• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam616
Toplam Ziyaret2493552

At sahibine göre kişner

11/11/2023

at sahibine gore kisner

 

ÇOK İYİ MATEMATİK BİLMEK Mİ YOKSA ÇOK İYİ MATEMATİK ANLATABİLMEK Mİ DAHA ÖNEMLİ?

 

Çok iyi matematik bilmek ile çok iyi matematik anlatabilmek arasında dağlar kadar fark vardır. 27 yıldır matematiği Türk Toplumuna sevdirebilmek için araştırma ve çalışmalar yapıyorum. Yaşım yetmişe dayandı, bu yüzden geleceğe dair bir kariyer planım yok. Sizleri bu yaştan sonra matematikçi yapma gibi bir gayem de yok. Ben matematik öğrenimindeki yanlışların farkına varıncaya kadar çocuklarım da bu yanlış sistemin dişlilerinden geçti. Artık onlar için yapabileceğim fazla bir şey yok. Ama kendi torunlarım, sizlerin çocuklarınız ve torunlarınız için geç değil ve yapabileceğimiz çok şeyler var. Matematik alanında yaşadığımız travmaların yanlış öğretim sistemlerinden kaynaklandığını ilkokul seviyesinde ve halka her açık ortamda birçok örnekle ortaya koyabilecek deneyim ve birikime sahibim. EĞER EL ELE VEREREK BU İŞİ BAŞARABİLİRSEK, MATEMATİK ALANINDA BENİM TORUNLARIM, SİZİN DE ÇOCUK VE TORUNLARINIZ İÇİN GÜZEL BİR GELECEĞİN TEMELLERİNİ ATABİLİRİZ!

 

Matematik Kafe ekibi olarak Türk insanın zekasına ve matematiği başaracağına inancımız tamdır. Sorunun matematikte uygulanan yanlış öğretim sisteminde ve buna bağlı oluşan önyargılardan oluştuğu için bu konuda bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz.


Dr.Yahya Kemal Kaya İnsan Yetiştirme Düzenimiz kitabında, Prof.Sabri ÖZBAYDAR’dan aktardığına göre bir Türk dostu İngiliz Prof. ‘’Bakıyorum Türk çocukları başka ülkelerde gördüğüm akranlarından daha zeki şeyler. Ama merak ediyorum sonra hangi metotları kullanıyorsunuz da bu zeki küçüklerden şu farklı büyükleri elde ediyorsunuz?’’ diye hayretle soruyor.


Ne bilsin ki zavallı prof. matematiği matematik gibi öğretmeyip matematiği ezberin kollarında canavara dönüştürdüğümüzü... Ne bilsin ki matematik öğretmeni olmak için okullara giden matematik öğretmeni olmak için ezberci sistemin kollarında çile çektiğini ve öğretmen olduktan sonra eğitim sistemine geri döndüğünü... Ne bilsin ki bu iyi niyetle iyi niyetle, fedakarca çalıştıkları halde farkına varmadan öğrencilerin deyim yerindeyse canına okuduklarını…


Ondan sonra da suçu yıkacak birini arıyoruz. Bazıları ‘’Necip Hocam sizin derdiniz birilerini suçlamak mı ?’’ diye sorabilir. Hayır, benim derdim kimseleri suçlamak değil. Çünkü suçlamalar problemi çözseydi bu zamana kadar bu sorunu çözmüş olurduk. Benim derdim çözümlere giden adımları atmak için problemin kaynağının ve çözümün hiç aklınıza gelmeyen yerde olduğuna dikkat çekmek. Söylediğimi konu ile ilgili bilgilendirici yazıları ek linklerde sundum.


Yalnız son linkte okulumuzdaki 2.sınıftaki arkadaşla haftada 1 ders ben onun sınıfına matematik verdim.O da benim sınıfıma flütle müzik dersi verdi.O haftada 1 verdiğimiz matematik dersi çocuklarda çok güzel sonuçlara yol açtı.4 yıl sonra öğrencilerden Matematikle Barışıyorum kitabını yazarken 4 yıl öncenin görüşlerini aldım.Yorumlardan anladım ki, matematikle ilgili olumlu intibalara hala 4 yıl önceki dipdiri, hala canlıydı.Bu durum ayrıca beni mutlu etti. Matematikle Barışıyorum kitabımı kouyan bir çok öğrencinin de matematikle barışmalarını sağladı.

Buyrun cenaze namazına demek yerine buyrun konu ile ilgili paylaşım linklerini okumaya...


KONU İLE İLGİLİ PAYLAŞIM LİNKLERİ

 


ÖĞRETMEK BİLMEKTEN DAHA ZORDUR


ÖĞRETMEK SANATTIR


OYUNU DERSE RAKİP GÖREN KAFA MATEMATİK ÖĞRETMEZ


MATEMATİK DERSİNİN YARATTIĞI RIHSAL GERGİNLİKLE SAVAŞMALIYIZ


SEVİLEN BİR ÖĞRETMENİN DERSİNİ İZLEYİNCE LİMİTİ SEVDİM


MATEMATİK DERSİNDE UYGULADIĞIM İLKELER AMACINA ULAŞTI MI?

 

EĞİTİMCİ YAZAR NECİP GÜVEN

 

327 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın