• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam57
Toplam Ziyaret2334147

Öğrenilmiş çaresizlik!

14/03/2023

ogrenilmis caresizlik

 

Öğrenilmiş çaresizlik nedir?

 

Öğrenilmiş çaresizlik, insanın çabalasa da bir şeyi değiştiremeyeceği inancı edinip ve bir daha deneme cesaretini yitirerek çabalamayı bırakmasıdır.

 

...

Hepimizin az veya çok deneyimlediğimiz öğrenilmiş çaresizliklerimiz vardır. Kiminin farkındayızdır, kiminin ise değilizdir. Bazen bir an gelir ve hiç denemediğimiz, uzak kaldığımız bir alana neden yaklaşmadığımızı fark ederiz. Bir şey bizi gizliden gizliye engelliyordur. Yıllar önce çok denemiş ve bu alanda başarılı olamadıysak geri çekilmişizdir.

 

Sizin kafanızdaki öğrenilmiş çaresizlikleriniz neler? Mesela ilkokul yıllarında matematiğe çok çalışmıştınız ve öğretmen her seferinde zor sınavlar yapmıştır. Aradan yıllar geçse de matematik sizin için aşılamaz bir konudur. “Ben matematiği başaramıyorum” inancı kafanıza öylesine yerleşmiştir ki başarabileceğinize sizi artık kimse inandıramaz...

 

Sürekli yanlış ilişkiler yaşayıp, hayal kırıklığına uğramış kişilerin aşka dair inancı zayıflar. “Bütün erkekler- bütün kadınlar böyledir” diye genellemeler yapar ve artık ilişki kurmak istemezler.

 

Öğrenilmiş çaresizliklerimizi keşfetmekte yarar vardır. Bunları fark edince onları tekrar denemek için kendimizi yüreklendirebiliriz. Pireler gibi sürekli kafeste kalacağımıza tekrar zıplayıp belki de yeni bir denemeyle başarılı olabileceğimizi görebiliriz.

 

Size “Nasıl olsa bir şey değişmeyecek” diyen birini ikna etmek o kadar zordur ki! Olaylar üzerinde artık kontrolü olmadığına inanmışsa, içinden hiçbir şeyi değiştirme gücü olmadığını düşünüyorsa, ne derseniz deyin, size bu cevabı verecektir.

 

Terapilerde de karşımıza çıkan en önemli dirençlerden biri de budur. Değişim isteyen kişiler bile bir değişiklik olacağı umudunu yitirmiştir. Bazen de insan kendi kendine bu inanca kapılır gider. Kendini bile ikna edemez. Bir şeylerin düzelebileceğine dair olumlu iç konuşmalarını artık dinlemez hale gelir. Kendisine umut aşılamaya çalışan herkese kapılarını kapatır.

 

Yalnız şunu unutmayın, hiç değişiklik olmayacağına en katıksız inanmış kişinin içinde bile değişiklik olabileceğine dair bir ümit kırıntısı vardır. Gerek kendinizde gerekse size “bir şey değişmez” diyen kişide bu ümit kırıntısını yakalamak için uğraşın! ( Uz. Psikolog Ayşe ÖZGENER )

 

Yazının tamamı için: milliyet.com.tr/yazarlar/ayse-ozgener/ogrenilmis-caresizlik-2685267

 

263 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın