• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1052
Toplam Ziyaret2216493

Uçan Daireler Gerçek mi?

25/05/2023

ucan daireler ve matematik

 

Uçan Daireler Gerçek mi?

 

Gece gökyüzünde gördüğümüz yıldızların her birisi yakınında olanlar için birer güneştir. Çok uzak olanları bir kenara bırakacak olursak sayıları yüz milyarı bulur. Garip olmakla beraber yüz milyar güneşten, kendi güneşimizi bir tarafa bırakacak olursak, hiçbirinin etrafında gezegenleri olup olmadığını bilmiyoruz. Fakat basit bir hesap yapabiliriz. Bir milyon yıldızdan yani güneşten yalnız birinin etrafında gezegenleri olsa, yüz milyar güneş içinde yüzbin tanesinin gezegenleri var demektir. On güneşten yalnız birinde koşulları dünyamızınkine benzeyen bir gezegen varsa, toplam olarak on bin gezegende hayat olmasını umabiliriz.

 

Doğal olarak bunların insana benzemeleri gerekmez. Bir uygarlık geliştirmiş olmaları ve âlet yapabilmeleri şarttır. Buraya kadar olan düşünüşümüzde her şey uçan dairelerin gerçek olabileceğinden yana. Ancak uçan dairelerin gerçekten varolabilmeleri için daha başka koşulların da gerçeklenmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi başka dünyalardaki yaratıkların uygarlıklarının bizimki ile çağdaş olmasıdır. Dünyamızda hayatın yüz milyon yıl önce başladığı kabul edilmektedir. İlk canlılardan ilk insana varılması için geçen zaman da hemen hemen bu kadardır. Çünkü ilk insanın ortaya çıkışından bugüne kadar sadece birkaç yüz bin sene geçmiştir. İnsanoğlu bu birkaç yüz bin senenin çoğunu mağara adamı olarak geçirmiştir. Tarih ise ancak beş bin yıl öncesine uzanabiliyor. Uzaya açılma olayının sadece birkaç onbeş yıllık bir geçmişi var.

 

Henüz bizler için diğer dünyalara seyahat mümkün değil.

 

Fakat böyle bir olasılığı düşünebileceğimiz bir uygarlık seviyesine erişmiş bulunuyoruz. Uçan dairelerin sahiplerinin bizden çok daha ileri bir uygarlık seviyesinde bulunmaları gerekir. Talihsiz bir savaşla kendi kendilerini yok etmiş olsalar bile bu uygar yaratık nesli kaç yıl devam edecektir?

 

Dünyamız dört milyar yıl yaşındadır. Bildiğimiz kadarıyla uygarlığımız sadece beş bin yıldır var. Hayat olduğunu kabul ettiğimiz gezegenlerde uygarlık yüz bin hatta milyon yıl sürse bile, milyarlarca yılın içinde bizimki ile çağdaş olması çok zayıf bir olasılıktır. Eğer gidebilseydik belki de birçok yok olmuş uygarlık kalıntısı bulabilecektik. Veya henüz zeki yaratıkların oluşmadığı canlılar görebilecektik. Uçan dairelerin gerçek olabilmesi için aşılması gereken bir diğer sorun ünlü bilgin Einstein tarafından ortaya konulmuştur.

 

Einstein’a göre hiçbir cismin hızı ışık hızını aşamaz. Işık hızıyla giden bir uzay gemimiz bile olsaydı, zeki yaratıkların yaşadığı gezegenleri bulabilmemiz yüzbinlerce yıl sürerdi.

 

Hiçbir cisim ışık hızıyla gidemeyeceğine göre böyle bir araştırma milyonlarca yıl sürecektir. Uçan daire tipindeki uzay gemileri ile buna olanak yoktur. Olasılıklar gerçekler değildir. Ayrıca Einstein da yanılıyor olabilir. Peki o zaman uygarlıkları bizim hayallerimizin bile ötesinde olan bu yaratıklar neden aşağıya inip de anlaşma yolu aramıyorlar? Bizleri çok geri buldukları için şöyle bir bakıp geçiyor olsalar gerek. Bu kadar uzun yol gelip şöyle bir bakıp gitmeye insanın aklı ermiyor. Ama aklımızın ermediği o kadar çok şey var ki!

 

(İ.Ü. Fen Fakültesi Astronom i Bölümü’nden Dr. Marşoğlu’nun bu yazısı, 28.1.1982’de yayımlandığı gazeteden
kısaltılarak alınmıştır.)


Hazırlayan: Hazal Merisana

 

276 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın