• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/annebabaokulu
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
TRANSLATE
ÜYELİK GİRİŞİ
MATEMATİK DÜNYASI
EĞLENCELİ MATEMATİK
OKUL BAŞARISI
SİTE HARİTASI
ZİYARET BİLGİLERİ
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam120
Toplam Ziyaret1317912

Usta öğretmen çocuk yetiştirir, usta olmayan müfredatı. Alev Alatlı

19/08/2021

ideal ogretmen

matematikkafe.com / Kitap alıntıları / annebabaokulu.net

Kitap Adı: İdeal Öğretmen
Yazarı: Grigory Petrov


Kitap, Prof. Raçinski’nin, Rusya’da 1880’li yıllarda en iyi üniversitelerin birinde gözde bir fizik profesörü iken, üniversitedeki görevinden istifa ederek doğduğu köye bir ilkokul öğretmeni olmasını konu alıyor.

Prof. Raçinski’nin ilk etapta anlaşılması güç, akıl almaz fikrini anlamakta zorluk çeken diğer üniversite hocaları onu vazgeçirmek için kırk dereden su getiriyorlar. Ancak Raçinski kararlı bir duruş sergileyerek diğer tüm hocaları susturmayı başarıyor. Raçinski, köy öğretmenliğinin önemini ve sınıf öğretmeninin donanımlı olmasının önemini vurguluyarak yanıt veriyor herkese.

Prof. Raçinski köye geldikten sonra her şey güllük gülistanlık olmuyor. Oradaki toprak ağalarının, köy halkının çıkardığı vb. zorluklarla karşılaşıyor. Ancak Prof. Raçinski tüm bunları önceden tahmin etmiş ve hazırlıklı gelmiştir. Köyde öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkarmayı hedef edinen idealist öğretmen kısa sürede dünya çapında bir ressam ve kimya profesörü ortaya çıkarıyor. 

Prof. Raçinski; “Birçok yetenek keşfedilmeden, geliştirilmeden, faydalanılmadan yok olup gidiyor. Bir ülkeyi güçlü ve değerli yapan halktır. Halkın eğitim ve refah seviyesi ne kadar yükseltilirse o ülke o kadar değer kazanır."
 
Eser akıcı bir üslup ile yazılmış ve 70 sayfa gibi küçük bir hacme sahiptir.

Hazırlayan: matematikkafe.com

Öneren: Dr. Nuri Gökalp
 
 
723 kez okundu

Yorumlar

İdeal öğretmen yorumu...     16/06/2020 04:51

Ne güzel demiş Prof. Raçinski, bir ülkeyi güçlü ve değerli yapan halktır. Aynı Atatürk gibi, Hasan Ali Yücel gibi, İsmail Hakkı Tonguç gibi , İdealist öğretmenler yetiştirip onları yetiştikleri, dilini coğrafyasını en önemlisi sorununu bildikleri yere yani köylere yollayacaksınız? Al sana usta, al sana ressam, al sana profesör ya da eğitimli bir balıkçı? Köy Enstitülerinde bu olmadı mı? yoksa ben mi yanlış biliyorum? Bu bizde vardı zaten...yani hocam İdealizm mi diyorsunuz kısacası? seni seviyorum İbrahim öğretmen...Çünkü sen Ulu Önder Atatürk'ün büyük görev yüklediği bir nefersin! Sen düşersen ben yok olurum!!! SEVGİLERİMLE...
Murat Tekineş