• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam194
Toplam Ziyaret1694771

Aşırı ödev öğrenci ve velileri strese sokuyor!

18/09/2022

fazla odev

 

AŞIRI ÖDEV ÖĞRENCİ VE VELİLERİ STRESE SOKUYOR!

 

Aşırı ödev

 

Aslında sadece ülkemizin değil hemen hemen bütün dünyanın temel sorunlarından bir tanesi çocuklara verilen aşırı ev ödevleri.

 

Araştırmalar, öğrencilerin gelişim düzeyleriyle uyumlu olmayan bir iş yükünün üstesinden gelmeye zorlandıklarında, bunun çocuklar ve ebeveynleri için önemli strese yol açabileceğini gösteriyor. Amerika’ya bakıldığında Ulusal Eğitim Derneği; sınıf başına 10 dakikalık ev ödevinin verilebileceğini(1. Sınıflara 10 dakika, 2. Sınıflara 20 dakika v.b.), bunun üzerindeki ödevlerin öğrenci ve anne-babalar üzerinde olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtmektedir.

 

Yapılan bilimsel araştırmalar; bu seviyenin üzerindeki ev ödevlerinin çocukların notları veya genel not ortalamaları için yararlı olmadığını, aksine okul notları, özgüvenleri ve sosyal becerilerine zarar verdiğine dair çok sayıda kanıt olduğunu gösteriyor.

 

Herhalde, ilkokul ve ortaokulda çocuğu okuyan ebeveynlerle bir anket yapılsa, “ev ödevlerinin çok fazla oluşu” ve “çocuğa ev ödevi yaptırılmaya çalışırken” evde ortaya çıkan sorunlar, yaşanan stres ve bozulan aile ilişkileri en temel sorun olarak ilk sırada yer alır.

 

Ev ödevi probleminden etkilenen üç taraf var:

 

İlki ve belki de en önemlisi çocuk. Aşırı ödevden bunalan çocuğun okuldan ve derslerden soğuması, aileden ciddi baskı görmesi ve sonucunda büyük stres yaşaması.

 

İkincisi ebeveynler. Çocuğuna verilen ödevleri yaptırmak adına çocuk üzerinde baskı kuran, kendisi de en az çocuk kadar strese giren anne babalar. Ödevini yapmayan çocuğunun yeterli eğitim alamadığını düşünüyor anne babalar. Ev ödevleri yapılmadığında öğretmene karşı oluşan mahcubiyet ve ödevlerini yapan çocuklarla kendi çocuğunu kıyaslamak, anne babaların stresini arttıran diğer etkenler.

 

Üçüncü taraf ise öğretmenler. Belki kendi öğrencilerinin daha başarılı olmasını istemeleri belki de ev ödevleriyle daha iyi öğretebileceklerini düşünmeleri sonucunda öğretmenlerin çoğu ev ödevi veriyor. Konuyu bir de onlardan dinlemekte fayda var aslında.

 

Sonuç olarak; ev ödevleri eğitimin tarafı olan herkesi derinden ve olumsuz etkileyen bir boyuta ulaşmış durumda. Ev ödevlerine çok fazla zaman harcayan öğrencilerin gelişimsel ihtiyaçlarını tamamlayamadıkları ve okul dışında diğer yaşamsal alanların gelişiminde zorlandıkları son derece açık. Bu sorunun çözümüne katkı sunan herkes, milyonlarca anne babanın hayır duasını alacaktır.

 

Ayhan GÜVEN Bilecik Şeyh Edebali Üniv. Öğretim Üyesi

 

Ödev ilkokul öğrencilerine zarar veriyor!

 

170 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın