• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam609
Toplam Ziyaret2433476

Atatürk de bir zamanlar çocuktu

23/04/2021

ataturkun cocuklugu

 

Çocuklara bu kadar anlamlı, bu kadar şanslı olduklarını hissettirecek bir bayram hediye eden Mustafa Kemal Atatürk de bir zamanlar çocuktu.

 

O da her çocuk gibi oyunlar oynadı, eğlendi, zaman zaman belki yaramazlık bile yaptı. Kargaları kovalamayı da çok severdi.

ÖĞRETMENİ BİRİNCİLİĞİ VERDİ


Mustafa Kemal Atatürk, Şemsi Paşa medresesinde eğitim gördüğü zamanlar beden eğitimi dersini çok severmiş. Günlerden bir gün beden eğitim dersinde koşu yarışması düzenlenmiş. İki tur sürecek yarışa önde başlayan Atatürk, ilk turu önde tamamlamış ve ikinci tura başlamış. Tam hızla koşarken yolun kenarında bir kuş yavrusu görmüş. Onun tehlikede olduğunu düşünüp, yarışı bırakmış ve onu eline alıp yürümeye başlamış. Bu sırada arkasından gelen öğrenci birinci olmuş. Birinci olan öğrenci Mustafa'nın neden birinci olamadığını öğretmenine anlatmış. Bunu duyan öğretmeni Atatürk'e birinciliği vermiş.

MUSTAFA KEMAL ADI

Atatürk, ortaokulda Mustafa adıyla çağrılırmış. Matematik dersi de en sevdiği dersmiş. Matematik öğretmeninin adı da Mustafa'ymış. Biri Mustafa dediğinde ikisi de bakarmış. Bir gün Mustafa öğretmen Atatürk'ü yanına çağırmış, "Senin adın da Mustafa, benim adım da Mustafa. Bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olsun." demiş. O günden sonra herkes ona Mustafa Kemal diye seslenmeye başlamış.

Kaynak: bursahakimiyet.com.tr

 

Atatürk ve Matematik

 

1036 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın