• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam462
Toplam Ziyaret1279322

SINAV KORKUSU İÇİN ÖNERİLER

16/04/2021

Sınav dönemleri yaklaştıkça sınava girecek öğrencilerin de sınav korkusu ve kaygısı artar. Bu da öğrencileri başarısızlığa sürükleyebilir.


Peki, sınav dönemi yaklaştıkça artan bu korku ve kaygı nasıl atlatılır?

Öncelikle sınav korkusunun nedenlerini belirlemek gerekir. Nedenler belirlendiği zaman, çözümünü de üretmek kolaylaşacaktır.

UZMANLARDAN ÖNERİLER

sinav-kaygisi

Sınava iyi hazırlanırsanız korku kalmaz

Bu ilk madde tüm uzmanlar tarafından öneriliyor. Sınava iyi hazırlanırsanız kendinizi hazır hissedeceğiniz için böyle bir korkunuz kalmayacaktır. Sınava hazır gideceğiniz için kendinize güveniniz olacak ve sınava rahat bir şekilde girebileceksiniz.

Düşüncelerinizi olumlu yöne çevirin

Pozitif düşünmek, psikolojimize olduğu kadar motivasyonumuza da iyi gelen bir eylem. Gireceğiniz sınav için ‘başaramayacağım’ gibi olumsuz düşünceleri bir kenara bırakın ve ‘çalışıyorum ve başaracağım’ diyerek kendinizi bu düşünceye odaklayın. Bu sayede çalışma hırsınızı artacak. Olumsuz düşünce ile sınava hazırlanırsanız aklınız hep ‘başaramam’ yönünde olacağı için başarma oranınız çok düşer.

Stres yapmayın

Özellikle aile beklentileri veya baskıları strese neden olabilir. Ve bu stres sizi, olumsuz düşüncelere ve dolayısıyla başarısızlığa sürükler. Bu yüzden bu tür durumlarda ikinci maddeyi kullanın (olumlu düşünme). Bu yöntemle kendinize yarattığınız stres durumundan da kurtulmaya çalışın. Gerekirse bir uzmandan da destek alabilirsiniz. Rahat bir şekilde sınava hazırlanmanız size her zaman artı katacaktır.

Kendinizi deneyin

Sınava hazırlanırken gireceğiniz sınav hakkında yayınlanan deneme sınavlarından faydalanın. İyi bir hazırlıkla denemelerde aldığınız yüksek netler motivasyonunuzu güçlendirecek ve olumlu inancınızı artıracaktır. Kendinizi daha iyi hissetmenizi ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Sağlıklı yaşam

Uzmanlar tarafından hemfikir olunan bir kural da sağlıklı yaşam. Sağlıklı uyku düzeni, sağlıklı beslenme vs. Sağlıklı yaşam sınav hazırlıklarında en önemli maddelerindendir. Sınava hazırlık sürecinde sağlıklı yaşama ne kadar uyum sağlarsanız sınav hazırlık süreciniz o kadar verimli geçecektir.

Önemle belirtmek gerekir ki, sınav başarısı tek ve değişmez bir amaç değildir, olmamalıdır. Bu nedenle sınavı kazanacak da olsanız, kendinize mutlaka başka amaçlar da edinin.

ANNE BABA OKULU

 

61 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın