Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Mat Konu Anlatım
Site Haritası

Çok Önemli Bir Kitap

20/03/2020

Çok Önemli Bir Kitap

matematikkafe.com / annebabaokulu.net

Kitap Adı: İdeal Öğretmen
Yazarı: Grigory Petrov

Kitap, Prof. Raçinski’nin, Rusya’da 1880’li yıllarda en iyi üniversitelerin birinde gözde bir fizik profesörü iken, üniversitedeki görevinden istifa ederek doğduğu köye bir ilkokul öğretmeni olmasını konu alıyor.

Prof. Raçinski’nin ilk etapta anlaşılması güç, akıl almaz fikrini anlamakta zorluk çeken diğer üniversite hocaları onu vazgeçirmek için kırk dereden su getiriyorlar. Ancak Raçinski kararlı bir duruş sergileyerek diğer tüm hocaları susturmayı başarıyor. Raçinski, köy öğretmenliğinin önemini ve sınıf öğretmeninin donanımlı olmasının önemini vurguluyarak yanıt veriyor herkese.

Prof. Raçinski köye geldikten sonra her şey güllük gülistanlık olmuyor. Oradaki toprak ağalarının, köy halkının çıkardığı vb. zorluklarla karşılaşıyor. Ancak Prof. Raçinski tüm bunları önceden tahmin etmiş ve hazırlıklı gelmiştir. Köyde öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmak ve bunları geliştirmeyi temel hedef edinen idealist öğretmen kısa sürede dünya çapında bir ressam ve kimya profesörü ortaya çıkarıyor. 

Prof. Raçinski aydınların ve devlet adamlarının halktan uzak bir yaşam sürdürmelerini, halka yabancılaşmalarını eleştiriyor. “Biz halka ne verdik ki onlardan ne bekliyoruz?” Birçok yetenek keşfedilmeden, geliştirilmeden, faydalanılmadan yok olup gidiyor. Bir ülkeyi güçlü ve değerli yapan halktır. Halkın eğitim ve refah seviyesi ne kadar yükseltilirse o ülke o kadar değer kazanır.
 
Eser akıcı bir üslup ile yazılmış ve 70 sayfa gibi küçük bir hacme sahiptir.

Hazırlayan: matematikkafe.com

Öneren: Dr. Nuri Gökalp

363 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın