Matematik Kafe, Matematikya...

Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz...

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikbilmeceleri
Translate
Psikoloji
Site Haritası

Çok Önemli Bir Kitap

matematikkafe.com

Kitap Tanıtımı: İdeal Öğretmen
Yazar: Grigory Petrov

Kitap, Prof. Raçinski’nin, Rusya’da 1880’li yıllarda ülkenin en iyi üniversitelerin birinde genç ve gözde bir fizik profesörü iken, üniversitedeki görevinden istifa ederek doğduğu köye bir ilkokul öğretmeni olmasını konu alıyor.

Kitabın ilk bölümünde, Prof. Raçinski’nin ilk etapta anlaşılması güç, akıl almaz fikrini anlamakta zorluk çeken diğer üniversite hocaları onu vazgeçirmek için kırk dereden su getiriyorlar. Ancak Raçinski kararlı bir duruş sergileyerek diğer tüm hocaları susturmayı başarıyor. Raçinski, bu bölümde köy öğretmenliğinin önemini ve sınıf öğretmeninin donanımlı olmasının önemini vurguluyor.

Prof. Raçinski köye geldikten sonra her şey güllük gülistanlık olmuyor. Oradaki toprak ağalarının, köy halkının çıkardığı vb. zorluklarla karşılaşıyor. Ancak Prof. Raçinski tüm bunları önceden tahmin etmiş ve hazırlıklı gelmiştir. Köyde öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmak ve bunları geliştirmeyi temel hedef edinen idealist öğretmen kısa sürede dünya çapında bir ressam ve kimya profesörü ortaya çıkarıyor. 

Prof. Raçinski aydınların ve devlet adamlarının halktan uzak bir yaşam sürdürmelerini, halka yabancılaşmalarını eleştiriyor. “Biz halka ne verdik ki onlardan ne bekliyoruz?” Birçok yetenek keşfedilmeden, geliştirilmeden, faydalanılmadan yok olup gidiyor. Bir ülkeyi güçlü ve değerli yapan halktır. Halkın eğitim ve refah seviyesi ne kadar yükseltilirse o ülke o kadar değer kazanır.
 
Eser akıcı bir üslup ile yazılmış ve 70 sayfa gibi küçük bir hacme sahiptir.

Hazırlayan: matematikkafe.com

Öneren: Dr. Nuri Gökalp330 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın