• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam756
Toplam Ziyaret2433623

Yeni matematik eğitim programı üzerine

25/02/2024

Yeni-matematik-egitim-programi

Yeni matematik eğitim programı üzerine


İşin doğrusu program yapıcıların yapmak istediklerine dair stratejileri öğretmenler üzerinde etki etmemiş görünüyor. Bazı temaları yerleştirmek içeriğe etki etmeyecek gibi duruyor. Tartışmalar halen test çözme çerçevesinde ve konu bazlı devam ediyor. İçerikte, temalara uygun değişimleri sağlamak ancak öğretmenlerin yapılmak istenene farklı bakış açısı ile bakmaları ile mümkün. Dünün yöntemleri ve geleneksel tarzları üzerinden yeni programı anlamak ve bunlar üzerinden yapılan değişimi yorumlamak ve eleştirmek çok anlamsız ve sığ kalacaktır.


Kendi tarzlarımızı ve içeriklerimizi değiştirmemiz gerekiyor. Artık 200 den fazla üniversite ve 7 milyon 900 bin öğrencinin yüksek öğretimde olduğu bir ülkede hala daha fazla test sorusu çözmek üzerinden öğretmenlik yapma isteği, öğretmenlerin en azından bir kısmının değişime kapalı olduklarını düşündürüyor. Halbuki kendimizi değiştirmeyi düşünmeden ve kendi konfor alanımızdan çıkmadan, sahip olduğumuz bağajlar üzerinden değişimi değerlendirmek sadece programı kendimize uydurma gayretinden başkaca bir şey ortaya çıkarmaz. Her değişimde, öğretmenlerin kendilerini değiştirme konusunda istekli olmaları gerektiği açıktır.


Bir yapay zeka mühendisi olarak açıkça ifade etmek isterim ki bu dersleri matematik öğretmenlerinin anlatması gerekir. Çünkü yapay zekanın beslendiği mimarler özünde tamamen matematiğe dayanmaktadır. Bu teknolojilerin itici gücü yapay öğrenmedir. Yapay öğrenme yapay zekanın gelişimine hizmet eden algoritmik yaklaşımların beslendiği matematik bilgisine dayanmaktadır. Bu ülkeye daha fazla fayda sağlamak ve yapay zeka trenini bu ülkenin kaçırmaması için ivedilikle matematik öğretmenlerinin bu değişime kendilerini hazırlamaları gerekir.


Ez cümle bakanlığın orta okullara yapay zeka derslerini seçmeli olarak koyması, fen ve teknoloji liselerine veri analizi ve optimizasyon gibi dersleri eklemesi ile yukarıda bahsi geçen temaların bu anlayışa uygun bir çerçeveye oturması aslında kurgusal açıdan bir bütünlük ifade ediyor. Ancak göç yine yolda düzülecek gibi görünüyor. Öğretmenlerin zaman kaybetmeden kendilerini bu değişime hazırlamalarının öncelikli olduğunu düşünüyorum. Bu program değişiminden anlaşılacak en önemli şeyin geçmiş yöntemlerimizi bırakıp test sorusu çözmeyi bir kenara atarak programda ön görülen tarzda matematik anlatımımızı değiştirmemiz gerektiğidir. Selam ve saygılarımla…


Mustafa Özdemir

 

matematik ve yapay zeka

 

236 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın