilinçli kullanıma teşvik edilmeli ve birlikte aktiviteler yapılmalı.

 • Çocuklara gerçek hayatta yaşayış ve davranış şekillerinin sanal dünyada da aynı şekilde olması gerektiği nedenleriyle birlikte açıklanmalı.

 • Çocukların internet kullanım süreleri kontrol edilmeli ve COVID-19 pandemi süreci ile artan teknoloji kullanımı ile ilgili çocuklarla birlikte belli kullanım sınırları çizilmeli.

 • Çocukların oynadığı oyunlarda, izlediği videolar, filmler ve dizilerde bulunan yaş sınırları ve içerikleri mutlaka takip edilmeli, kontrollü kullanımı sağlanmalı.

 • Güvenlik ve aile filtreleri gibi yazılımlar ile bilgisayarlar daha kontrollü ve güvenli hale getirilmeli.

 • Uzaktan/online eğitim sürecinde ekran karşısında geçirilen sürenin artış nedenleri açık iletişim kurarak konuşulmalı, ortak kararlar alınmalı.
56 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın