• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam178
Toplam Ziyaret1459872

Mevcut müfredat matematiği öğretmiyor!

08/01/2022

mevcut-mufredat-matematigi-ogretmiyor

 

MEVCUT MÜFREDAT MATEMATİĞİ ÖĞRETMİYOR!

 

Mevcut müfredatın matematiği öğretmediğini ifade eden uzmanlar, matematiği sınav kaygısı olmadan öğrenmenin daha doğru olduğuna dikkat çektiler.

 

Matematik öğretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hayrullah Ayık, matematiği sınav kaygısı olmadan öğrenmenin daha doğru olduğuna dikkat çekti. Mevcut müfredat ile matematiğin zor öğrenildiğini savunan Ayık, merak uyandırarak öğrenme sağlanmasının daha doğru olduğunu söyledi.

 

Çocukların strese girmemesi ve kendini mutlu edecek düzeyde matematik çözmesi gerektiğini ifade eden Ayık, “Müfredatta çok soyut şeyler var. Çocuk yaşta hissederek ve görerek öğrenebiliyor, kavrayamadığı şeyleri biz onlara dayatıp yaptırmaya çalışıyoruz. Bu seferde de ne oluyor? Sevmiyorlar. Ben en sonunda şöyle diyorum; sevmiyorsunuz ama nefret etmeyin. Çocuklar, nefret etmedikleri sürece algılarını tamamen kapatmıyorlar, bu da matematik öğrenme umutları hala var demektir.” dedi.

 

“ÖĞRETİCİLERİN İYİ EĞİTİLMİŞ OLMASI LAZIM.”

 

Matematiği öğretecek kişilerin iyi eğitilmiş olması gerektiğine vurgu yapan Ayık, zor olan konuları bile iyi eğitilmiş öğretmenlerin sevdirerek öğretebileceğini söyledi. Matematik öğretiminde öğretmenlerin rolünün çok büyük olduğuna değinen Ayık açıklamasına şöyle devam etti: “Öğretmenlerin rolü çok büyük. Öğreteceklerin iyi eğitilmiş olması lazım. Bazen öğretmen çok zor bir konuyu çok güzel bir şekilde öğretebilir. Öğretmenlerin de kendilerini geliştirebilmeleri için mutlu olmaları ve şartlarının uygun olması gerekiyor.”

 

“MATEMATİĞİ SEVMEYENLERE KIZMAYALIM.”

 

Matematik öğrenmenin yaşının olmadığını belirten Ayık, matematiğin resim, müzik gibi biraz yetenek gerektirdiğinden, matematiği herkesin sevmesinin beklenmesinin yanlış olduğuna dikkat çekerek, “Matematiği sevmeyenlere neden kızalım, sadece sevenlere imkân verelim.” ifadelerini kullandı. (İLKHA) 

 

KAYNAK: hurseda.net/egitim/142304-mevcut-mufredat-matematigi-ogretmiyor.html

 

20 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın