Eğitim İmecesine Hoş Geldiniz... Matematikya

  • Anasayfa
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/groups/matematikarge/
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905327001004
  • https://www.instagram.com/matematikkafe
Translate
Üyelik Girişi
Eğlenceli Matematik
Mat Konu Anlatım
Site Haritası

Sahte İsim Kullanmak Zorunda Kalan Bilim Kadını

01/01/2020

Sahte İsim Kullanmak Zorunda Kalan Bilim Kadını

matematikkafe.com

Sophie Germain (1776-1831); elastisite ve sayılar kuramı üzerine çalışmalarıyla bilim dünyasına katkı sağlamış Fransız asıllı bir matematikçidir.

1804’te matematiğin prensi olarak bilinen Carl Friedrich Gauss ile kadın isminin ciddiye alınmayacağı kaygısıyla sahte isim altında yazışmaya başladı. Sophie ile matematik üzerine yazışan Gauss, Sophie’nin gerçek ismini ancak 1807’de Fransızlar Gauss’un yaşadığı yeri işgal ettiğinde öğrenebildi.

“Metal plakaların titreşimleri” hakkındaki yarışmaya çalışmalarını sunan Sophie, üçüncü denemesinde Paris Academy of Sciences ödülünü aldı ve bu ödüle layık görülen ilk kadın oldu.

1815’te Fermat’ın Son Teoremi’ nin ispatına ödül verileceği duyurulunca, daha önce de ilgilendiği bir konu olan sayılar kuramı hakkındaki çalışmalarına geri döndü. Gauss’a yazdığı bir mektupta teoremin ispatı için bir strateji sundu.

Bir kadın olduğu için hayatı boyunca bilim camiasında tam olarak kabul görmeyen Sophie Germain, bilimsel çalışmalarını akademik camianın dışında gerçekleştirdi. Felsefe ve psikoloji üzerine de çalışmalar yaptı.
 
1831’de kanserden öldü ve ölümünden ancak altı yıl sonra fahri doktora ünvanı verildi.

Kaynak: Famous Mathematicians
Selen Fettahoğlu
660 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın