• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam37
Toplam Ziyaret1250624

Notayı duyan iyileşiyor

07/06/2021

nota ve tedavi olmak

Artık otizmden depresyona pek çok psikolojik rahatsızlığa karşı müzikle terapi yöntemi uygulanıyor. ABD'de 1944'ten bu yana başvurulan tedavi, Türkiye'de de yayılma eğilimi gösteriyor.

 

Müzikle terapi, iletişim ve davranış bozukluğu yaşayan çocuklar ve yetişkinler için alternatif bir tedavi fırsatı sunuyor. Depresyondaki hastaları ilaç kullanmadan iyileştirmeyi hedefleyen, iletişim sorunu çeken yetişkin ve çocuklarda sosyalleşmeyi hızlandıran müzikle terapi için özel eğitim programları bulunuyor.

 

ABD'deki ilk müzikle terapi programı 1944'te Michigan Üniversitesi'nde İkinci Dünya Savaşı sonrası psikolojik sorunlar yaşayan askerleri iyileştirme amacıyla başladı. Bugün ise otizmden depresyona, pek çok psikolojik hastalıkta alternatif tedavi yöntemi olarak kullanılıyor.

 

SANAT VE TIBBİ BİR BİLİM

 

Terapistler müzik dinlerken ya da yaparken beyin ve bedenin uyarıldığını açıklıyor. Berklee Müzik Terapisi Programı'nın kurucusu ve başkanı Suzanne Hanser, müziğin duyulduğu an, kişileri direkt olarak duygusal ve fiziksel anlamda etkilediğini belirtiyor. Programın öğrencilerine göre, yöntem hem bir çeşit sanat, hem de tıbbi bir bilim.

 

Yakın geçmişte Cleveland Klinik Vakfı'nda yapılan bir araştırmada da müzik dinlemenin kronik ağrıları ve depresyonu yüzde 25 oranında azalttığı belirlendi.

 

TOMATİS METODU

 

Türkiye'de de müzikle terapi konusunda merkezler var. 2003 yılından beri İstanbul'da faaliyet gösteren Tomatis Listening Center, çocuk ve yetişkinlere özel müzik dinleme kürleri hazırlıyor. Adını antropolog, klinik psikolog ve terapist Alfred Tomatis'ten alan metot, Mozart müziğini kullanarak iletişim yeteneğini geliştirme, çocuklarda konsantrasyon eksikliği sorununu çözme, yetişkinlerde panik atak tedavisi, enerjisizlik gibi sorunlarda yoğun olarak kullanılıyor.

 

Merkezin kurucusu pedagog İris Akıncı, yöntemin özellikle okul dönemi başlarında konsantrasyon problemi yaşayan öğrencilerde; konuşma zorluğu, kulak uğultusu, düşük enerji, hareket, denge ve koordinasyon bozukluğu, duyma ve dinleme zorluğu, algılama sorunu yaşayan yetişkin ve çocuklarda; engelli ve hamilelerde ayrıca otizm tedavisinde kullanıldığını anlatıyor.

 

KAYNAK: RADİKAL İNTERNET SAYFASI

Müzik eğitimi almak iç dünyaları geliştirip sosyalleştiriyor

 

12 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın