• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret1317916

Eğitim sistemimiz, adı gibi milli olmalı!

04/09/2021

Egitim sistemimiz milli mi

 

Eğitim sistemimiz, adı gibi milli olmalı!

 

youtube.com'da ''Finlandiya Eski Eğitim Bakanı Krista Kiuru CNN Türk'e Konuştu.'' başlıklı videoda CNN TÜRK Finlandiya'daki gibi bir sistem oluşturmak için nerden başlamak lazım. Sizin başarı için reçeteniz nedir? sorusuna Krista Kiuru şöyle cevap veriyor: ''Bu açıdan bakıldığında kolay bir soru değil. Eğitim sisteminin kültür bazlı bir sistem olduğunu anlamak gerekiyor. İyi uygulamaları kültüre uyumlu hale getirmeniz lazım. Finlandiya eğitim sistemi de kültür bağlantılı bir sistem. Bir diğeri de ben şuna inanıyorum. Öyle bir okul sisteminiz olmalı ki; herkesin, her çocuğun başarılı olabilmesi sağlanmalı. Ve asıl fark yaratan bu.'' diyor.

 

Krista Kiuru'nun ifade ettiği bu gerçekleri ben 20 yıl önce fark ettim. Matematikte ve Eğitimde Çözüm ''Anadolu Açılımı'' ile ilgili görüşlerimi 12 Eylül 2009'da Kütahya'da yaptığım basın açıklaması ile ortaya koydum. Hatta o yıllarda Eskişehir'de Yasin Reklam Ajansında Zeynep Hanım'a Anadolu Açılımı afişlerini yaptırdım.

 

Kasım 2017'de Krista Kiuru bunları söylerken ben bundan sekiz yıl önce Kütahya İHA Habere neler söylemişim. Ben bu basın açıklamasını yaparken Ulusal Medya nerede imiş? Yoksa yine topçu, popçu peşinde gezip magazin haberleri mi yapıyormuş. Ülke sorunlarından habersiz Ulusal Medyacılar, sizler ''Gerçeklerin ergeç ortaya çıkma gibi kötü bir huyunun olduğunu okumadınız mı? Çiçekleri koparabileceğinizi, ancak baharın gelişini önleyemeyeceğinizi duymadınız mı? Bilginin tüm güçlükleri yenecek en büyük güç olduğunu da bilmiyor musunuz? Gözlerinizi kapattığınızda dünyayı ancak kendinize karanlık yaparsınız. Birşey demiyorum, sizleri yalnızca Allah'a havale ediyorum.

 

EĞİTİMCİ YAZAR NECİP GÜVEN

 

12 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın