• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam288
Toplam Ziyaret2553926

Okulda çocuklara ismi ile seslenmek!

20/05/2023

okulda ismi ile seslenmek

 

Okulda çocuklara ismi ile seslenmek!

 

“Bir kişinin adı, onun için herhangi bir dildeki en tatlı ve en önemli sestir.” – Dale Carnegie.

 

Adları Öğrenmek Çocuklar İçin Neden Önemlidir?


Psikologlar, sosyologlar ve organizasyonel uzmanlar, başkalarını isimleriyle çağırmanın etkisini incelediler ve sonuçlar dikkate değer. Birini ismiyle aramak sizi o kişiyle daha iyi ilişkilendirmekle kalmaz, aynı zamanda sorumluluğu, güveni, empatiyi ve olumlu iletişimi artırır. Çocuğunuzun, topluluğun hoş karşılanan bir parçası gibi hissetmesine yardımcı olur.

 


“Bir kişinin adı, kendi kimliği ve bireyselliğiyle en büyük bağlantıdır. Bazıları bunun o kişi için dünyadaki en önemli kelime olduğunu söyleyebilir … Bu bir nezaket göstergesidir… Birisi bizimle tanıştıktan sonra ismimizi hatırladığında, kendimizi saygın görür ve daha önemli hissederiz,”–Joyce EA Russell .

 

İsimleri öğrenmek, arkadaşlıkları geliştirmede önemli bir adımdır. 

 

İsimlerini söylemek çocukların birbirleriyle daha iyi bağlantı kurmasını mümkün kılar.

 

Öğretmenler öğrencilerin isimlerini bildiklerinde, öğrencilerin görüldüklerini bildikleri için daha çok dikkatli davranırlar. Çocuklar, farklı davranışları keşfederken doğaları gereği başkalarından onay ister. Öğrencilerin gözetim altında olduklarını hissetmelerini istemesek de, okulun aktif ve önemli üyeleri olduklarını ve her öğrenciyi kendi kişisi olarak gördüğümüzü hissetmek gereklidir.

 

İletişimle birlikte bir isim kullanmak, çocukların bize daha bağlı ve göründüklerini hissetmelerine yardımcı olur ve genellikle iletilen her şeye olumlu yanıt verme olasılıklarını artırır.

 

Çocuklar birbirlerinin isimlerini öğrendiklerinde, birbirlerinin hayatları hakkında biraz daha bilgi edinmeleri için onlara kapıyı açarsınız. Bunu yaptığımızda, onlara empati uygulamalarına, farklılığa değer vermelerine ve herkesle en iyi arkadaş olmayacak olsalar bile herkese dost olmanın önemini anlamalarına yardımcı oluruz. 

 

“Birbirlerinin isimlerini saygılı bir şekilde bilmek ve kullanmak, destekleyici bir grup ortamı oluşturarak güven ve olumlu iletişim oluşturur.” -Jennifer Stanchfield.

 

Öğretmenlerimiz her öğrencinin adlarını öğrenmek için zaman ayırır, ancak adların ilk günden itibaren erişilebilir olması ve kullanılması, öğrencilerin göründükleri ve önemli oldukları yerde güvenli bir ortamda olduklarını hissetmeleri anlamına gelir. Bu, okulun öğretmenleriyle daha açık, çocuklarla olumlu iletişim kurma olasılıklarının çok daha yüksek olduğu anlamına geliyor.

 

KAYNAK: akademisyenbaba.com/okulda-cocuklara-isimleri-ile-seslenmek/

 

467 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın