Eğitim imecesine davetlisiniz...

Matematik Kafe'ye Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/istanbulmatematikkafe/
  • https://twitter.com/MatematikKafe
Translate
Psikoloji
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam50
Toplam Ziyaret350465

Sağlıklı ve hafif bir vücuda sahip olmak günümüzde birçok insanın hedefleri arasında yer alıyor. Ancak pek çok insan zayıflamak için diyet ve spor yapmasına rağmen kilo veremiyor.

matematikkafe.com

Resim kaynak: Karip Mkdds

Diyetisyen Gizem Şeber, kilo vermenin sadece yediklerimiz, içtiklerimiz ve günlük hareketlerimiz ile ilgili olmadığını söyledi. Hormonların ve kandaki bazı vitamin ve mineral düzeylerinin kilo verme aşamasında çok önemli olduğuna dikkat çeken Şeber, “Bu değerlerdeki düşme ve yükselmeler siz farkında olmasanız da zayıflamanızın önünde görünmez bariyerler oluşturabilir” dedi.

Şeber, “Doktorunuzun bütün istediği tahlilleri yaptırmalı ve başladığı tedaviyi aksatmadan uygulamalısınız. Unutmayın ki sebebini çözemediğiniz problemin çözümüne de ulaşamazsınız” dedi.
 
İşte zayıflamanıza engel olabilecek bariyerler:

Yavaş çalışan tiroid hormonu zayıflamayı imkânsız hale getirebilir!
Tiroid hormonu hayatımızı yöneten ana hormonların başında geliyor. Tiroid hormonunun yavaş çalışmaya başlaması ve TSH değerinin yükselmesiyle ortaya çıkan hipotiroid hastalığı zayıflamaya engel olan bariyerlerin başında yer alıyor.

Stresle alarm veren vücut kilo kaybını durduruyor!

Vücudun stres hormonu olarak bilinen kortizol, gereğinden fazla salgılandığında alarma geçen vücut yapılan diyete rağmen kilo kaybını durdurabiliyor. Kan seviyelerinin sabah saatlerinde ölçülmesi ile yüksekliği tespit edilen kortizol hormonu, mutlaka doktor kontrolünde araştırılması gereken bir durumdur.

İnsülin direnciyle vücut kilo vermeye de direniyor

Toplumumuzda sıkça rastlanan ve kilo verme hızını ciddi oranda olumsuz etkileyen insülin direnci, vücutta insülinin salgılandığı fakat etkisini yitirdiği için metabolizmanın yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Günümüz toplumunda insülin direncinin bu denli sık görülmesinin en temel nedeni hareketsizliktir. Fiziksel aktivitenizi artırmanız insülin duyarlılığınızı da artıracaktır.

İnsülin hormonu sorunlarında hesaplanmayan karbonhidrat şişmanlatıyor!

İnsülin hormonunun vücutta salgılanamaması durumunda ortaya çıkan Tip-1 diyabet hastalığında hastalar ihtiyaçları olan insülin hormonunu dışardan enjeksiyon uygulamasıyla almaktadır. Burada en çok dikkat edilmesi gereken nokta kan şekeri dengesini sağlamak için insülin yapılırken, hastanın günlük olarak alacağı karbonhidrat miktarının iyi hesaplanmasıdır.  İyi hesaplanamayan günlük karbonhidrat alımı hastaya hızlı kilo alımı olarak geri dönmektedir.

Prolaktin yüksekliği de kilo vermenize engel olabilir

En temel görevi kadınlarda süt salgısı olan prolaktin, çeşitli nedenlerle yükselebilir.

Düşen demir seviyesi, metabolizma hızını etkiliyor

Demirin vücutta depolanmış hali olan ferritin seviyesinin düşmesi de kilo vermeyi zorlaştıran etkenlerin arasında yer almaktadır. Vücuda oksijen taşıyan demir mineralindeki düşüş vücuda taşınan etkin oksijenle birlikte metabolizma hızını ve yağ yakımını yakından etkilemektedir.

Diğer nedenler

D vitamini yetersizliği

Magnezyum seviyesinin düşüklüğü

Uyku düzeni bozukluğu

Kabızlık sorunu

Yeterli miktarda su içmemek

Tuzu fazla kullanmak

Faydalı yağları tüketmemek

Hazirlayan: matematikkafe.com


467 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın