• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
 • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
 • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
DESTEK OL
ÜYELİK GİRİŞİ
REKLAM ALANI-1

MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
PSİKOLOJİ
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam733
Toplam Ziyaret2527213

Yabancı dil öğrenenlerin sık sordukları sorular

06/02/2024

ingilizce ogrenirken sorulan sorular

matematikkafe.com

YABANCI DİL ÖĞRENENLERİN SIK SORDUKLARI SORULAR-1

Not: Aşağıda ingilizce üzerinden verilen örnekler tüm dillere genelleştirilebilir.
OGRENMENin-formulu

İngilizce öğrenirken sık sorulan sorular

 

 • Soru: Soruyu anlıyorum, fakat çabuk cevap veremiyorum?

Cevap: Türkçeden İngilizceye çeviri üzerinde çok durarak. Ayrıca konuşma konusunda ilerlemek için İngilizce cümleleri yüksek sesle tekrar tekrar okumak çok faydalıdır. Türkçe cümleye bakarak bunun İngilizcesini söylerken de yüksek sesle söylemek daha da faydalı olur.


 • Soru: İngilizceden Türkçeye kolay çeviri yapabiliyorum, fakat Türkçeden İngilizceye tercüme biraz zor geliyor.

Cevap: Başlangıç devresinde bunun böyle olması normaldır. Yukarıda söylendiği gibi, örnek cümlelerdeki Türkçe cümleleri İngilizceye çevirme üzerinde çalışmak en verimli yoldur.


 • Soru: “a” yerine “one” kullanılabilir mi?

Cevap: “O akıllı bir bilgisayardır.” “iki bilgisayar istemiştim onlar bir bilgisayar gönderdiler.” cümlelerinde görülen iki “bir” arasında ne fark varsa “a” ile “one” arasında da fark aynıdır. (Burada şunu da hemen kaydedelim ki İngilizcede tekil bir isimden önce mutlaka “a” veya “the” bulunması gerekir. Bunlar Türkçede olduğu gibi atılamazlar.)


 • Soru: Alıştırmaları yapabildiğim halde konuşurken zorluk çekiyorum. Ne yapmalıyım?

Cevap: Konuşma konusunda ilerlemek için İngilizce cümleleri yüksek sesle tekrar tekrar okumak çok faydalıdır.


 • Soru: Dil öğrenmede en önemli öğe nedir? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Cevap: Dil öğrenmede en önemli şey öğrenmeye başladıktan sonra devamlı olarak çalışmaktır. Dil öğrenme, bırakıldığı takdirde unutulan bir şey olduğundan yeni bilgiler öğrenirken eskileri de zaman zaman tekrarlamak gerekmektedir.

 • Soru: “There is” ile “have” arasında fark nedir?

Cevap: Türkçeye ikisinin de “var” kelimesiyle çevrilişi dolayısıyla “There is” ve “have” bazen karıştırılmaktadır. “there is”in “var, mevcut, bulunmakta” şeklinde, (Örnek: masanın üstünde defter var).“Have”in ise “sahip, malik” anlamını verdiğini bilmek şarttır.( İki arabam var) • Soru: Cümle kurmak için ne gibi kolaylıklar vardır?

Cevap: Ünitelerdeki “cümleler”in Türkçelerine bakıp İngilizcelerini yazarsanız cümle kurma kabiliyetiniz süratle artacaktır.


 • Soru: Şahıs zamirleriyle mülkiyet sıfatlarını karıştırıyorum. “Onun siyah gözleri var.”cümlesini “His has black eyes.”şekinde yapıyorum, yanlış oluyor.

Cevap: Bir şahsın bir şeye sahip oluşunu ifade ederken İngilizcede kullanılacak kalıp, “şahıs+ have+ diğer kelimeler”dir. Şahıs zamirleri “I, you, he, she, it, we, you, they”dir. Türkçedeki “Onun……………………var.” cümlesinde bulunan “onun” sözü hemen akla “his” mülkiyet sıfatını getiriyorsa da cümlenin tamamını okuyunca sondaki “var” kelimesi bu cümledeki onun………….var.” ifadesinin İngilizcede “He has” ile yapılması gerektiğine işaret etmiş oluyor.

devamı

Faydalanılan Kaynaklar: FONO

Hazırlayan: matematikkafe.com

YABANCI DİL ÖĞRENME YÖNTEMLERİ


etiketler: Dil Öğrenimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular, yabancı dil eğitimi ile ilgili soru ve cevaplar, ingilizce sık sorulan sorular

4614 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın