• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam124
Toplam Ziyaret1317916

Süleymaniye'nin Matematiği

suleymaniye camii ve matematik

www.matematikkafe.com
 

Süleymaniye'nin Matematiği


süleymaniye sırları matematikKafe.com
...
Mimar Sinan'ın kendine özgü matematiğini kullanarak inşa ettiği bu eser, keşfedilmeyi bekleyen sırlarla dolu.

Süleymaniye Camisi'nin mimarisi üzerine uzun yıllardır araştırmalar yürüten Vahit Okumuş, bu konu ile ilgili şunları söyledi:
 
"Zeminin iki metre altında yer alan tünellerin bir kısmı, tarihi eseri yazın serin, kışın sıcak tutması için yapılmış. Yaptığım araştırmalar sonucunda böyle bir sistemi Mimar Sinan'dan başka kullanan birini görmedim..."

Caminin daha derinlerindeki tünellerin, yerin kaç metre altında olduğunun henüz bilinmediğini belirten Okumuş, bu tünellerin yerin altındaki kuyulara bağlı olduğunu anlattı.

suleymaniye Dehlizleri matematikkafe.com

...
Okumuş, şöyle devam etti:

"Sinan, kuyuların su toplama diyagramının bir parabol olduğunu bilir. Bu parabol eğrisini tayin etmek için zemine borular koyarak ölçer. Bu ölçümler sonucunda bulduğu eğrinin içine eserini yapar...”

...

Süleymaniye Camisi'nin 6-7 metre altında da tünellerin bulunduğunu ve buralarda hiçbir zaman böcek veya örümcek görülmediğini vurgulayan Okumuş, tünellerdeki hava akımının böcek türündeki canlıların yaşamasını engellediğini belirtti.

Süleymaniye Camisi'nin ilgi çekici birçok bölümü olmasına rağmen, bilimsel yönlerinden birisinin de kubbesi olduğunu anlatan Okumuş, şu bilgileri verdi:

"Bu kubbelerin bir matematiği vardır. Bugünün modern mühendisliğinin kullandığı matematikle yığma yapıların kubbeleri çözülememiştir.

"Avizenin de matematiksel bir ağırlığı var"

...Kubbenin ortasına asılan avizenin de matematiksel bir ağırlığı bulunduğunu dile getiren Okumuş, "Bunu yere indirirseniz de kubbe çatlar, değiştirirseniz de çatlar. Bunun hesaplanarak bulunup, yeniden ağırlığınca avize takılması gerekiyor." dedi.

"Süleymaniye bize bilimi öğretecek bir eserdir. Sinan'ın eserlerinde öğrenmemiz gereken birçok bilim gizlidir. Bu eserleri inceleyip, bilgi edinmemiz teknolojiye yeni ufuklar açacaktır..." diye konuştu.

www.matematikkafe.com


4634 kez okundu

Yorumlar

SULEYMANİYE EŞİK TAŞI HAÇ FİGÜRÜ      14/05/2020 00:13

Paylaştığıniz fotoğraftaki hikâye yanlış lütfen araştırıp paylaşım yapın. Haç figürlü eşik taşı roma imparatoru hediyesi değildir. Çünkü o zaman roma imparatorluğu yoktu 😂. Suleymaniye camii fsm den 1 asir sonra yapıldı. O taş bi lahit parçası . Geri kalanını da merak ederseniz araştırırsınız iyi günler .
Misafir - Aytaç