• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam666
Toplam Ziyaret2433533

Sınavlarda 100 alanların 10 ortak özelliği

her-sinavdan-100-almak

 

Her sınavdan 100 alanlar bizden daha mı zekiler?

 

Sınavda 100 alanların 10 ortak özelliği

 

Sınavdan sürekli 100 alan öğrencileri iyi gözlemleyin. Dikkatli bakarsanız bu başarının ardındaki şu ‘sır’ları görebilirsiniz: Özgüven, motivasyon, planlı çalışma, zihin haritası, stres kontrolü...


1- ÇALIŞMA PLANI YARAT


İngiliz eğitim portalı studentwire.co.uk’de yer alan önerilere göre elde bir çalışma çizelgesi olmadan tüm dersleri ve günlük hayatı organize etmek gerçekten zor. Bu yüzden de sınavdan 100 almaya alışmış öğrencilerin uydukları bir çalışma çizelgeleri olur ve bunları olabildiğince uygulamaya çalışırlar. Böyle bir yöntem belki ilk etapta zor gelebilir. Fakat sen de bir çizelge yapıp birkaç hafta buna uyabilirsen, motivasyonunun arttığını ve sonuçların daha iyiye gittiğini göreceksin.


Eğer elinde bir çizelgen varsa ve yine de 100 alamıyorsan, programlamayı iyi yapmıyorsun demek. Çizelgen çok esnek ya da aşırı sıkı olmasın. Arada uyamadığın bölümler olabilir. Bunları tamamlamaya çalış. Her şeyden önce kendini kandırmadan bir çalışma planı yap.

 

2- ÖĞRENME TİPİNİ BELİRLE: GÖRSEL Mİ, YAZILI MI?


Her şeyden önce nasıl daha iyi öğrendiğini belirle. Görsel, işitsel, yazılı ya da okumalı öğrenmeye daha yatkın olabilirsin.  

 

3- GEREKTİĞİ ZAMANLARDA MOLA VERMEYİ ÖĞREN


Beynimizin “Artık ara ver” dediği zamanı bildiğimizi zannedebiliriz. Fakat bazen bunu anlamak sanıldığı kadar kolay olmaz. Düzenli çalışmak ve ‘gerektiği zaman’larda mola vermek, bilgilere hafızamızda kalıcı yer açmak için gerekli.
Bilimsel araştırmalara göre mola sırasında küçük egzersizlerin beyindeki aktivitelerin düzenlenmesinde çok büyük işlevi var. Her 45 dakikada bir ara verip odada kısa bir yürüyüş yapabilirsin. 100 alan öğrencilerin en büyük istikrar sırlarından biri de ‘ne zaman ara verileceğini bilmelerinden’ geçiyor.

 

4- ZİHİN HARİTASI YAP


Kelimeleri ve düşünceleri birbirine bağlamak için yapılan diyagramlara (şema), zihin haritası deniliyor. Bu yöntemle öğrendiğimiz bilgiler kâğıdın üzerinde somutlaşan yazılar haline geliyor.


Zihin haritası hafızayı güçlendirmek için anahtar bir yöntem. Bu sayede düşünceler ve kelimeler arasındaki bağlantıları daha iyi görebilecek ve sınavdayken zihninde uçuşan bilgileri yakalayıp kâğıda daha rahat aktarabileceksin. Sınavdan 100 almayı başaran öğrencilerin sırlarından biri de bu. Daha düzenli ve bağlantıları gören bir zihin...

 

5- TEMEL BAŞARI SIRRINI UNUTMA: PRATİK, PRATİK, PRATİK

 

6- İŞBİRLİĞİNDEN KAÇINMA


Sınav öncesinde güvenilir arkadaşlarla bilgi alışverişinde bulunmak da 100 alan öğrencilerin genellikle yaptığı bir aktivite. Burada kritik nokta, güvenilir öğrencilerle bir araya gelmek. Bu sayede hem ne öğrendiğini görecek hem de eksiklerini fark edeceksin.

 

7- ÇALIŞIRKEN TEK KAYNAĞA BAĞLI KALMA


Bir konu üzerinde, örneğin tarih dersi için Fransız İhtilali’ne çalıştığını varsayalım. Kaynak kitaplar bu konudaki en güvenilir bilgiyi sunabilir. Ancak bu ihtilal üzerine çekilmiş iyi bir belgesel izleyerek de tarihleri ve olayları daha rahat anımsayacak, ayrıntıların beyninde daha kalıcı olduğunu göreceksin.

 

8- SINAV GÜNÜ STRESİNİ YEN


Ne kadar çalışmış olursan ol sınavlar her zaman stres kaynağı. 100 alan öğrenciler özellikle o gün panik yapan arkadaşlarından uzak durur, sınav hakkında düşünmek yerine rahatlamaya çalışır, güçlü bir kahvaltı eder. 

 

9- DERSE GÖRE ÇALIŞ


Her dersin, hatta her konunun kendine özgü çalışma yöntemleri bulunuyor. Sürekli 100 alan öğrenciler farklı derslere nasıl yaklaşmalarını gerektiğini iyi bilir.

 

10- KENDİ YÖNTEMİNİ GELİŞTİR


100 alan her öğrencinin kendine ait işe yarar yolları olabilir. Sen de sınavlarda daha iyi not almanı sağlayacak yöntemler geliştirebilir, kendi sırrına sahip olabilirsin.

 

MÜCADELEYİ SEVİYOR AZİMLERİNİ KORUYORLAR


Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Cemil Öztürk, başarılı öğrencilerin özelliklerini sıralıyor:


* Motivasyonlarını korumayı biliyorlar.
* Sonuç odaklılar.
* Mücadeleyi seviyorlar.
* Özgüvenleri yüksek.
* Stratejilerini hedeflerine göre belirliyorlar.
* Çalıştıkları alana yönelik pozitif tutuma sahipler.
* Alanlarını seviyor ve önemli buluyorlar. İlgi alanlarına göre seçimler yapıyorlar.
* Duygusallıklarını kontrol altına alabiliyorlar.
* Pratiğe özel zaman ayırıyorlar.
* Kendilerine göre çalışma düzeni oluşturabiliyorlar.
* Azimlerini kolay kolay kaybetmiyorlar.
* Her zaman başarılı olamayabileceklerinin farkında olarak çalışıyorlar.
* Streslerini kontrol ediyorlar.

 

Hürriyet Gazetesi Önder ÖNDEŞ

 

KAYNAK: hurriyet.com.tr/egitim/sinavda-100-alanlarin-10-ortak-ozelligi-28356497

 

Sınavdan yüksek not almak için ne yapmalıyız?, Sınavda başarılı olmak için ne yapmalıyım?, lisede sınavdan 100 almak, Sınavdan 100 alma Taktikleri, Matematik yazılısından Nasıl 100 Alınır, Sınavdan yüksek almak için ne yapmalıyız

 

1144 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın