• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam278
Toplam Ziyaret2553916

Yeni matematik müfredatında ne var ne yok

22/06/2024

yeni-matematik-dersi-degerlendirmesi

Önceki matematik müfredatından farklı olarak eklenen konular:

 

Algoritma Tasarlama

Sürdürülebilirlik Okuryazarlığı

Finansal Okuryazarlık

Sosyal-duygusal öğrenme becerileri

Değerler Eğitimi

İstatiksel araştırmaların değerlendirilmesi

 

Matematikte kaldırılan konular:

İntegral, karmaşık sayılar, çemberin analitiği

 

Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Ortaöğretim Matematik Dersi Öğretim Programı Değerlendirilmesi


Öncelikle mevcut program ve düşünülen programda tüm matematik öğretmenlerinin ortak görüşü olan ve yıllardır zümrelere eklenen her ortamda dile getirilen en büyük sorun matematik ve geometri derslerinin ayrılmamasıdır. Matematik ve geometri dersleri birleştirildiğinden bu yana ülkemizde geometri öğretim seviyesinin çok düştüğü görülmüştür. Hatta her kademede sürekli geometri ve matematik arasında geçiş yapılmasından dolayı öğrencilerin matematik işlediği süreçte geometriyi unuttuğu geometri işlenen süreçte matematiği unuttuğu ve bu durumun her iki dersi de olumsuz etkilediği tüm matematik öğretmenlerinin ortak görüşüdür. Bu nedenle tüm matematik öğretmenlerinin ortak görüşü bu iki dersin ayrılmasıdır.

 

Bu bağlamda müfredat programı hakkındaki değerlendirmelerimiz aşağıdaki şekildedir.


1) 9. sınıf 1. Ünite üslü köklü sayılar gibi işlem yeteneğini geliştirici konular ile başlanması (1. Tema) öğrencilerin işlem becerilerini geliştirmek açısından olumlu görülmüştür.

 

2) MAT.9.2.1. de fonksiyon ve grafikleri anlatılırken tanım ve görüntü kümelerinden bahsedilmektedir fakat öncesinde küme kavramının verilmemesi konu bütünlüğünü olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

 

3)

ÖĞRETME-ÖĞRENME YAŞANTILARI


Temel Kabuller


Öğrencilerin nokta, doğru, doğru parçası, ışın ve açıyı gerekli araçlarla oluşturabildik­leri; açı çeşitlerine, iki doğrunun kesişimi ile oluşan açılara ve paralel iki doğrunun bir kesenle yaptığı açılara yönelik çıkarımlar yapabildikleri; üçgen ve temel elemanları ile ilgili muhakeme becerisi bağlamında çözümleme, yorumlama ve çıkarım yapabildikleri kabul edilmektedir. Denilmektedir.

Fakat ortaokuldan gelen öğrencilerin %99 unun bu kavramları bilmediği gözden kaçmıştır.

 

4) Geometriye başlangıç olarak açı-kenar bağıntıları ve sonrasında eşlik ve benzerlik görülmektedir. Üçgende açılar ve temel elemanları anlatılmadan bu konuların kavranmasının çok zor olacağı düşünülmektedir.


5) 1.5.2.1. “Sayılar”, “Mantıksal Çıkarım”, “Algoritma ve Bilişim”, “Sayma, Algoritma ve Bilişim”, “Nicelikler ve Değişimler”, “Değişimin Matematiği” Temaları
Değişimleri fonksiyonlar aracılığıyla incelemenin en etkili matematiksel yöntem ve araçlarını oluşturan limit ve türev kavramları ile bu kavramların uygulamalarına 12. sınıfta Değişimin Matematiği teması altında yer verilmiştir. Programda hâlihazırda oldukça sınırlı ve işlem odaklı şekilde sunulan integral kavramına yer verilmemiş, limit ve türev kavramları daha kapsamlı şekilde ele alınmıştır.
Burada belirtildiği gibi integral konusunun müfredatta kaldırılması özellikle mühendislik gibi sayısal bilimsel kariyer düşünen öğrencilerin kariyerlerini olumsuz etkileyeceği düşünülmektedir.

Zaten mevcut müfredatta temel bilgi düzeyinde verilen integral konusunun yukarıda belirtilen sebeple kaldırılması matematik öğretmenleri tarafından uygun görülmemiştir. Ayrıca üniversitelerdeki akademisyenlerin de integralin kaldırılmasından memnun olmayacakları düşünülmektedir.

 

6) 12. Sınıflarda limitte sonsuz kavramının ve 2. Türevin eklenmesi grafik yorumlamaya katkısından dolayı olumlu karşılanmıştır.

 

65 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın